KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Japonya’dan Kuzey Kore Açıklaması

Japonya’dan Kuzey Kore Açıklaması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
274 0

Geçtiğimiz aylarda Kuzey Kore konusunda, “gerekli olan şey eylem” diyen Japonya başbakanı Şinzō Abe “Kuzey Kore’nin provokasyonlarına bir son verebilmemiz, uluslararası toplumun dayanışmasına bağlıdır. Fazla zamanımız kalmadı.” ifadelerini kullanmıştı.

Son zamanlarda yaşamam Kuzey Kore Güney Kore iletişimi için Japonya başbakanı Şinzō Abe Kuzey Kore’nin PyonÇan Kış Olimpiyatlarına katılma isteğini değerlendirdi.

Başbakan Abe ayın 7’sinde Japon NHK kanalı tartışma programında katılarak “Kuzey Kore Olimpiyatlara katılmak istiyor gibi görünüyor. Olimpiyatların yani barışın oyunlarının Kuzey Kore üzerindeki değişimi hakkında açıklamalarda bulunmak istiyorum.” şeklinde konuşmasına başladı.

Kuzey-Güney üst düzey görüşmesi hakkında “Görüşmeler hakkında konuşmanın bir anlamı yok. Kuzey Kore’nin kolay kolay değişmeyen bir çekirdek siyaseti var. Bunun hakkında algılanabilecek bir hareket yapmalı ki görüşmelerin bir anlamı olsun” şeklinde konuşmasına devam etti.

Ayrıca Liberal Demokrat Partisinden olan Savunma bakanı Itsunori Onodera, Savunma basın konferansında “Kuzey-Güney Kore üst düzey görüşmesinin sadece bir görüşme değil Kuzey Kore’nin siyasetini olumlu yönde değiştirmek için bir görüşme de olabilir.” şeklinde açıklamalarda bulunda.

Bir değerlendirme yapmak gerekirse Japonya Kuzey Kore’nin olimpiyatlara katılmasının bir önemi olmadığı düşüncesinde. Yapılan açıklamalarda Kuzey Kore’nin siyasi açıdan bir değişime girmesi gerektiği ve halkının istekleri doğrultusunda siyasetinin artık değişmesi gerektiği yönünde. 9 Ocak Salı günü yapılacak görüşmeyi birçok ülkenin beklediği gibi Japonya’da merakla ve ilgiyle bekliyor.

Zehra Burca Ağdan / Kafkassam

아베 신조 일본 총리가 북한의 평창 동계올림픽 참가 의지를 높이 평가했다.
아베 총리는 7일 일본 NHK 방송의 토론 프로그램에 출연해 “북한이 평창 올림픽에 협력하겠다는 자세를 보였다”라며 “올림픽은 평화의 제전이므로 북한의 변화를 높이 평가하고 싶다”라고 밝혔다.
남북 고위급 회담 개최에 대해 “대화를 위한 대화는 의미가 없다”라며 “북한이 완전하고 검증 가능하며, 불가역적인 핵·미사일 폐기를 위한 구체적인 행동에 나서야 하며, 그래야 의미있는 대화가 될 것”이라고 강조했다.
앞서 오노데라 이쓰노리 일본 방위상도 기자회견에서 “남북 고위급 회담이 대화를 위한 회담이 아니라, 북한의 정책을 근본적으로 바꿔나갈 수 있는 회담이 될 것인가를 주시하고 있다”라고 밝혔다.

Kaynakça
http://www.ohmynews.com/NWS_Web/View/at_pg.aspx?CNTN_CD=A0002392636&CMPT_CD=P0010&utm_source=naver&utm_medium=newsearch&utm_campaign=naver_news
http://www.edaily.co.kr/news/news_detail.asp?newsId=01771206619075424&mediaCodeNo=257&OutLnkChk=Y
http://moneys.mt.co.kr/news/mwView.php?type=1&no=2018010716098097919&outlink=1
http://www.pressian.com/news/article.html?no=181895&utm_source=naver&utm_medium=search

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir