Bizim İran’la hikayemiz

Kabz ile bast arasında İran

“Dağlıq Qarabağın muxtariyyət haqqı var”

Hong Kong’da yıkılan Çin imajı

İsrail parlamentosu (Knesset) sözde “Ermeni soykrımını” tanımayı reddetti

Gündem 14 Şubat 2018
228
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

İsrail muhalefet partisi Yesh Atid lideri, eski Maliye Bakanı Yair Lapid’in İsrail parlamentosuna sunduğu sözde “Ermeni soykırımını tanıyan” yasa tasarısı 28 evet oyuna karşı 41 hayır oyu ile reddedildi. Oylama sırasında milletvekilleri arasında tartışmanın yaşandığı da kaydedildi.

Aralık ayında basına konuşan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, sözde Ermeni soykırımını tanımadıklarını belirterek, “Çünkü bu tartışmalı bir konu. İkincisi de Azerbycan ile ilişkilerimiz iyi” ifadelerini kullanmıştı.

İYair Lapid’in İsrail parlamentosuna (Knesset) sözde “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunma önerisine karşı çıkan Liberman şu ifadeleri kullanmıştı: “Bence, biz bu konuyu gündeme getirmememiz lazım. Bu sırf tarihi, teorik ve tartışmalı bir konu. Bu konunun İsrail’in günümüzdeki tutumuna somut bir etki yapacağını düşünmüyorum. Ayrıca, tarihi açıdan burada bir çok tartışma söz konusu…İkincisi ise İsrail ve Azerbaycan arasında sıkı işbirliği söz konusu. Ve Azerbaycan’ın konumunu ile de (sözde soykırımın tanınmaması) bağlantılı bir konu. Azerbaycan ile ilişkilerimiz çok önem arzediyor. Bunu yüz kere görüşüp tartmamız lazım.”

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına ve İsrail’e yönelik sert eleştirilerine tepki gösteren, Yesh Atid lideri Lapid Knesset’e “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunacaklarını belirtmişti.
2011 yılında Knesset’ten sözde Ermeni soykırımını tanıyan bir karar çıkarılması için bazı milletvekilleri müracaatta bulunmuştu. Tasarıya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve dönemin Dışişleri Bakanı Lieberman karşı çıkmıştı. Lieberman, “Ermeni “soykırımını” araştırmak politikaciların değil, tarihçilerin işidir” diyerek tepkisini dile getirmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar