Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

İsrail ve İran Avrasya Ekonomik Topluluğunda

Gündem 16 Şubat 2019
85

İsrail Rusya liderliğinde Avrasya Ekonomik birliğine katılmaya karar vermiştir. Aynı zamanda İran’ın Avrasya ekonomik birliği ile serbest bölge anlaşması yapmak için girişimlerde bulunduğu bilinmektedir. Birliğin kuralları gereği her ülke birlik ile ayrı olarak serbest bölge anlaşması imzalama imkanına sahip olduğundan dolayı iki ülkenin aynı anda bu birlikte olması ve anlaşmalara veto etme yetkileri bulunmuyor. İsrail ekonomi bakanlığının basın demecinde AEB ile nisan 2018’de Moskova’da ortak fizibilite çalışmalarının başlatıldığı ,anlaşmanın menşei kuralları, gümrük birliği, ticaretteki engeller, sağlık ve önlemleri-ticaret, anlaşmazlıkların çözümü gibi önemli noktaları kapsayacağını belirtti. İki tarafa karşılıklı katılım konusunda ki sorular ise ilgili Bakanlıkların yetkilileri tarafından cevapsız bırakıldı.
Rusya Sanayi bakan yardımcısı Sergey Tsyb ise İsrail ve İran’ın ardından, Singapur,Hindistan,ve Mısır’ında yakında birliğe dahil olabileceğini belirtti. Dünya ticaret örgütünün bir ko konuda kota uyguladığı ve AET’nin karşılıklı anlaşmalarının üye ülke ticaretlerine fayda sağlayacağını belirtti.
Rusya’nın İsrail büyük elçisi ise konuya değinerek: Anlaşmanın gelecek vaat ettiğini, İsrail teknolojisi ile Rusya’da Gıda konusunda önemli atılımlar yapılabileceğini, İsrail’in ise Rus teknolojisi ile araç ve gereç teknolojisinden önemli atılımlar gerçekleştirebileceğini belirtti.
Kafkassam

https://tass.ru/interviews/6089984
https://www.timesofisrael.com/israel-and-iran-both-set-to-join-russia-led-free-trade-zone/

Yorumlar