İran ABD gerginliğinde diplomasi

UKRAYNA’NIN ASKERİ TEKNİK KOMPLEKSİ RUSYA’YI DENGELEYEBİLİR Mİ

ОРГАНИЗАЦИЯ УПРАВЛЕНИЯ ГОРСКИМИ НАРОДАМИ СЕВЕРНОГО КАВКАЗА В XIX — НАЧАЛЕ XX ВВ.: ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ, ОСОБЕННОСТИ И ПРОБЛЕМЫ

İran tehditleri hakkında ciddi istihbarat bilgilerimiz var

İSRAİL SAVUNMA KUVVETLERİN KADIN MÜRFEZESİ “CARACAL (33. MÜFREZE)”

Gündem 20 Şubat 2019
64

Caracal (okunuşü karakal) 33. Mürfeze İsrail Savunma Kuvvetlerin Kadın piyade mürfezesidir.
Caracal’ın anlamı nedir? Caracal’ın türkçe anlamı Karakulak’tır. Karakulak kedi ailesine giren vahşi hayvan türüdür. Karakulağın coğrafi olarak yaşam alanları Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’dır. Dişi ve erkek Karakulkları birbirnden farklı değildir, belki de bundan dolayı müfrezenin adın Caracal’dir (Karakulak’tır). Caracal’ın 33 numarası, İsrail’inn Kurtuluş Şavaş sırasında vefat eden İsrailli askerin’in anısına verilmiştir.

Müfreze 2004’te kadınların askerde görev almaları için kurulmuştur. Caracal Mürfezesinde yalnızca kadınlar görev yapmıyordur aynı zamanda 1/3’i erkeklerden oluşmaktadır. 2009’de Caracal’ın %70’i kadındı. Müfrezenin karışık olmasına rağmen kadın ve erkek sorumulukları eşittir. Caracal’in ilk kuruluş senelerinde kadın erkek arasında romantik bir ilişki yaşandığından dolayı çok eleştiri almıştı. Ayrıca dini adamlar tarafından kadınların askere gitmesi konusuda büyük bir tepki yaratmıştı.

Caracal, 512. Bölgesel tugayına girmektedir. Müfrezenin asıl görevi, ilk önce Ürdün ve sonra Mısır olmak üzere İsrail’in güney sınırını kontrol etmektir. Bu görevler dışında ek olarak müfreze teröristlerin İsrail’in Eilat şehrine girmesini engellemek için ülkenin güneyinde yolları kontrol etmektedir. Ayriyeten müfreze Afrika’dan gelen yasadışı göçmenleri, kaçak yolarıyla geçirilen uyuşturucu (eroin) ve büyük miktarlarda kaçak malların İsrail’e girmesini enğellemeye çalışıyor.

Müfreze tarafından kullanılan bazı silahlar ve araçlar:
Standart piyade tüfeği M16; bombaatar М203; tek atımlık, taşınabilir, hafif tanksavar silah M72 LAW; Makineli silah FN MAG 58; M2 Browning ağır makineli tüfeği ve Bombaatar Mk19. Silahlar dışında mürfeze Knight M462, Hummer, Storm 2 ve Storm 3. araçları kulanmaktadır.

Hazırlayan: Rufina Suliyeva/ Kafkassam/ Ankara
Kaynak:

Breaking News


https://www.idf.il/אתרים/גדוד-קרקל/10-עובדות-על-קרקל/
Այդ թեմային էր նվիրված հոդված «Մաարիվ» օրաթերթում (դեկտեմբեր 2004), որի վերնագիրն էր «Մյաու, կատվիկ»:

One Female Warrior Excels during Fire Exchange, as Another Is Shamed


http://www.shavuz.co.il/recruit/article.asp?artid=736&secid=985
http://www.shavuz.co.il/recruit/article.asp?artid=638&secid=715

Yorumlar