Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

İsrail’in İran ile ABD arasında yaşanan krizle ilgili endişeleri

Gündem 14 Mayıs 2019
37

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, hükümetinin, İran ile ABD arasındaki krizin kötüye gitmesi durumunda İsrail’in askeri bir çatışmaya sürüklenmeye çalışılacağı yönündeki korkularını dile getirdi.

Bakan Steinitz, dün, Tel Aviv’de yaptığı açıklamada, Tahran ile Washington arasında askeri bir çatışmanın olması halinde İran ile İsrail arasında askeri bir çatışmanın yaşanabileceğini belirtti.

“İsrail’i hedef alan roketler kullanılabilir”

İsrail’in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu (KABİNET) üyesi olan Bakan Steinitz, açıklamasında, “İran, bir yıl önce Suriye topraklarından İsrail’i roketlerle vurmaya çalıştı. Hizbullah ile birlikte Lübnan’dan veya İslami Cihad ile birlikte Gazze Şeridi’nden İsrail’i hedef alan roketler kullanabilir. Hepsi İran yanlısı. Bununla birlikte İran’ın İsrail’i kendi topraklarından bombalama ihtimalini de kulak arkası etmiyorum. Bu amaca hizmet eden füzeleri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Tel Aviv merkezli ‘Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’ tarafından İran’ın füze yetenekleri üzerine ilişkin yapılan son araştırmaya göre İran’ın füzeleri oldukça güçlü ve İsrail’e ulaşabilecek menzile sahipler. Araştırmanın sonuçları, Tahran’ın 1980’de başlayan Irak savaşı sırasında füze geliştirme tersaneleri inşa etmeye başladığına ve ilk füzenin 1985 yılında Irak’a atıldığına işaret etti.

Araştırmaya göre İran füze sistemleri iki gruba ayrılıyor;

1- 500 ila 700 kilometrelik kısa menzilli füzeler. Bunlar İran’ın Irak ve Suriye’deki düşman noktalarını vurabileceği kapasiteye sahip füzeler. Lübnan ve Suriye topraklarından İsrail’deki hedeflere fırlatılabilirler.

Bununla birlikte ilk kez 2010 yılında sıvı yakıtla ateşlenerek test edilen ‘Kaim’ füzelerinin menzili 700 ila 1000 kilometre arasında değişiyor. Bu füzeler, Husiler tarafından 2018’den bu yana farklı tarihlerde Yemen topraklarından Suudi Arabistan topraklarını hedef almak için kullanılıyor.

Ancak Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün çalışmasına göre bu gruptaki en önemli füze modeli Fetih-110. Bu füzeler katı yakıtla ateşleniyor. Fetih-110, kısa menzilli ‘Zilzal’ isimli füzenin geliştirilmiş hali. Ancak İran bu füzeyi daha da geliştirerek ‘Zulfikar’ isimli 700 kilometre menzilli bir füze sistemi üretti.

Zulfikar füzeleri, İran’ın füze envanterindeki hedefi tam isabet ile vuran füzelerdir.

2- Menzilleri 1000 ila 2000 kilometre arasında değişen orta menzilli füzeler. Bu grupta, eski ‘Şahab-3’ ve ‘Secil-2’ adlı füze sistemleri bulunuyor. Şahab-3 füzeleri, hedefi tam olarak tutturamayan; 1600 kilometre menzilli ‘Kadir’ füzeleri ve 1700 kilometre menzilli ‘İmad’ füzelerini kapsıyor. Bununla birlikte İran, Kadir füzeleri için 1900 kilometrelik menzil testlerine başladı. İki aşamalı katı yakıt ile ateşlenen Secil-2 füzeleri için 2000 kilometrelik menzil testleri yapılıyor. Şu an için operasyonel değiller.

İran, Eylül 2017’de ‘Hürremşehr’ adlı, 2000 kilometre menzilli ve birkaç savaş başlığı taşıyabilen füzenin denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Ancak ABD’li kaynaklar, denemenin başarısız olduğunu iddia etti.

İsrail tarafından yapılan araştırmaya göre İran, Ortadoğu’nun en büyük füze tersanelerini inşa ederek, burada kara saldırıları gerçekleştirme amacıyla üretilmiş füzeler ve farklı boyutlarda füze rampaları, kısa ve orta menzilli bini aşkın roket ve 10’dan fazla balistik füze üretti. Bununla birlikte Hürremşehr gibi füzelerin bir kısmı savaş başlıkları taşıyabilme kapasitesine sahip. Bazıları ise hedefini doğru vurma kabiliyeti yüksek akıllı füzelerden oluşuyor. Özellikle Fetih-110 ve Zulfikar gibi kısa menzilli roketlerde hedef doğru olarak vurulurken, İmad ve Kaim gibi füzelerinde hedefi tam isabet vurmuş olabileceği düşünülüyor.

Orta menzilli füzelerin bulundukları gruba göre büyük hedefleri vurma konusunda etkili olduklarına dikkat çekilen araştırmada, ‘kısa menzilli’ füzelerin İran tarafından yakındaki hedefleri vurmak için kullanılabileceği belirtildi.

Öte yandan İran, orta menzilli füzelerden oluşan envanterini İsrail’deki hedeflerine karşı kullanma yeteneğine sahip. Çünkü İsrail ile İran arasındaki uzaklık yaklaşık bin 200 kilometre. Bunun için İran’ın yalnızca batısını kullanması da gerekmiyor. Daha içerilerden rahatlıkla İsrail’i hedef alan füzeler fırlatabilir.

Yorumlar