Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

Japonya’ya Ait F-35 Uçağının Düşüşünden Amerika Neden o kadar Tedirgin?

Gündem 10 Nisan 2019
235

9 Nisan 2019 tarihinde Japonya Öz Hava Savunma Birliği’ne ait F35A uçağı Misawa Hava Üssü’nden yaklaşık 135 kilometre uzaklığındaki Büyük Okyanus üzerinde kaybolmuştur. Japonya Milli Savunma Bakanlığı 10 Nisan’da bu uçağın düştüğüne dair açıklama yaptı ve uçağı aramaya devam ettiğini de ilave etmiştir. Bu olayla ilgili olarak Amerika ordusu içinde bu uçağın enkazlarını Çin ve Rusya gibi ülkelerin toplamaya kalkışabileceğine dair tedirginlik dile getirilmektedir. Mesela silahın yayılması konusunda uzman olan Tom Moore kendi Twitter hesabında “Çin ve Rusya için bu enkazlar kadar değerli şey yoktur. Eğer onlar bizden önce enkazı ele geçirirse bizim için büyük bela olur” dedi.

F-35A uçağı hakkında, Amerika Hükümeti Denetim ve Muayene Kurulu bu uçağın 966 tane çözülmemiş kusurundan bahsetmekte ve Japonya hükümetinin F-35A uçağını büyük miktarda satın alması muhalefet partileri başta olmak üzere kamuoyunun önemli kısmı tarafından eleştirilirdi. Bu kaza Türkiye ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere F-35 uçağının dünyaya satışını önemli derecede etkileyebilir.

Fakat Amerika’nın aslen endişe ettiği nokta başka yerdedir. F35A uçuş yaptığı bölgeler hakkındaki bilgileri merkez üssüne gönderen ve akıllı mühimmatı sevk edebilen komuta uçağıdır ve onun sistemi dünyanın bütün Amerika askeri üslerine bağlıdır. Eğer Rusya ve Çin gibi ülkeler F35A uçağının enkazları ele geçirip yapıyı analiz edip kendi yeni uçağını üretmeye kalktığında F35A uçaklarının topladığı bütün bilgiler de onların eline geçecek ve onlar o bilgiye göre Amerika’nın stratejik ağını kıracak sistemi kurma imkânını elde edecektir. Böylece Amerika’nın dünya üzerinde kurduğu sistem tamamen çökmüş olacaktır.
 

Dr. Keisuke Wakizaka

Yorumlar