Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

Jirinovski’den Sansasyonel Sözler

Gündem 23 Mayıs 2019
59

Vladimir Jirinovski: “Sovyetler Birliği Yanlış Yaparak Birleşik Azerbaycan’ın kurulmasına İmkân Vermedi”
Jirinovski’den Sansasyonel Sözler

Axar.az haber sitesine göre, bunu Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski demiştir.
“10 yıl önce demiştim ki, İran’ın vurulması ile ilgili karar kabul edilmiştir. Niye İran 10 yıl önce vurulmadı? Çünkü diğer çatışmalar mevcuttu. O zamanda Irak ve Afganistan’da savaş henüz bitmemiştir. Ayrıca Suriye’de bize açık olan durum yaratılıyordu. Şimdi İran’a yanaşmalar sağlanmıştır. Buraya Erivan’daki yeni rejimi de ekleyebiliriz. Erivan şimdilik Amerikalılara üs vermiyor, ama muhtemelen Amerika’nın Ermenistan’daki havalimanlarını kullanmasına izin verecektir. Orada ise İran’ın yanında yer alan çok iyi Sovyet havalimanları vardır. Amerikalıların kendi askeri birliklerini Afganistan ve Irak’tan çıkarmak lazımdır. Orada halk onlara karşı isyan etmeye hazırdır. Peki onları nereye götürmek lazımdır? Şimdi bu birliklerin askeri operasyon yapmasına izin verilecektir.” diye Jirinovski söyledi.
Jirinovski’nin sözlerine göre, İran’a karşı savaşı İsrail başlatacak ve İran harekete geçmek zorunda kalacaktır. O, bundan sonra büyük yabancı güçlerin oyuna dâhil olacağını kaydetmiştir:
“Çatışma nasıl başlayacak? İsrail nükleer silahlarının üretildiğini istihbaratın tespit ettiği noktaları vuracaktır. İran’da 2.000 kilometreye kadar uçabilen füzeler var. İran’a yapılan saldırıya Tahran muhakkak cevap verecektir. İsrail’de herhangi küçük “dağılmalar” olacak ve bu zaman onlara büyük kardeşi yardıma gelecektir. ABD NATO’yu seferber edecek ve İran’ı bombalayacaktır. Aynı zamanda çok tehlikeli, uzun menzilli silahlar kullanılacaktır.”
O, bu öngörünün gerçekleşmesinin kaçılmaz olduğunu söylemiştir:
“Neden bu gerçekleşecek? Irak’a niye Bush Jr. müdahale edip rejimi yıkma emrini verdi? Çünkü Filistinliler İsrail’e her zaman füzeler atıyorlardı, Saddam Hüseyin ise her füze için 20.000 dolar ödüyordu. İsrail buna ne zamana kadar sabretmeliydi? İşgal gerçekleşti. Saddam Hüseyin artık yoktur ve maalesef Irak tamamen kötü yönde yeniden şekillendirilmiştir. Daha önce burayı Sünniler yönetirken, şimdi ise Şiiler hâkimdir. İran’da da Şiiler hâkimdir. Şimdi İran patlak verirse Şii Irak Şii İran’ın yanında yer alabilir. İran’ın vurulması İsrail’in işine gelir. Bu, Sünni Arapların da işine gelir”.
İran’da ortaya çıkan krizin Rusya için sorun olacağını söyleyen Jirinovski çatışma sonucunda bu ülkeden Rusya’ya çok sayıda mültecinin geleceğini söylemiştir:
“Milyonlarca mülteci olacaktır. Peki onlar nereye gidecekler? Yalnız kuzeye! Güneyde İslam dünyasının yalnız Sünni unsuru var. Orada onları mahvedecekler. Kuzeye hareket etmek zorunda kalacaklar. Kuzeyde ise Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan var. Onlar ezilecekler. O zaman İran’dan olan mültecilerin yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’dan gelenler de bizim Kuzey Kafkasya’ya geçecekler. Orada da patlak verecek durum söz konusudur. Burada da onlar taraftarlarını, dostlarını, bir de düşmanlarını bulacaklar. Bütün bunlar Astrahan, Volgograd ve Rostov’a yakınlaşacak. Burada biz onları durdurmamız gerekecek. Biz artık mülteciler için barakaları inşa etmeye başlamalıyız. Siz milyonlarca insanı nereye yerleştireceksiniz? Biz onları kabul etmeliyiz ve beslemeliyiz. Avrupa’ya bakın, görün neler yaşandı? Onlar mülteci akınlarını nasıl durduracağını bilmiyorlar. Biz ise böyle yapmayacağız! Ben bunun gerçekleşmesinden mutlu olurdum. Bu benim fikrim değil. Ben diyorum ki, ne meydana gelebilir! Ben bununla 55 yıldır uğraşıyorum (Jirinovski aynı zamanda Yakındoğu uzmanıdır) ve muhtemelen bir istikamette 50 sene çalışmak herhangi bir sonucu verir.”
Jirinovski Sovyet döneminde yanlış yaparak birleşik Azerbaycan’ın yaratılmasına imkân vermediğini de söylemiştir:
“İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra biz kuzey İran’da dururduk. Stalin ordumuzu burada tutmadı, ama orada orduyu tutarak Kuzey ve Güney Azerbaycan’ı birleştirmemiz lazımdı. Sonuçta Büyük Azerbaycan olurdu. İran’da Azerbaycanlı Türklerin sayı çoktur ve onların nüfusu 12 milyon kişi civarındadır (Aslında İran’da 40 milyona yakın Azerbaycanlı Türk var), burada ise 8 milyon kişidir. (Azerbaycan Cumhuriyeti’nin nüfusu 10 milyondur). Bugün 20 milyon kişilik Büyük Azerbaycan mevcut olurdu. Kars ve Ardahan şehirlerini Ermenistan’a verebilirlerdi ve Türkler buna razıydılar. Yine de Stalin istemedi. Sonuçta biz onların ne düşündüğünü bilmiyoruz. Avrupa istikametinde düşünürlerdi, 50 yıl sonra ise biz o Avrupa’yı tamamen kaybettik. Güneyde ise biz hiçbir şeyi kaybetmezdik. Orada bizi sevinçle beklerlerdi. İran’da Azerbaycanlı Türkler kendilerini rahat hissetmiyorlar, onları farslar yönetiyor. Bizim Azerbaycan ise onların daha çok hoşuna gider”.

Yorumlar