KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsrail İranda sabotaj yapmaya devam mı ediyor

İsrail İranda sabotaj yapmaya devam mı ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
410 0

İran Devrim Muhafızları, Tahran’ın batısındaki bir araştırma merkezinde dün (Pazartesi) çıkan yangında iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AFP’nin haberine göre İran Devrim Muhafızları’nın internet sitesi Sepah News’de yer alan haberde Devrim Muhafızları üyesi Murtaza Kerimi ve Hüseyin İbadi’nin yangında hayatını kaybettiği belirtildi. Yapılan açıklamada ölen kişilerin rütbeleri hakkında bilgi verilmedi.

Devrim Muhafızları, Pazar günü Batı Tahran’daki ‘Kendi Kendine Yeterlilik Araştırma Merkezi’nde yangın çıktığını ve üç kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Tasnim ve Fars haber ajansları yangının çıktığı araştırma merkezinin ne için kullanıldığını açıklamadı. Yangında yaralanan üç kişi hastaneye kaldırıldı. Devim Muhafızları tarafından yapılan ilk açıklamada yangının nedeni, çıktığı yer veya tesis hakkında ek bilgi verilmedi.

Kaynaklar, yangının itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındığını açıklarken, Tahran’ın batısında Devrim Muhafızları’na ait çok sayıda askeri tesisin bulunduğu biliniyor.

Haziran ayında başkentin batısında bulunan Kerec’teki bir tesiste patlama yaşanmıştı. Yetkililer, İran Atom Enerjisi Kurumu’na ait bir binaya yapılan drone saldırısını ilk başta reddederken, yapılan açıklamalarda bir saldırının meydana gelmediği, herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Ancak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) söz konusu tesisteki ekipmanların bir kısmının hasar gördüğünü açıklaması ve İsrail medyasından alıntı yapan New York Times’ın, İran Santrifüj Teknoloji Şirketi’nin (Tesa) hedef alındığı haberi İran’ın saldırıyı kabullenmesine neden oldu.

New York Times, tesise yapılan saldırıyı İsrail’in 2009 yılının Ağustos ayında Lübnan’daki Hizbullah’a ait bir füze üretim tesisine yapılan drone saldırısına benzetti.

İran’daki askeri tesisler son iki yıldır patlamalara ve yangınlara maruz kalıyor. İran bazı olaylarda İsrail’in sorumlu olduğunu belirten açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yetkililer Parçin bölgesindeki bir gaz deposunda şiddetli bir patlama meydana geldiğini açıkladı. Ancak uydu görüntüleri, Parçin’in 24 kilometre kuzeyinde bulunan Hacir ormanında bir patlama yaşandığını gösterdi. Kaynaklar patlamanın balistik füze geliştirme ve depolama için önemli bir yer olduğuna inanılan ve yer altında bulunan bir tesiste kaynaklandığını açıkladı.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir