KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. IŞİD Yemen, Sina Yarımadası, Kuzey Kafkaslar ve Doğu Asya’ya yerleşiyor!

IŞİD Yemen, Sina Yarımadası, Kuzey Kafkaslar ve Doğu Asya’ya yerleşiyor!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
395 0

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlarının yarattığı olumlu sonuçları anlatmasına bakılırsa; operasyonların öncesinde IŞİD, Suriye’nin yüzde 70’ini kontrol ederken, bugün bu oran yüzde 5’ten daha az. Operasyonlar sonucunda teröristlere ait 948 eğitim kampı, 666 patlayıcı üretim fabrikası, bin 500 askeri teçhizat imha edilmiş. Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinin çalışmalarının neticesinde de 2 bin 500 yerleşim biriminin ateşkes sürecine katılmış.(1) Terör örgütü IŞİD’e geçtiğimiz yıllar içinde 30 bin civarında yabancı savaşçı katıldığı tahmin ediliyor. Şimdi özellikle Avrupa ülkelerinde; Irak ve Suriye’den çekilmek zorunda kalan bu kişilerin döndükleri ülkelerde intikam saldırılarına girişebilecekleri kaygısı var. Bu nedenle terör örgütü mensuplarının başka sorunlu bölgelere yönlendirilmeleri söz konusu.
Örgütten kalan kadrolara ne olacağını kestirmek kolay olmasa da, IŞİD’in geleceği dünyanın (bu terör örgütüne insan kaynağı ve lojistik destek sağlayan batılı ülkelerin!) güvenliği açısından kritik önem taşıyor. Amerikan terörle mücadele birimlerinin hazırladığı bir rapora göre IŞİD’e katılmış yabancıların bir kısmının Suriye ve Irak’ta kalma ihtimali yüksek. İngiltere İç İstihbarat Servisi’nin (MI5) başkanı bu hafta, IŞİD’e katıldığı bilinen 800 İngiliz vatandaşından en az 130’unun öldürüldüğünü ve örgütün aldığı son yenilgiler ışığında, hayatta kalanlardan ülkeye döneceklerin sayısının beklenenin altında olduğunu söyledi. Bu ne demek? Ölen ölsün kalan sağlar bizimdir anlamına gelmiyor mu?
Batılı istihbarat servisleri ısrarla çok sayıda teröristin “halifeliği/DAEŞ)” bırakıp 822 kilometrelik Suriye-Türkiye sınırını geçerek sırra kadem bastığı bilgisini yayıyor. Irak ve Suriye’den şimdiye kadar çıkamayanları da düşündükleri için onların aklına karpuz kabuğu düşürmeyi ihmal etmiyorlar. Suriye ve Irak’tan kaçan IŞİD militanlarının gitmeyi hedefleyebileceği birçok çatışmalı alan bulunduğunu, bazılarının IŞİD tarafından Yemen, Sina Yarımadası, Kuzey Kafkaslar ve Doğu Asya gibi “vilayet”lere gönderildiği gibi bilgilerden söz ediyorlar. Grubun Libya’da da güçlü bir biriminin mevcudiyeti sır değil. ABD geçen yıl bu ülkedeki IŞİD savaşçılarının sayısının 6500’e ulaşmış olabileceğini açıklamıştı. Aynı ABD kaynakları Afganistan’da da yüzlerce IŞİD savaşçısı olduğunu ve geçen yıl yeraltındaki tünellere yönelik bir harekâtla en az 94’ünün öldürüldüğü bilgisini paylaşmışlardı.(2)
Libya güvenlik güçleri tarafından Bingazi’de yakalanan Ebu Hafs adlı selefi bir vaizin Mossad görevlisi olduğu ortaya çıkmıştı. Libya güvenlik güçleri, Bingazi kentinde yakalanan şahsın sorgusunda İsrail vatandaşı olduğunun ve Mossad için çalıştığının anlaşıldığını açıklamıştı. Ebu Hafs’ın daha önce de çeşitli Arap ve İslam ülkelerinde Mossad için faaliyetlerde bulunduğunun belirtilmiş, asıl adı Benyamin Efraim olan şahsın IŞİD’e girerek teröristlerle birlikte Bingazi kentine geldiği ifade edilmişti.(3) Bir başka hayret uyandıran olayı Suriyeli Tuğgeneral Hasan Süheyl paylaştı. Tuğgeneral Hasan Süheyl, Mayadin’de Suriye ordusu tarafından ele geçirilen IŞİD’e ait bir depoda NATO’nun en yeni silahlarının bulunduğunu söyledi.(4)
Türkiye IŞİD terörüyle oldukça iyi mücadele ediyor. Yakaladıklarını ülkelerine gönderiyor. Son olarak Tacikistan Dışişleri Bakanlığı; Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarında savaşan eski Rus subay Denis Hisamov’un (Denis Parisovich Khisamov) Nisan ayında Suriye’den dönerken Türk polisleri tarafından tutuklandığını açıkladı. Duşanbe’ye iade edilen Denis Hisamov, 18 Aralık 1983 tarihinde Krasnodar da doğdu. Yüksek eğitim mezunu. Doktora derecesinde eğitim aldı. Denis Hisamov, Rusya Savunma Bakanlığı’nda yüzbaşı rütbesinde askerlik yapmıştı. Ayrıca yapılan açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “2015 yılının Mayıs ayında Hisamov, Tacikistan pasaportunun sahtesini yaparak Rusya dan Türkiye ye gitti ve IŞİD e katıldı. Şu an soruşturmaya devam ediliyor. Gereken işlemler tamamlandıktan sonra Hisamov Rusya ya iade edilecek.” (5)
Bakınız:
1- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710241030721759-rusya-suriye-isid-yuzde-5-bolge/
2- http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41720145
3- http://www.ydh.com.tr/HD15406_selefi-imam-mossad-gorevlisi-cikti.html
4- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710241030722125-suriye-general-mayadin-isid-nato/
5- http://www.sondakikahaberleri.info.tr/haber/2188089-turkiye-isid-li-rus-subayi-tacikistan-a-iade-etti
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir