Эксперт прокомментировал возможную отправку турецких войск в Ливию

Erdoğan çok ülke geziyor

Türkiye-ABD İşbirliği: Yolun Sonu Mu?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın gardını Türkiye nasıl düşürdü!

kafkassam başkanı Rus Sputnik ajansına açıklama yaptı

Gündem 20 Ocak 2017
364

Rus-Türk ortak hava operasyonu Esad’ın onayı doğrultusunda yapıldı’
Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de IŞİD mevzilerine yönelik düzenlediği ortak hava operasyonunun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın onayı bağlamında yapıldığını söyledi.

Sputnik’e konuşan Oktay, “Suriye’de terör örgütlerine karşı Türkiye ile Rusya’nın ortak hava harekatı yapmaları son günlerde çok konuşulan bir konu olacak. 24 Kasım 2015’te malum uçak krizi nedeniyle karşı karşıya getirilen iki devletin bu gün birlikte operasyon yapıyor olması Moskova-Ankara arasındaki ilişkilerin bütün engellemelere rağmen gelişmekte olduğunu bir göstergesidir.”

Rus uçakları Suriye’den ayrılmaya başladı
RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI
‘Rusya ve Türkiye’nin ortak operasyon yapacağı kimin aklına gelirdi?’
‘ANKARA, BÖYLECE ESAD’IN MÜZAKERE MASASINDA YER ALMASINA DA YEŞİL IŞIK YAKIYOR’

Oktay açıklamalarına şöyle devam etti: “Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmak gerekir: Suriye’de böyle bir ortak hava operasyonu için Suriye Devlet Başkanı Esad’ın da bilgisi hatta onayı gerekir. Anlaşılan da bu operasyon Esad’ın onayı bağlamında yapıldı. Astana görüşmeleri öncesi yapılan bu ortak hava harekatı Esad’ın Türkiye tarafından müzakere masasında yer almasına göz yumulacağı hatta Esad’lı bir çözüme doğru gideceğini görmek mümkündür.”
https://tr.sputniknews.com/columnists/201701201026860185-rus-turk-ortak-hava-operasyon-esad-onayi-yapildi/

Yorumlar