KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Kaos ve anarşinin kol gezdiği Ermenistan ordusu – askerler intihar ediyor…

Kaos ve anarşinin kol gezdiği Ermenistan ordusu – askerler intihar ediyor…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
422 0

2015 yılında Ermenistan ordusunda askeri görevini yaparken intihar etmiş Gevorg Haçatryan isimli asker işgalci ülkenin intihar eden askerlerinden sadece bir tanesi. Geçtiğimiz günlede genç Gevork`un ölüm nedeni gerçekleştirilen mahkeme sonucu gün yüzüne çıktı. Kumar oynayan, şarap içen, kendi seksüel gereksinimlerini diğer askerlik arkadaşlarının üzerinde deneyen Ermeni askerlerinin sonunda pek te şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten G.Haçatryan da hemen hemen aynı nedenlerden dolayı intihar etmiş. Ermenistan ordusunda görevli yetkililerin domuzlarını gütmüş asker bir gece oynadığı kumarda oyunu kaybettiği için bir hafta boyunca askerlerin atıklarıyla gıdalanacak, başlarında bulunan yarbayın yatak arkadaşı olacaktı. 5 gün dayanabildi Gevork. Sonunda intihar etti.

Ermeni askeri kaynakları her ne kadar orduda gerçekleşen intiharların, ölümlerin, cinayetlerin kamuoyuna açıklanmasını istemeseler bile, kimi sivil toplum örgütlerinin araştırmaları sonucunda ortaya çıkan rakamlar gerçekten de ürkütücü. Ermenistan resmileri sınır hattına yakın bölgelerde 2017 yılının Haziran ayına kadar ölenlerin sayını 26 olarak gösteriyorlar, ama bunun böyle olmadığını biz her hafta Ermenistan Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı sarayları önünde çocuklarını askerde kaybeden Ermeni ailelerinin düzenledikleri gösterilerden de göstermekteyiz. Cani Ermenistan iktidarının kuklası haline gelen, hoş bu iktidar kendisi de Rusya`nın kuklası ya, sıradan Ermeni vatandaşları her itiraz gösterisinde ordudaki durumun çok zor olduğundan, kaos ve anarşi ortamından bahsetmekte, ordudaki albayların keyfi hareketlerle askerleri dövdüklerini, onlara işkence ettiklerini, kimi zaman kendi çiftliklerinde çalıştırdıklarını, tüm bunları yapmak istemeyen askerleriyse sert cezaların beklediğini anlatıyorlar. Belki de o yüzdendir ki, artık her yıl binlerce Errmeni genci askere gitmekdense ülkeden gitmeği tercih ediyor. Örneğin, ölen askerlerden birinin Arsen Mhitaryan`ın annesi Luzine Mhitaryan sosyal medyadan Ermenistan iktidarına çağrı yaparak, ordudaki kaosun biran önce durdurulması gerektiğine dikkat çektikten sonra şunları yazdı: “Benim oğlum öldürüldü, ama bana “sus” diyorlar. Nasıl susabilirim?! Bunca olaydan sonra orduya gitmeğe değer mi sizce? Zaten ordudaki gençler Savunma Bakanlığı`mızın işlevsizliği yüzünden teker teker ölüp gidecekler. Burdan Ermeni annelerine sesleniyorum: Evlatlarınızı askere göndermeyiniz. Onları olanak bulduğunuzda hemen ülkeden gönderiniz. Bari, yurtdışında sağ salim yaşamlarını sürdürsünler.

Biz oğullarımızı kaybetmiş anneleriz. Ama bu durum Vigen Sarkisyan`ın umrunda bile değil.”

Dışarıdan, bölgede jeopolitik çıkarları bulunan güçlerden destek alan Ermenistan iktidarının yalanları her geçen gün ortaya dökülmekte. Tüm dünyanın eski Ermenistan toprakları olduğunu iddia edecek kadar aklı dengesini kaybetmiş bu iktidar ordusunda bulunan iki askerin arasındaki sorunu bile çözecek güce sahip değil. Zaten geçen sene gerçekleşen dört günlük Nisan savaşlarından bizler bu ordunun gücünü görmüş olduk. Ölenler öldü, askerlerin büyük çoğunluğuysa Azerbaycan`ın kahraman askerlerinin gücü karşısında çareyi kaçmakta buldular. Ama kaçmak çare değil!.. Ermenistan devleti kendi işgalci politikasından vazgeçmezse daha çok askerini kaybedecek. Kendi öz toprakları için savaşmadıkları için sürekli psikoloji baskı altında bulunan, akli dengeleri bozuk bu askerler ilk kavgadaca birbirlerini öldürecekler, tecavüz edecekler ve intihara zorlayacaklardır. Zararlı çıkan tarafsa yine Ermenistan iktidarı olacaktır.

Siyasi istikrar düşünce grubu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir