KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsrail Başbakanı Naftali Bennett: İran, ihlallerinin bedelini ödemeye başlamalı

İsrail Başbakanı Naftali Bennett: İran, ihlallerinin bedelini ödemeye başlamalı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
160 0

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran’ın nükleer alandaki ihlallerinin bedelini ödemesi gerektiğini söyleyerek, İran ile varılacak ‘kötü’ bir anlaşmanın herkesin ulusal güvenliği üzerinde yansımaları olacağını vurguladı.

Bennett, bugün haftalık kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “İran ile büyük güçler arasındaki müzakerelerin ilk turu sonuç alamadan sona erdi. İranlılar önceki tüm anlaşmalardan geri çekildi. Aynı zamanda çok sert bir duruş sergilediler” dedi.

Başbakan ayrıca, “Viyana’da müzakere eden tüm ülkeleri güçlü bir çizgi izlemeye ve İran’a aynı anda hem uranyum zenginleştirip, hem de müzakere edemeyeceklerini netleştirmeye çağırıyorum. İran, ihlallerinin bedelini ödemeye başlamalı” ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanı’nın bu konuyu görüşmek üzere Avrupa’da yaptığı bir dizi toplantıdan döndüğünü söyleyen Bennett şöyle devam etti;

“Önümüzdeki birkaç gün içinde Savunma Bakanı ve Mossad Başkanı bu konuyu takip etmek için Washington’a gidecek. Şimdi hedefimiz, ABD’deki dostlarımıza, İran’ın uranyum zenginleştirmede son derece hızlı ilerlemesi karşısında farklı bir araç kullanmanın zamanının geldiğini söylemek için turlar arasındaki zaman penceresini kullanmak.”

İran’ın ihlallerinin bedelini ödemeye başlaması gerektiğinin altını çizen Bennett, “Bu konuda Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar, Ruslar ve diğerleri ile samimi ve yoğun bir diyalogumuz var” diye konuştu.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir