KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul’daki Bombalı Saldırının Şifreleri

İstanbul’daki Bombalı Saldırının Şifreleri

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
425 0

İstanbul’daki Bombalı Saldırının Şifreleri
emrahkaya1
Türk Milleti dün İstanbul Veznecilerde düzenlenen terör saldırısı ile tekrar sarsılmıştır. Saldırıda 7 polis 4 sivil olmak üzere 11 kişi şehit olmuştur. Uzaktan kumandayla gerçekleştirilen saldırısının kim ya da kimler tarafından düzenlendiği tam olarak netleşmese bile elimizdeki bulgular saldırıyı PKK’nın yapmış olma ihtimalini güçlendirmektedir.

PKK’nın Çözüm Sürecinin bozulmasından sonra metropollerde bombalı saldırılar gerçekleştirmiş ve yeni saldırılar düzenleyeceği bilinmekteydi. PKK, bu saldırı ile iktidara yakın olan medya organlarının PKK’nın bitmek üzerine olduğuna dair propagandalarını boşa çıkarmak için yaptığı düşünülebilir. Ayrıca Doğu-Güneydoğu’daki il ve ilçe merkezleri ile kırsalda başlatılan operasyonlar neticesinde zor durumda olan PKK, Türk Milleti’ne psikolojik olarak zarar vermeye çalışmaktadır. Türk Milleti’ne verilecek olan zararın yanı sıra zor durumda olan örgüt moral depolamak ve örgütten kopmaları durdurmak için de bu saldırıyı gerçekleştirdiği ihtimali yüksektir. Hem istihbarat teşkilatlarından alınan bilgiler hem de kırsalda bulunan PKK’lılara ait cesetlerin örgütün bir iç hesaplaşma içinde olduğunu göstermekte ve tabanda örgüt yöneticilerine karşı bir öfkenin olduğu anlaşılmaktadır.

Bu ihtimallerin yanı sıra TAK, öldürülen iki militanı için intikam saldırısı düzenleyeceğini belirtmişti. Ayrıca PKK’nın uzun yıllardır belli partiler aracılığı ile siyasallaşmaya çalıştığı bilinmektedir. Ancak TBMM’den geçen dokunulmazlık yasası ile PKK’nın siyasallaşma çalışmalarına bir gem vurulacağı tartışılmaktadır. Yine istihbarat kaynaklarına göre bu siyasallaşma çabaları önünde engel olan dokunulmazlık yasasının meclisten geçmesi üzerine PKK’nın iki bombalı saldırı yapacağı söylenmekteydi. PKK’nın durumunun yanı sıra çevik kuvvet polislerinin hedef alınması önemli bir ayrıntıdır. Çünkü PKK’nın 2015’ten bu yana Emniyet teşkilatını öncelikli hedef olarak seçtiği bilinmektedir. Son olarak ise Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada PKK’yı işaret etmiştir.

Dün düzenlenen saldırıda en önemli ayrıntılardan biri çevik kuvvetin görev değişimi için izledikleri güzergâhta yapılan saldırı olmasıdır. Saldırıyı yapanların bölge hakkında bilgi sahibi oldukları ve polislerin görev değişim saatleriyle alakalı bilgi topladıklarını anlaşılmaktadır. Ayrıca uzaktan kumanda ile patlatılan aracın teröristler tarafından izlendiği aşikârdır. Peki, bu bilgileri elde etme ihtimali en yüksek olan örgüt hangisidir? Tabi ki PKK… Zaten PKK’nın uzun zamandan beridir istihbarat çalışmaları yürüttüğü bilinmekte ve bu bilgiler doğrultusunda saldırılarını gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Yaşanan bu saldırı ile Türk istihbarat teşkilatları hakkında zafiyet tartışmaları tekrar başlamıştır. Ancak istihbarat zafiyetinin yanı sıra PKK’nın saldırılarda kullanılan patlayıcıları İstanbul’a kadar nasıl getirdiği daha büyük bir soru işaretidir. Bomba yapımında kullanılan patlayıcıların Türkiye’nin en büyük şehirlerine kolaylıkla taşınması tartışmaların boyutunu değiştirmektedir. Yıllardır etnik temelli bir iç çatışma çıkarmayı planlayan PKK’nın kontrol sistemi zayıf olan Türkiye’de istediği il merkezlerine silah yığınağı yapmış olma ve bu illerde uyuyan hücreler aracılığıyla sempatizanlarını silahlandırabileceği ihtimali oldukça yüksektir. Örnek olarak günümüzde bazı Batı ilerinde polislerin bazı sokaklara giremediği yine Emniyet mensuplarının dile getirdiği gerçeklerdir.

İleriki süreçte hem bir iç çatışmanın önüne geçmek hem Suriyelileşme ihtimalini ortadan kaldırmak hem de Türkiye’nin her karış toprağında egemenliği tam manasıyla sağlamak için Türkiye Cumhuriyeti bir an önce bu konuyla alakalı gerekli önlemleri almalıdır. Türkiye’de PKK’nın uyuşturucu, silah ve bomba taşıdığı güzergahlar tespit edilmeli, kontrol noktalarının sayısı arttırılmalı ve bölgesel telefon dinlemeleri yapılmalıdır. Aksi takdirde Ramazan ayında da saldırı yapacak kadar gözünü kan bürümüş olan bu terör örgütü ülkede akan kanın devam etmesi ve Türk Milleti’nin zarar görmesi için elinden geleni ardına koymayacaktır.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam
Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir