KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “İsrail’den Rusya’ya: Suriye’de İran’ın askeri üsler kurmasına müsaade etmeyeceğiz”

“İsrail’den Rusya’ya: Suriye’de İran’ın askeri üsler kurmasına müsaade etmeyeceğiz”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
290 0

Rus Kommersant gazetesinin iddiasına göre, İsrail Rusya’ya Suriye’de İran’ın askeri üsler kurmasına müsaade etmeyeceğini ve İran ile nükleer anlaşmasında değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

Kommersant gazetesine konuşan kaynaklar Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Tel Aviv’e yaptığı ziyaretin perde arkasını anlattı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rus Bakan Şoygu arasında gerçekleşen görüşmelere işaret eden Kommersant şu iddiada bulundu: “Görüşmede Netanyahu direkt şunu beyan etti: İsrail Suriye’de İran’ın askeri üsler kurmasına müsaade etmeyecek, ayrıca da İran nükleer anlaşmasında değişiklikler yapılmalı.”

Kommersant’ın edindiği bilgilere göre İsrail istihbaratı şuna inanıyor: Tahran gözlemci grup bahanesiyle Suriye’de özellikle İran’ın kontrolünde bulunan Suriye-Ürdün sınırı yakınlığında askeri varlığını artırıyor. Amaç gelecekte İsrail’e saldırmak.

Kommersant’a göre, İsrail diğer bölgelerde Türkiye ve Rusya’nın gözlemci çalışmalarından şikayetçi değil.

Gazete görüşmelerde İran nükleer anlaşması konusunun çok zor geçtiğine dikkat çekti. Kommersant’ın iddiasına göre İsrail Başbakanı görüşmede şunu söyledi: “Eğer sözleşmenin şartı değişmezse o zaman 8-10 yıl sonra İran nükleer arsenala sahip olacak.”

İsrail Başbakanı’na göre söz konusu sözleşme İran’ın bir nükleer gücü eşiğinde olması konumunu yasallaştırdı ve Ortadoğu’da “uydulara” (Lübnan, Suriye ve Yemen’deki askeri gruplar da dahil olmak üzere) destek sağlamasına izin verdi.

Kommersant’a göre, “fakat Moskova için söz konusu sözleşme en önemli diplomasi zaferlerden biri olmakta. Ve dolayısıyla Rus askeri heyet Netanyahu ile bu konuda aynı görüşü paylaşmadı.”

Gazete, ABD Başkanı Donald Trupm’ın İran ile nükleer sözleşmeden çıkabilecekleri yönündeki açıklamasının ardından İsrail’in böyle bir eleştiride bulunmasına dikkat çekti.

Kommersant’ın edindiği bilgilere göre İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman yakın zamanda ABD’yi ziyaret ederek konuyu Amerikan meslektaşıyla ele alacak.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir