KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Jo Cox AB Türkmen Dağı Rusya kurbanı!

Jo Cox AB Türkmen Dağı Rusya kurbanı!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
264 1

Jo Cox AB Türkmen Dağı Rusya kurbanı!
ömür
AP Başkanı Martin Schulz ‘Britanya bizden ayrılmayacak’ dediğinde acaba ne biliyordu? Provokasyon eylem bekliyor muydu? Yoksa ABD, İngiltere’nin AB’den ayrılamayacağı sözünü mü vermişti? İngiltere’de 23 Haziran’da yapılacak AB referandumu öncesi anketler, ülkenin birlikten ayrılmasını isteyenlerin çoğunlukta olduğunu gösterirken İngiltere İşçi Partisi’nin milletvekillerinden Jo Cox’un öldürülmesi sonucu nasıl etkileyecek? Rusya’nın ve ABD başkan adaylarının İngiltere’nin AB’den ayrılmasını desteklediği biliniyor. Ancak Obama yönetimi ayrılıştan yana olmadıklarını açıklamıştı. Almanya Dışişleri Bakanı Frak-Walter Steinmeier’ın “Avrupa dağılabilir” uyarısının ardından bu siyasi suikastın işlenmesi düşündürücü.

AB referandumunda ülkenin birlikte kalmasından yana kampanya yürüten ve İngiltere’nin daha fazla Suriyeli sığınmacı kabul etmesi için de mücadele eden Jo Cox artık yok. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma projesi oylanmadan kan döküldü ve Kuzey İrlanda’da silahlı saldırıya uğrayan ve bıçaklanan İngiltere İşçi Partisi’nin milletvekillerinden Jo Cox kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Saldırganın olay esnasında “Önce Britanya” diye bağırdığını görgü tanıkları söylüyor. İngiltere İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un katilinin psikolojik sorunları olduğu ve ABD’deki Neonazi gruplara sempati beslediği belirlendi. Saldırganın sloganı onun ideolojik aidiyetinin yansıtıyor.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Brexit,”Britain” (Britanya) ve “exit” (çıkış) sözcüklerinden oluşuyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını talep edenlerin ifade bir sözcük. Türklerin Ergenekon’dan çıkışı gibi İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkışını isteyen adalı şovenistlerin bu denli kan dökücü olabileceklerini kimse düşünmüyordu. Avrupa Birliği ideali uğruna yaşamını kaybeden Jo Cox daha öncesinde yardım kuruluşu Oxfam’da çalışıyordu ve 1995 yılında Cambridge Üniversitesi’nden mezun olmuştu.

1942 yılında İngiltere’nin Oxford Üniversitesi bünyesinde kurulan Oxfam, 90 ülkede faaliyet gösteren 17 uluslararası organizasyonun ortak federasyonu. Grup, çalışma alanlarını yoksulluğun ortadan kaldırılması, kıtlık, felaketzedelere yardım gibi alanlar olarak belirtiyor. İşçi Partisi’nin milletvekillerinden Jo Cox’un ingiltere2nin Avrupa Birliği’nde ayrılmaması doğrultusunda İngiliz toplumu ve kamuoyunda algı oluşturulması için kurban edildiği söylenebilir.

Türkmen Dağı düştü haberleri ne kadar doğru bilemiyorum. Ancak Muhaliflerin haber siteleri ve ajanslarına bakılırsa Ayn İsa köyü ve bölgedeki son nokta olarak yorumlanan Karamanlı Tepesi’nin rejimin eline geçişiyle Türkmendağı fiilen düştü. Suriye’de Türkmen Dağı’na Rus uçaklarının yoğun bombardımanıyla ilerleyen rejim güçleri, bölgeyi tamamen kontrol altına aldı. Çatışmayı sürdüren Cebeli İslam ve Sultan Abdülhamit Tugayları ise, yeterli silah ve mühimmata sahip olmadığı için direnemedi.

Rus bombardımanı altındaki sivillerin aylar önce ayrılmak zorunda kaldığı bölgede, çatışan son birlikler de yenildi. Türkmenler, bin yıllık ata yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Bölgedeki muhalif grupların hedef okları Suriye Türkmen Meclisi’ne yöneliyor. Muhalif grupların Suriye Türkmen Meclisi tarafından yanlış yönlendirildiği ve YPG ve rejim kuvvetleriyle çatışmak yerine IŞİDle savaşmaya gönderildikleri iddiaları var.

Bir başka iddia ise Türkiye’nin Esad rejimi ve Rusya ile anlaşmak için Türkmen Dağını gözden çıkardığı şeklinde. Türkiye’nin bu anlaşmayı gerçekleştirmek için Vatan Partisini gayri resmi görevlendirdiği gündeme bomba gibi düşmüştü. Genel Kurmay İstihbarat Dairesi’nden emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’in başkanlığındaki bir parti heyetinin bu yıl pek çok kez Şam’da üst düzey temaslarda bulunmuştu. Türkmen Dağı’nın neden düştüğüne dair şifre, Doğu Perinçek’in şu sözlerinde gizli; Vatan Partisi Genel Başkanı; “Esad ABD’yi Suriye’yi bölmek isteyen düşman, PYD’yi de onun piyonu olarak görüyor. Esad terörist ihraç edilmezse Türkiye’yle dost olmaya hazır olduğunu söyledi.”

Bu demektir ki Türkmen Dağı’nda rejim güçleriyle çatışan Muhaliflerin her türlü destek ve sınır geçişlerine Türkiye izin vermeyecektir. YPG birliklerinin de içinde bulunduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı ilerlerken Reuters haber ajansı, bir Kürt yetkilinin sözlerine dayandırdığı haberinde, Suriyeli Kürtlerin yeni bir federal hükümet sistemi oluşturmaya yaklaştıklarını yazdı. Demek ki bu bölge yani Türkmen Dağı Suriye Demokratik Güçlerine terk ediliyor. Umarım ki Türkmen Dağıyla ilgili haberler asılsız çıkar. Yoksa Türkmen Dağının ve orada savaşan muhaliflerin hatta Türkiye’den gönüllü savaşa katılanların, Rusya ile yakınlaşma politikasına kurban edildiklerini düşüneceğim!

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Ramazan Toprakli - -

    Bir bitişin balangicini görüyorum. Yapacak hiç bir sey yok. Bütün yazılanlar insanı meşgul etmeye yönelik. Başkaları nin planlarının izinden gidilerek, şu şunu dedi,bu bunu dedi diyoruz. Oyunu kuran kurmus. Lütfen bana kızmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir