KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Kafkassam Başkanı Hasan Oktay Rus basınında geniş yer aldı

Kafkassam Başkanı Hasan Oktay Rus basınında geniş yer aldı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
315 0

Nisan ayı yaklaştığında Türkiye’de tatlı bir telaş başlar. ABD başkanı “soykırım” kelimesini kullanacak mı. Kullanmazsa ki genelde kullanmayacağı tezi üzerinden tarihçiler siyaset bilimcileri ve Azerbaycan lehçesi deyimi ile politoloğlar fikir derc ederler. Ermenilere değil ama genelde Ermeniler bize soykırım yaptı yaygın rivayeti ile bol keseden Türke Türk propagandası yapılır. Eski makaleler, eski bilgi ve kitaplar ve internet sayfalarından elde edilen basit bilgiler ile saatlerce konuşulur. İşin üzücü tarafı kendileri de inanmazlar bu anlattıklarına. 1981 yılında Regan ilk ABD başkanı olarak soykırımı tanıyan başkan olarak tarihe geçtiğinde ise Türkiye’de sıkıyönetim vardı ve bütün kuralları konsey belirler, MGK’dan ne talimat verilir ise ona göre akademisyenler araştırma yapar ve ya makale yazarlardı. Genel tema biz soykırım yapmadık asıl Ermeniler bizi kesti savı üzerinde bir okuma ve metin inşaası yapılırdı. Fakat dünyada propaganda üstünlüğü sürekli güçlü devletlerin desteklediği Ermeni lobisi elinde tutuyordu. Türk tezini savunanlar yurtdışında ciddiye alınmaz, hatta bu dar alanda Türkün Türk’e propagandası zamanla su almaya başladı ve Ermeni tezlerini savunan odaklar oluşmaya başladı. Türkiye’de Türk tezini savunan yayınlar ile Ermeni tezini savunan yayınlar mukayese edildiğinde sayı ve nitelik açısından 1981den bu yana Türk tezini savunan yayınlar kendini tekrardan öte geçemedi. Ermeni tezini savunan yayınlar ise alan genişleterek sahayı neredeyse kapattılar. Ermeni sorunu bağlamında Ermeni tezi Türkiye’de ciddi sayılabilecek bir entelektüel çevrede edindi. Adeta Ermeni lobisi Türkiye’de Türk tezini savunanlardan daha fazla sesi çıkmaya başladı. Bunu demokrasinin olgunluğu olarak değerlendirmekle beraber 1981de başlayan yanlış taktik ve stratejinin olumsuz sonucu olarak görmek gerekir. Ermenistan’ı ve Ermeni’yi merkeze almayan Türk tezi özellikle Karabağ işgalinden sonra büyük oranda Azerbaycan propagandasının da tesiri altına girdi. Böylece iyice kısırlaşma emareleri gösteren Türk tezini savunan akademisyenler 2015tn sonra tamamen bu alandaki çalışmaları neredeyse bıraktılar.
Kafkassam, kafkas stratejik araştırmalar merkezi başkanı Prof.. Dr. Hasan Oktay, tarihçi kimliği ile 20 yıldır Ermeni meselesi ile alakalı çalışırken aynı zamanda da Ermenistan’da bir çok programa katıldı. kafkassam’ın Ermenistan’ın başkenti Erivan ve ikinci büyük şehri Gümrü’de şubelerini açtı. Ermenistan basınında 1000e yakın haber analize tv radyo programına konu olmuş ve Ermenistan’da Türk tezini savunan tek akademisyen olma özeliğine sahiptir.
Biden o meşhur korkulu kelimeyi kullandığında yine geçici mevsimlik işçileri gibi tarihçiler ortalığa dökülüp bildik eskimiş bilgilerini Türkün Türke propagandası modunda tv tv gezerek anlatmaya başladılar. İşte b noktada kafkassam başkanı yine şaşırtan bir hamle yaptı. Önce Azerbaycan’da yayın yapan kanal 13 e konuştu ve Ermenistan ile acilen Türkiye Azerbaycan 3 lü bir görüşme masası oluşturulması gerektiğini söyledi. Sonra yine Azerbaycan’a yayın yapan ve 250 milyon izleyicisi olan Kanal Turan tv ye canlı yayına katılarak bölge ile ilgili bir değerlendirme yaparak yine Ermenistan seçimleri çok önemli ve bir çok devlet bu seçimleri maniple etmeye çalışacak dedi. bu konuşmalar yapılırken daha Biden soykırım dememişti ve Hasan Oktay Bidenin bu kelimeyi niye kullanacağını anlattı ve alınması gereken tedbirler, yapılması gereken strateji hakkında konuştu. Akşam ise Biden soykırım kelimesini kullanınca ABD’de yayın yapan tasctv’ye katıldı. Orada da Biden’in kullandığı bu kelimenin ana hedefinin Türkiye olmadığını uzun uzun izah etti. Olayın tamamen ABD-Rusya rekabeti ve çekişmesinin bir sonucu olduğunu söyledi. Hasan Oktay 25 nisanda ise Türkiye’nin en büyük haber ajanslarından İHA’ya açıklama yaptı. sonra bu açıklamasını kafkassamda da Bizim Ermeniler üzerinden Rusya ABD kavgası başlığı ile yayınlandı. Azerbaycan kanallarına verdiği 2 musahabe eski Sovyet coğrafyasında büyük alaka gördü ve bu sefer Azerbaycan’da Rusça yayın yapan haqqin.az ve zerkalo.az haber ajansları kafkassam başkanı Hasan Oktay ile Biden’in açıklaması çerçevesinde mülakat aldılar. Bu mülakatlar geniş ilgi ve alaka gördü. Başta Azerbaycan olmak üzere bir çok haber sitelerinde Türkiye’nin sesi olarak yayınlandı.
Bu gün Rusya’nın en önemli haber ajansları ve internet siteleri kafkassam başkanı Hasan Oktay’ın fikir ve görüşlerini gündeme taşıyarak adeta Rusya’da gündemi belirlemiş oldu. inosmu.ru, actualnews.org, mk.ru, donbasstoda.ru,informing.ru gibi ajans ve haber sitelerinde yayınlandı. Biden’in kullandığı kelimeden dolayı neredeyse Türkiye’de yas ilan edilirken Hasan Oktay’ın olayı Rus basınına farklı bir bakış açısı ile taşıması Türkiye’nin dünyaya açılan gür sesi oldu.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir