KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstihbaratçı misyoner papaz Andrew Brunson’a karşı Amerika’dan istenen iki MİTçi kim?

İstihbaratçı misyoner papaz Andrew Brunson’a karşı Amerika’dan istenen iki MİTçi kim?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
95 0

Türkiye’de ev hapsinde bulunan Amerikalı Evanjelist Rahip Brunson’ın serbest bırakılmamasını gerekçe göstererek ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulama kararının almasının ardından Türkiye ile ABD arasında belli konularda ön mutabakat sağlandı ve Ankara’dan bir heyet ABD’ye gitti. Heyetin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Ön mutabakat heyetinde Dışişleri, Adalet ve Hazine Bakanlıklarından 3’er kişi yer alıyor. Heyetin ilk toplantısı Washington’da 8 Ağustos Çarşamba yani bugün. ABD ile ön mutabakatın sağlandığı söylenebilir.(1)

Devlet Bahçeli’nin ‘-ver papazı al papazı’ formülünü bir adım öteye taşıyan Yeniçağ yazarı Ahmet Takan; “Bir zamanlar, FETÖ’ye operasyon düzenlemek için 2 MİT görevlisinin ABD’de tutuklandığı iddiaları ve haberleri ortaya atılmıştı. Ama her nedense bu iddia ve ilişkin haberler, açığa ve ne olduğu ortaya çıkarılmadan üstü kapatılmıştı. Ankara’daki sağlam kaynaklardan duyduğuma göre, Papaz krizinde, iktidar, bu 2 MİT görevlisinin de Türkiye’ye iadesini masaya koymuş. Ancak, ABD tarafı buna çok hiddetlenmiş. Kaynaklarım, “ABD bu talebe çok kızdığı gibi şimdi o tarafta sadece Halkbank’a yeni soruşturmalar açılması değil MİT’e de dava açılması konuşuluyor. Hakan Fidan da yaptırımlar içine girebilir” iddiasını ortaya attı.(2)

FETÖ’ye operasyon düzenlemek için 2 MİT görevlisinin ABD’de tutuklandığı bilgisi Temel fıkrasından esinlenme. Temel Dursun’a :“-Sana bi bilmece soracağum. -Sor uşağum Kafeste yaşar cik cik diye oter saridur nedur bu? -Kanarya! Değul. -Papağan? Yok.-Serçe? Değul usağum! -E nedur o zaman bilemedum. Hamsi daaa hamsii ! -Ula Temel hamsinin kafeste ne işi var daa. Ben koydum. -Ula hamsi sari mi olur +Ben boyadum.-Usağum iyide hamsi cik cik diye oter mi hiç? Ula Dursun o kadar da şaşurtmaca olsun daa.” Ahmet Takan’ın da “FETÖ’ye operasyon düzenlemek için gittikleri ABD’de tutuklanan 2 MİT görevlisi” iddiası da temel fıkrasını aratmıyor.

ABD’de tutuklanan iki MİT görevlisi bilgisi doğru ama FETÖ’ye operasyon düzenlemek için gittikleri Temel’in hamsisi gibi. MİT görevlisi olduğu iddia edilen Türk vatandaşları geçen yıl tutuklanmıştı. Hatırlarsanız; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs 2017 ‘de ABD Başkanı Donald Trump ile Washington’da bir araya gelmesi öncesi Türkiye Büyükelçiliği’nin konutu önünde toplanan göstericiler “Demirtaş’a özgürlük” pankartı ve Suriyeli Kürtlerin Demokratik Birlik Partisi (PYD) flaması açmıştı. Aynı esnada Erdoğan aleyhine slogan atan grup karşısında Cumhurbaşkanı’nı karşılamak için toplanan bir grup da lehine gösteri yapmıştı. İki grup arasında başlayan gerilim önce sözlü tartışmaya sonra da Erdoğan’ın korumalarının müdahalesiyle tekmeli yumruklu kavgaya dönüşmüştü. ABD polisi kavgayı ayırmakta zorlanırken, bazı polis memurları korumaları durdurmak için cop kullanmıştı.(3)

Sonrasında ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları ve destekçilerinin Washington’daki Büyükelçilik Konutu önünde protestoculara müdahalesi nedeniyle Türkiye’yi kınama kararı almış ve Amerikan polisinin olayla ilgili soruşturması sonucu iki Türk tutuklanmıştı. Terör örgütü PKK adına yapılan protesto gösterisinde yaşanan kargaşanın görüntülerini, ABD medyasına ve uluslararası haber kuruluşlarına Armenian National Committee of America/ Amerika Ermeni Ulusal Komitesi servis etmişti. O tarihte ABD Dışişleri Bakanlığı, tutuklamaları doğruladı ve Washington D.C. Metro Polis Departmanı, tutuklanan kişilerin Eyüp Yıldırım ve Sinan Narin adlı kişiler olduğunu açıkladı. New Jersey eyaletine bağlı Manchester kentinde ‘Care Construction’ adlı inşaat şirketi sahibi olan Eyüp Yıldırım ile Virginia’ya bağlı MvLean kentinde yaşayan Sinan Narin’in ‘ağır nitelikli saldırı’ suçlamalarıyla tutuklandıkları belirtildi.(4)

Tutuklanan iki kişinden biri olan 50 yaşındaki Eyüp Yıldırım; 30 yıldır Amerika’da ikamet ediyor, ABD vatandaşı. Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi, Büyük Sevin Mahallesinden .(5) New Jersey eyaletine bağlı Manchester kentinde ‘Care Construction’ adlı inşaat şirketi sahibi. Şirket 2008’den beri faaliyette. Eyüp Yıldırım’ın sahibi olduğu tam teşekküllü bir inşaat şirketi olan Care Construction; New Jersey ve çevre bölgelerinde müşterilere hizmet veriyor. Dekorasyon, çevre düzenlemesi ve inşaat dahil bir çok işi yapıyor.(6) New Jersey’de yaşayan Eyüp Yıldırım ifadesinde “-Ben bir Amerikan vatandaşıyım ve vergi mükellefiyim” demişti. Üç çocuk babası ve Yıldırım’ın 1990’lı yıllarda küçük çaplı saldırı suçlarından iki kez tutuklandığı mahkeme sürecinde kayıtlara geçmişti.(7)

“Terörist Erdoğan “diye bağırdığı sırada kendisini ve diğer Kürt gösterici Murat Yasa’yı darp eden Eyüp Yıldırım’ın tutuklanması için şikâyetçi olan Lucy Usoyan’ın; Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermeni ordusunda asker, çatışmalarda ölen Kyaram Sloyan’ın akrabası olduğu ortaya çıkmıştı.(8) Yezidi uyruklu Kyaram Sloyan. 28 Mayıs 2016 tarihinde Azerbaycan ordusuyla çatışmada hayatını kaybetmişti.(9) Lucy Usoyan; 35 yaşında, mahkeme kayıtlarına göre Amerika Birleşik Devletleri’nin Virjinya eyaletinde yer alan Alexandria kentinde ikamet ediyor. ABD ve Ermenistan vatandaşı. Yezidi Kürtlerden. 2015’te ABD vatandaşı olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’ye yerleşmiş. Kuzey Suriye’de göç ettirilen Ezidilere yardım etmek için sivil toplum kuruluşu oluşturmuş.(10)

‘Ağır nitelikli saldırı’ suçlamasıyla tutuklanan Bir diğer Türk 46 yaşındaki Sinan Narin; Bolu Yeniçağa’lı (Reşadiye) ve uzun süredir Amerika’da yaşıyor. O da ABD vatandaşı.(11) Virginia’ya bağlı McLean kentinde Limuzin sürücüsü.(12) Kayıtlarda evli olduğuna dair malumat yok. Yargıç Marie Demeo’ın belirttiğine göre mahkeme tutanaklarında Bolu Yeniçağa’lı Sinan Narin’in ABD’ye gelmeden önce Türk Özel Kuvvetlerinde görevi yaptığı bilgisi mevcut.(13) Sinan Narin’in limuzin şoförlüğü yaptığı McLean; Kuzey Virginia’daki Fairfax County’de yer alıyor.

McLean, Washington, D.C. ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) coğrafi yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle birçok diplomat, iş adamı, Kongre üyesi ve üst düzey hükümet yetkilisinin ikamet için tercih ettiği nezih bir semt. McLean lüks evleri ve yakındaki üst düzey alışveriş yerleri ile ünlü. ABD’nin en zengin 3. Şehri. Toplumun cinsiyet yapısı% 48,2 erkek ve% 51.8 kadından oluşuyor ve kadın nüfusun % 6,0’ının kocası bulunmuyor. İşte papaza karşı iadesi istenen iki MİT mensubu Türk! Her ikisi de ABD toplumuyla iç içe. Amerikalıların nabzını tutan işlerde çalışıyorlar. Amerika’da yaşadıklarına göre birkaç dil de biliyorlardır. Ne dersiniz MİT mensubu oldukları iddiası sizce doğru mu? Benim anlayamadığım, eğer doğruysa neden deşifre oldular? Eve dönme vakti gelmiş mi diyelim?

Bakınız:
1- http://www.internethaber.com/dolari-dusuren-gelisme-turkiyeden-abdye-heyet-gitti-1894646h.htm
2- http://www.yenicaggazetesi.com.tr/abddekiler-si-mitci-mi-48381yy.htm – https://mezopotamya24.com/2018/08/05/abdde-mite-dava-acilmasi-soz-konusu-fidan-da-yaptirim-listesine-girebilir/
3- https://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fan%C4%B1n-olayl%C4%B1-abd-ziyareti-sonras%C4%B1-iki-g%C3%B6zalt%C4%B1/a-39259151
4- https://www.arti49.com/abdde-2-turk-tutuklandi-833441h.htm
5- http://www.yesilafsin.com/bolge-haberleri/abd-de-pkk-yandaslarina-haddini-bildiren-afsinli-h16519.html
6- http://www.careconstructionnj.com/ – https://www.nj.com/ocean/index.ssf/2017/06/new_jersey_man_charged_in_turkish_protest_violence.htm
7- https://www.amerikaninsesi.com/a/turk-buyukelcinin-konutu-onundeki-kavgada-iki-tutuklama/3901270.html
8- religiopoliticaltalk.com/tag/care-construction-llp-new-jersey/
9- ttps://www.panorama.am/en/news/2017/04/27/April-War-hero-Kyaram-Sloyan/
10- https://www.washingtonian.com/2018/05/02/turkish-embassy-riot-recep-tayyip-erdogan-washington-lawsuit/
– https://www.dengeamerika.com/a/erdogan/3884293.html
11- http://www.bolugazetesi.com.tr/amerikada-pkklilari-doven-bolulu/
12- https://sofrep.com/96554/two-us-men-plead-guilty-assault-turkish-embassy-brawl/
13- https://www.sabah.com.tr/dunya/2018/04/06/abdde-tutuklu-2-turk-serbest-birakilacak

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.