KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsrail Kızıldeniz’de İran gemisine saldırdı

İsrail Kızıldeniz’de İran gemisine saldırdı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
251 0

Tahran Kızıldeniz’de bir İran gemisinin saldırıya uğradığını doğruladı
21 Martta kafkassamda verdiğimiz haberin

Nazir Mecelli: İsrail İranı denizden vuruyor

detayında İran İsrail deniz savaşından bahsetmiştik. Savaş bütün hızı ile devam etmektedir.
İran Dışişleri Bakanlığı, İran’a ait Saviz adlı ticari gemide patlama meydana geldiğini ve gemide kısmi hasar oluştuğunu doğruladı.

Reuters’a göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Kızıldeniz’in Cibuti kıyıları yakınlarında seyreden Saviz adlı gemide dün meydana gelen patlamada kısmi hasar oluştuğunu bildirerek, herhangi bir can kaybı ya da yaralının olmadığını dile getirdi.

Hatibzade, Saviz adlı sivil geminin korsanlıkla mücadele ve deniz güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede konuşlandırıldığını bildirerek, konunun soruşturulduğunu sözlerine ekledi.

Diğer yandan, ABD’li bir yetkili, İran menşeili Saviz isimli petrol gemisinin Kızıldeniz’de gemi gövdesine yapıştırılan bir mayın ile saldırıya uğraması hakkında açıklama yaptı.

Söz konusu yetkili, İsrail’in kendi gemilerine yapılan saldırılara misilleme olarak İran gemisini hedef aldığı konusunda ABD’ye bilgi verdiğini söyledi.

New York Times gazetesine göre isminin açıklanmaması şartıyla konuşan yetkili, “İsrailliler, saldırıyı İran’ın İsrail gemilerine yaptığı önceki saldırılara misilleme olarak nitelendirdi” dedi.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir