KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İsmail Kaani‘den ABD ve İsrail’e tehdit

İsmail Kaani‘den ABD ve İsrail’e tehdit

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
326 0

İran Devrim Muhafızları’nın dış operasyonlar birimi Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani, ABD ve müttefiki İsrail’in her gün direniş cephelerinin (Devrim Muhafızları’na ideolojik bağlılığı bulunan ve çeşitli milletlerden oluşan milislere atıfla) temel bir adımıyla karşılaşacağını söyledi.

Kaani, İran’ın orta kesiminde bulunan Isfahan kentinde Yardımcısı Muhammed Hicazi’nin cenaze törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, 2020’nin başında ABD hava saldırısında öldürülen selefi Kasım Süleymani’nin “yolunda devam etme” sözü veren Kaani, Kudüs Gücü’nün bölgedeki faaliyetlerine atıfta bulunarak, başarıyla devam ettikleri bu yolda, beklenen Mehdi için dünya devleti kurulana dek durmayacaklarını söyledi.

Hicazi’nin Süleymani’den sonra Devrim Muhafızları faaliyetlerinin genişlemesinde oynadığı role işaret eden Kaani, “(Hicazi) yolunda yürüyen gerçek yürüyüşçülerdendi. İyi iş yaptı ve başkalarını eğitti” diye konuştu.

Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen’deki İran’ın vekil güçlerinin faaliyetlerine de değinen Kaani, “Devrim’in düşmanları Amerika ve Siyonist rejime karşı her gün temel bir adım atacağız ve beklenen Mehdi için dünya devleti kurulana dek bu yolda devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kaani’nin açıklaması, ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı canlandırmaya çalıştığı bir dönemde geldi. ABD, müttefik Avrupa ülkeleri ve bölge ülkelerinin talebi üzerine, İran’ın bölgedeki vekil güçlerine kısa ve orta menzilli balistik füze tedarik etme konusunda ısrar ettiği bu ortamda İran’ın füze programını kontrol altına alacak ve Devrim Muhafızları’nın bölgedeki müdahalelerine ve milislere olan desteğine çözüm getirecek şekilde daha kapsamlı bir anlaşmaya varmayı hedefliyor. İran’ın önde gelen diplomatları ve yetkilileri, geçtiğimiz yıllarda Tahran’ın bölgedeki faaliyetlerine yapılan uluslararası eleştirilere karşı İran’ın “dost ülkelerin talebi üzerine” bölge ülkelerinde bulunduğunu savunuyordu.

Devrim Muhafızları yaptığı ilk açıklamada, Kudüs Gücü Komutan Yardımcısı Muhammed Hicazi’nin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini ilan etti. Ancak daha sonra bu açıklamadan geri adım atarak, Hicazi’nin geçirdiği kalp krizi ile geçmişte aldığı bir kimyasal yaranın belirtileri arasında ilişki kurdu. Devrim Muhafızları’nın açıklamalarından önce ise İran Meclis Başkan Yardımcısı’nın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililer Hicazi için “şehit” nitelemesini kullandı. Bu niteleme kamuoyunda Hicazi’nin suikasta uğradığı veya İran’ın sınır ötesi bir operasyonunda öldürüldüğü iddialarına kapı araladı. Kudüs Gücü’nün eski bir komutanının oğlu Twitter hesabından paylaştığı mesajda bu iddiayı dile getirdikten bir süre sonra mesajı sildi.

Hicazi’nin ölümüyle ilgili çelişkili açıklamaların yapılması, Devrim Muhafızları’nın açıklaması üzerinde şüphelere yol açtı. Kudüs Gücü Komutanı Danışmanı İsmail Kevseri, Hicazi’nin uğradığı “biyolojik” suikast” sonucu hayatını kaybettiği iddiasını “düşmanların şeytanca söylentileri” diye tanımladı. İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Kevseri, “Düşmanlar kendilerini, İran içerisinde her yere sızmış ve her türlü operasyonu yapabilecek güçteymiş gibi gösteriyorlar” dedi.

Kevseri, Hicazi’nin 1. Körfez Savaşı sırasında aldığı “kimyasal yaranın belirtileri” nedeniyle “yorgun bir vücuttan muzdarip olduğunu” söyledi.

Devrim Muhafızlarının en yüksek rütbeli komutanlarından bir olan Hicazi, 2009 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Yeşil Hareketi’nin düzenlediği protestolar sırasında başkent Tahran’ın güvenliğinden sorumlu yetkiliydi.

İran’ın Natanz nükleer tesisini sallayan patlamanın üstünden iki hafta geçmeden gelen Hicazi’nin ölüm haberi, ölümüyle ilgili şüpheleri derinleştiriyor. İran, ezeli düşmanı İsrail’i patlamanın arkasında olmakla suçladı.

New York Times gazetesi, İran’da geçen yıl yaz aylarında bir El-Kaide yöneticisinin öldürülmesi, nükleer programın askeri ve güvenlik boyutlarından sorumlu Muhsin Fahri Zade’ye yapılan suikast ve sonuncusu yaklaşık iki hafta önce meydana Natanz nükleer tesisindeki iki patlamaya işaret ederek, tüm bu olayların İran’da “güvenlik açığı” olduğunu gösterdiğini yazdı.

Devrim Muhafızları önceki gün Kudüs Gücü’nün üçüncü adamı Muhammed Rıza Felah Zade’nin Hicazi’nin yerine terfi ettiğini duyurdu.

Devrim Muhafızları, Hicazi’nin cenaze töreninden birkaç saat sonra Kudüs Gücü Komutanı Muhammed Ali Hak’ın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Devrim Muhafızları İstihbarat Servisi’ne yakın Tasnim haber ajansı, Ali Hak’ın, İran’ın kuzeyindeki Gilan eyaletindeki Kudüs Gücü komutanlarından ve Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı’nın Danışmanı olduğunu aktardı. Tasnim’e göre Ali Hak, Halep’in dış mahallerinde yapılan “Nubul ve Zehra” operasyonunu yönetti.
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir