KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsrail İrana siber saldırı mı yaptırıyor

İsrail İrana siber saldırı mı yaptırıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
274 0

İran’da demiryolu şirketinin web sitesindeki bir aksaklık meydana gelip trenlerin hareketlerinde bir kesinti olduğunun rapor edilmesinden bir gün sonra İran Karayolları Bakanlığı, elektronik sistemde bir “sızma” tespit ettiklerini duyurdu.

Resmi “IRNA” ajansının aktardığına göre, Karayolları ve Kentsel Gelişim Bakanlığı, uzmanların bilgisayar sistemindeki siber saldırıları araştırdığını belirtti. Bakanlık, aksaklığın önceki gün öğleden önce meydana geldiğini ve web sitesine ve onunla bağlantılı diğer sitelere erişimin kesilmesine yol açtığını açıkladı. Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre, yerel saatle 17.00’ye kadar bakanlığın web sitesine erişim sağlanamadı.

Ulusal Demiryolları sözcüsü Sadık Sukeri ise aynı gün erken saatlerde siber saldırı haberlerini yalanladı. ISNA tarafından aktarılan açıklamalarda, “Hiçbir kesinti veya siber saldırı, yolcu, kargo veya şehirlerarası trenleri etkilemedi” denildi. Şirket dün gece yerel medya tarafından yayınlanan bir açıklamada, trenlerin hareketlerinin belirtilen programlara göre “herhangi bir sorun olmadan” ilerlediğini ifade etti.

Bu açıklamalar, Cuma günü Devrim Muhafızları’na bağlı “Fars” ajansının istasyonlardaki “benzeri görülmemiş kaos” hakkında yayınladığı, yüzlerce tren seferinin gecikmesi veya iptal edildiğinden bahseden haberinin yayınlanmasının ardından geldi. Daha sonra web sitesinden kaldırılan haberde, trenlerin hareketlerindeki bu aksaklığın “Bilgisayar sistemlerindeki yaygın arızadan kaynaklandığı, bunun da siber saldırı sebebiyle olabileceği” aktarılıyordu.

Kaldırılan haber, kaynağı veya çekildiği yer belirtilmeyen bir resim içeriyordu. Resimde, gidiş ve dönüş seferlerinin her birinin yanında “iptal edildi” yazan elektronik bir pano yer alıyordu. Panoda ayrıca “Siber saldırılar nedeniyle uzun süreli gecikme” ibaresi yer alıyordu.

Son yıllarda İran, birçok siber saldırının hedefi oldu. Hükümete bağlı “Mehr” ajansı, resmi kaynaklara dayanarak, bazı devlet kurumlarına siber saldırı olasılığının bulunduğunu ifade etti.

İran medyası saldırıların arkasında kimin olduğunu henüz açıklamadı. Ancak İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, “siber saldırganların yeni hamleleri” konusunda uyarılarda bulundu ve İran’ın fidye talebi için siber saldırılara maruz kaldığını ima etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir