KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsrail İran’a saldırı planlarını müzakere etti

İsrail İran’a saldırı planlarını müzakere etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
353 0

Tel Aviv’deki güvenlik kaynakları, yarın ABD’nin başkenti Washington DC’ye gidecek olan Savunma Bakanı Benny Gantz ve dün Washington DC’ye varan Mossad Başkanı David Barnea’nın Viyana müzakereleri ve İran nükleer projesiyle mücadeleye dair derin stratejik görüşmelerde bulunacağını bildirdi. İkili aynı zamanda İran ile uluslararası güçler arasındaki müzakereler başarısız olduğu taktirde İran’da hem askeri hem de ekonomik olarak sınırlı saldırılar gerçekleştirme olasılığını ele alacak.

İsrail merkezli Kanal 12’nin haberine göre Gantz, Beyaz Saray’daki yetkilileri Viyana görüşmelerinde bir anlaşmaya varılmadığı taktirde Tahran’a uygulanan mali yaptırımların artırılması, sınırlı saldırılarla dahi olsa askeri olarak hareket edilmesi gerektiğine ikna etmeyi planlıyor. Kanalın askeri muhabiri Nir Dvori, İsrail’in, İranlıları Viyana’daki müzakere masasına getirmek için ABD’den askeri seçeneği etkinleştirmesini talep edeceğini bildirdi. Aynı zamanda askeri harekatın illa İran nükleer tesislerini hedef almak anlamına gelmediğini, İran’ın Yemen’deki bir askeri üssünü bombalayarak veya herhangi bir baskı uygulayarak da olabileceğini belirtti.

İsrail’in resmi yayın kuruluşu Kan 11’in haberine göre, Mossad Başkanı Barnea, Washington’u uranyum zenginleştirmeye devam ettiği için Tahran’ı yaptırıma tâbi tutma zamanının geldiğine ikna etmeye çalışacak.

Gantz ve Barnea, Viyana’daki görüşmeler başarısız olduğu taktirde İsrail’in harekete geçmeye hazır olacağını vurgulayacak. Kanalın askeri ilişkiler muhabiri Roy Sharon, konuyla ilgili açıklamasında “Barnea ve Gantz, Washington’u İran’a ve nükleer tesislerine karşı askeri açıdan harekete geçme ihtiyacı konusunda ikna etmeye çalışacak” ifadelerine başvurdu. Kanalın haberine göre Başbakan Bennett, “İran’ın zenginleştirmeyi artırması karşılığında başka bir yöne başvurmanın tam zamanı. İran, ihlallerinin bedelini ödemeye başlamalı” vurgusunda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Kanal 12’den aktardığı habere göre Barnea ve Gantz, yaptırımları artırma ihtiyacına odaklanarak, İran ile mücadelede alternatif bir plan üzerinde Beyaz Saray ile koordinasyon kurmaya çalışacak. Bu zamanlamanın İsrail’in ABD’ye baskı yapması yönünde en iyi fırsat olduğunu belirten Dvori, “Gantz’ın Beyaz Saray’daki yetkililere ileteceği mesaj, İran ile müzakereler bocaladığı taktirde İsrail’in boş durmayacağı yönünde” ifadelerini kullandı.

Gantz, İsrail’in Washington’daki yönetimle açık bir çatışmaya girme niyetinde olmadığı, sürekli koordinasyon ve iş birliğinin oldukça önemli olduğu yönünde Beyaz Saray yetkililerine güvence verecek.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir