KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Karabağ’da barış mı yoksa Rusya Karabağ’a el mi koydu

Karabağ’da barış mı yoksa Rusya Karabağ’a el mi koydu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 9 dk okuma süresi
271 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladığını duyurdu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkes için ortak bir bildiri imzalandığını ifade etti. Paşinyan, bunun kendisi ve Ermenistan halkı için ‘son derece acı verici’ olduğunu ancak söz konusu kararın verilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rossiya 24 kanalında yayınlanan açıklamasında, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın, Dağlık Karabağ meselesine ilişkin ortak bildiriyi kabul ettiğini bildirdi.

“Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar” diyen Putin, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Karabağ’ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rusya barış güçlerinin konuşlandırılacağını belirtti.

Putin, canlı yayında Azerbaycan mevkidaşı Aliyev ile birlikte anlaşmayı imzaladı. Aliyev, açıklamasında “Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz” dedi.

Paşinyan: Hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanlarıyla Karabağ’daki savaşın 03.00 itibariyle sona ermesine ilişkin bir bildiri imzaladım. Yayınlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici” ifadelerini kullandı.

Paşinyan’a göre karar, bölgedeki ‘askeri durumun derinlemesine incelenmesi’ neticesinde alındı.

Kremlin: Karabağ’da savaşın tamamen durdurulması konusunda anlaşma imzalandı
Kremlin’den yapılan açıklamada; Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin, Karabağ’da savaşın tamamen durdurulması konusunda bir anlaşma imzaladığı kaydedildi.

Putin: Dağlık Karabağ’a barış gücü konuşlandırılacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuya ilişkin açıklamada bulunarak Karabağ bölgesine barış güçlerinin konuşlandırılacağı bilgisini verdi.

Rossiya 24 kanalında yayınlanan açıklamasında Putin, açıklamasında tarafların mevcut askeri pozisyonlarında kalacağını belirterek, taraflar arasında mahkum takası yapılacağını ifade etti.

Rus lider, yeni ateşkes anlaşmasının, Dağlık Karabağ krizine her iki tarafın da çıkarına olacak uzun vadeli çözüm için koşullar yaratacağını umduğunu dile getirdi.

Bunun yanı sıra yerinden edilmişlerin ve mültecilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri’nin kontrolünde Dağlık Karabağ’a ve etrafındaki bölgelere döneceğini aktaran Putin, esir ve cenazelerin değişiminin yapılacağını söyledi.

Bölgenin ulaşım bağlantılarında engellerin kaldırılacağını belirten Putin, “Ulaşım, iletişimin kontrolü, Rusya Sınır Güvenlik Servisi kurumları tarafından da sağlanacak” dedi.
Aliyev ile Putin, savaşı sona erdirecek anlaşma canlı yayında imzalandı
Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan mevkidaşı Aliyev’le video-konferans yoluyla ortak bir açıklamada bulunarak, anlaşmayı canlı yayında imzaladı.

Aliyev, yaptığı açıklamada “Savaşın sona eriyor oluşundan memnunum” diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini söyleyen Aliyev, “Bugün bu belgenin imzalanması Rusya’nın aktif rolünün bir göstergesidir” dedi.

Aliyev “Sorunun çözümü için ortak bir format oluşturduk” ifadelerini kullandı.

Rus lider Putin, “O bölgede yaşayan halklar için çok iyi bir iş yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

Erivan’da protestolar başladı: Göstericiler başbakanlık konutuna yürüyor
Ateşkes anlaşmasını takiben Erivan’da protesto gösterileri başladı. Göstericilerin başbakanlık konutuna yürüdüğü bilgisi verildi.
Aliyev: Karabağ’a hem Türk hem de Rus barış gücü konuşlanacak
Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini duyurdu.

Azerbaycan lideri “27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı” diyerek

Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini kaydetti.

Paşinyan’ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan’ın ‘demir yumruğu’ sayesinde imzaladığını söyleyen Azerbaycan lideri, “Ağdam rayonu 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edilecek” dedi.

“Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz” diye kaydeden Aliyev, “Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak” bilgisini verdi.

Azerbaycan lideri Aliyev, ayrıca Bakü ile Erivan arasında cenaze ve mahkum takası yapılacağını da sözlerine ekledi.

Tanınmayan Dağlık Karabağ yönetiminin lideri Arutyunyan ateşkesi kabul etti
Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ yönetiminin Cumhurbaşkanı Araik Arutyunyan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Zor durumu hesaba katarak ve daha fazla kitlesel kayıpları ve Artsakh’ın kaybedillmesini önlemek için savaşın sonlandırılmasına razı oldum” ifadelerine yer verdi.
Rusya Savunma Bakanlığı: Rus barış gücünün Karabağ’a yola çıktı
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus barış gücünün Il-76 tipi bir askeri kargo uçağıyla Karabağ’da doğru yola çıktığı bildirildi.
Aliyev: Rus helikopterinin düşürülmesinden sorumlu olanlar cezalandırılacak
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Rus mevkidaşı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Azerbaycan ordusunun Ermenistan hava sahasında Rusya’ya ait bir askeri helikopteri yanlışlıkla düşürmesinden dolayı özür diledi.

Aliyev, Rus askeri helikopterinin düşürülmesinden sorumlu olanların cezalandırılacağını ve Moskova’ya bilgi verileceğini kaydetti.
Paşinyan: Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiyi kabul etmesinin ardından Facebook üzerinden canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Ermenistan’da halkın kendisini protesto etmesini yorumlayan Paşinyan, “Halkı isyana sevk eden herkes adalet önüne çıkartılacak” diye konuştu.

Durumun ‘istikrara kavuşmasının ardından’ bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşacağını ifade eden Paşinyan, “Aldığım karar, derinlemesine analizlere ve askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu” dedi.

Erivan’da protestolar sürüyor: Meclis Başkanı Mirzoyan göstericiler tarafından darbedildi
Sputnik Ermenistan’ın aktardığı habere göre Ermenistan’ın başkenti Erivan’da protesto gösterileri sürerken, parlamento binası yakınında Meclis Başkanı Ararat Mirzoyan’ın korumaları ile göstericiler arasında arbede yaşandı.

Habere göre, o sırada makam aracında olan Mirzoyan, protestocular tarafından aracından indirilerek darbedildi.

Ardından kolluk güçlerinin Mirzoyan’ı korumaya aldığı belirtilirken, ambulansın olay yerine henüz ulaşmadığı bilgisi paylaşıldı.
Erivan’daki protestolara katılan muhalif vekilden Paşinyan’a istifa çağrısı
Muhalefetteki ‘Müreffeh Ermenistan’ partisi vekili İveta Tonoyan, protestolara katılarak Başbakan Paşinyan’a istifa çağrısında bulundu.

Tonoyan, yeni ateşkes bildirgesinin imzalanmasını “Tarihimizdeki en utanç verici sayfa” olarak değerlendirdi.

Öte yandan protestocular, parlamento binasına girdi.

Karabağ’da barış mı yoksa Rusya Karabağ’a el mi koydu sorusunu sorarsak evet SSCB dağıldıktan sonra Rusya ilk defa Azerbaycan topraklarına askeri güç ile geri dönüyor. Ermenistan Rusya tarafından cezalandırıldı. 5artı 2 formülü zaten son iki yıldır Rusya dışişleri bakanı Lavrov tarafından dillendiriliyordu madem böyle olacaktı o kadar asker genç niye öldü. Artık Baküde ve Erivanda iktidar değişimlerinin ayak sesleri yavaş yavaş duyulmaya başlar. Paşinyan direnebildiği kadar direnecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir