Obama ve Putin Karabağ, Suriye ve Ukrayna’yı Konuştu

TSK av sezonunda hedef İngiliz teröristler!

Rusiya Türkiyənin önəmli tərəf olduğunu görməli və buna görə hərəkət etməlidir”

“Убийство посла можно рассматривать как обеспокоенность за союз Россия-Израиль-Турция”

Karabağ savaşı İranı hareketlendirdi

İran 7 Kasım 2020
119

İran Karabağ savaşının etkilerini yakından takip ediyor. İran ülkenin kuzeybatısında yer alan, Ermenistan ve Azerbaycan sınırındaki bölgelere ikinci kez asker ve teçhizat gönderdi. Özellikle Azerbaycan’ın Karabağ ile İranın sınır irtibatlarını kesmesinden sonra meydana gelen bu askeri hareketlilik gözden kaçmadı.

DPA’ya göre İran ordusu, Kazvin’deki 16. Zırh Tümeni operasyon merkezinden ülkenin kuzeybatısındaki sınır bölgelerine askeri teçhizat gönderdi.

Kara Kuvvetleri Hazırlık ve Destek İşleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Ali Bur, “İran Silahlı Kuvvetleri’nin kırmızı çizgisi, İran halkının güvenliği ve istikrarıdır” dedi.

İran Devrim Muhafızları, Azerbaycan ve Ermenistan’a sınırı olan bölgelere askeri yığınak yaparken diğer taraftan da İrana müzahir propagandacılar 1993 deki savaşta İranın Azerbaycan tarafını tuttuğunu hatta İran Azerbaycan’ı desteklemeseydi Ermenistan’ın Bakü’yü bile işgal edeceğini söylemeye başladılar. Şimdi bölgede meydana gelen gelişmeler İranı ister istemez telaşlandırdı ve teyakkuza geçirdi.

Yorumlar