KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. İstanbul barış anlaşması yeniden gündemde

İstanbul barış anlaşması yeniden gündemde

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
30 0

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Mart 2022’de İstanbul’daki müzakereler sırasında hazırlanan anlaşma taslağının Ukrayna’yla yeni müzakereler için temel teşkil edebileceğini, ancak aradan geçen 2 yılda yeni gerçekliklerin ortaya çıktığını söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kiev ile olası müzakerelerde İstanbul’da hazırlanan anlaşma taslağına geri dönmeyi öneren Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko ile mutabık olduğunu açıklaması sonrası Kremlin’den konuyla ilgili yeni bir açıklama daha geldi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, basın toplantısında Putin’in sözlerini sorulması üzerine, “Müzakerelere dönüş yalnızca diyalog formatında mümkün. Diyaloğa, müzakerelere hazır olduğumuz dün Devlet Başkanı Putin tarafından teyit edildi. Her şeye rağmen müzakereler bir şeylere odaklanır. İstanbul’dan hazırlanan o belgeye odaklanabileceği de söylendi, ancak aradan geçen 2 yılda birçok değişiklik oldu” dedi.

Rusya Anayasası’na 2 sene önce olmayan yeni bölgelerin yazıldığının altını çizen Peskov, “Bu nedenle, fiiliyatta kendi soyutlayamayacağımız yeni gerçeklikler mevcut. Fakat İstanbul’daki belge müzakerelerin başlaması için bir nevi temel teşkil edebilir” ifadelerini kullandı.

Rus lider Putin’in müzakere açıklamasıyla uzun zamandır bilinen tutumunu bir kez daha teyit ettiğini belirten Kremlin Sözcüsü, bununla beraber Kiev’in müzakerelere hazır olduğunu hissetmediklerini sözlerine ekledi.

Rusya lideri Putin ve Belaruslu mevkidaşı Lukaşenko dün Ukrayna’daki ihtilafın barışçıl çözümü konusunu görüşmüştü.

Görüşme sırasında iki lider arasında, 2022 yılında İstanbul’da yapılan görüşme sırasında geliştirilen anlaşma taslağına dönülmesi yönünde bir diyalog geçmişti. Lukaşenko’nun, “Bir zamanlar bana gösterdiğiniz ve verdiğiniz o belge yeniden çıkarılsın, masaya yatırılsın ve ona göre hareket edilsin” sözlerine Putin, “Evet, onunla çalışılsın” diyerek karşılık vermişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev ile olası müzakerelerde İstanbul Anlaşması taslağına geri dönmeyi öneren Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko ile mutabık olduğunu belirtti.
Rusya lideri Putin ve Belaruslu mevkidaşı Lukaşenko dün Ukrayna’daki ihtilafın barışçıl çözümü konusunu görüştü.
Görüşme sırasında iki lider arasında, 2022 yılında İstanbul’da yapılan görüşme sırasında geliştirilen anlaşma taslağına dönülmesi yönünde bir diyalog geçti.
Lukaşenko’nun, “Bir zamanlar bana gösterdiğiniz ve verdiğiniz o belge yeniden çıkarılsın, masaya yatırılsın ve ona göre hareket edilsin” sözlerine Putin, “Evet, onunla çalışılsın” diyerek karşılık verdi.
Belarus lideri, Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmaya barışçıl çözüm bulunması yönündeki girişimlerinin askerler tarafından da olumlu karşılanacağını belirterek, “Taslakta, Ukrayna için de kabul edilir makul öneriler yer alıyor. Ukrayna heyeti de onları kabul etmişti” diye anımsattı.
Putin, “Evet, onlar kabul etmişti” diye cevap verdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir