KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsrailin İranofobi yaratmayı amaçlayan stratejisi harekete geçti

İsrailin İranofobi yaratmayı amaçlayan stratejisi harekete geçti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
314 0

İran, Umman kıyılarında bir tankere yapılan ve 2 mürettebatın öldüğü saldırının arkasında olduğu yönündeki suçlamaları reddetti ve Tahran’ın stratejik Körfez su yolunun güvenliğini artırmaya çalıştığını söyledi.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, 29 Temmuz’da Umman açıklarında Mercer Street isimli petrol tankerine düzenlenen ve iki kişinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırının arkasında İran’ın olduğunu açıkladı.

Bu gelişmenin ardından İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, devlet medyasının aktardığına göre, “Düşmanlarla karşı karşıya gelseydik bunu açıkça ilan ederdik, bu nedenle düşmanların son hikaye anlatımı psikolojik bir operasyondur” dedi.

Şikarçi, “ABD, İngiltere ve Siyonist rejimin (İsrail) güvensizlik ve İranofobi yaratmayı amaçlayan stratejisinin aksine, İran’ın stratejisi Basra Körfezi’nde güvenliği güçlendirmektir” dedi.

IRNA’nın bildirdiğine göre Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, “Amerikalılar sudan İran insansız hava araçlarının parçalarını çıkardıklarını söylüyorlar… Ama bu kanıtın İran’a ait olduğu hangi laboratuvarda tespit edildi?” diye sordu.

İranlı askeri yetkili, “Siyonistler sahte belgeler hazırlamakta başarılı olduklarından, sahte delil hazırlamak zor bir iş değil” diyerek saldırının arkasında İsrail’in olabileceğini öne sürdü.

Mercer Street isimli gemi, Liberya bayrağı taşıyordu ve İsrailli iş adamı Eyal Ofer’in sahibi olduğu İngiltere merkezli Zodiad Maritime Denizcilik şirketine aitti.

Öte yandan İran devlet medyası, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade’nin G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının açıklamasının “temelsiz” olduğunu söylediğini ve bu açıklamayı reddettiğini aktardı.

Hatipzade, “Bu olayın, İran’ın yeni cumhurbaşkanının göreve başlamasından günler önce meydana gelmesi dikkat çekicidir” dedi.

İran’ın petrol tankerine insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlediği düşünülüyor. Saldırıda biri İngiliz, biri Romanyalı iki mürettebat hayatını kaybetti.

ABD ordusu: Mercer Street petrol tankerini hedef alan insansız hava araçları İran’a ait

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) dün yaptığı açıklamada, 30 Temmuz’da Mercer Street petrol tankerini hedef alan insansız hava araçlarının (SİHA) İran’a ait olduğunu duyurdu. Saldırıdan İran’ı sorumlu tutan G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da yaptıkları ortak açıklamada “İran’ın vekil güçlere ve devlet dışı silahlı aktörlere verdiği destekle uluslararası barışı ve güvenliği tehdit ettiğini” ifade ettiler.

CENCTOM, ABD donanmasına bağlı USS Ronald Reagan uçak gemisi görev grubunun kanıtları incelediğini ve hayatta kalan mürettebat üyeleriyle görüştüğünü bildirdi. Soruşturma ekibi, tankerin 29 Temmuz akşamı SİHA’lar tarafından iki başarısız saldırıya maruz kaldığını ortaya çıkardı. Mürettebat, saldırıları imdat çağrılarıyla iletti. Soruşturma ekibi, mürettebatın denizden çıkardığı tankerde en az bir SİHA’ya ait küçük kalıntılar buldu. Ekip ayrıca, tankerdeki önemli bir hasarın da 30 Temmuz’da üçüncü saldırı sonucunda meydana geldiğini tespit etti.

İran’ın inkarlarına rağmen, İngiltere, ABD ve diğer bazı ülkeler Tahran’ı suçlamaya devam ediyor. İngiltere konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kapalı bir toplantısında gündeme getirdi.

İran’ın BM Büyükelçisi yardımcısı Zahra Ershadi suçlamaları reddetti ve herhangi bir misillemeye karşı uyarıda bulunarak, “İran kendini savunmaktan ve ulusal çıkarlarını güvence altına almaktan çekinmeyecektir” dedi.

şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir