KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. İŞİD hedef saptırmak için Rusya’ya mı saldırıyor

İŞİD hedef saptırmak için Rusya’ya mı saldırıyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
374 0

İŞİD hedef saptırmak için Rusya’ya mı saldırıyor
işid
Rusya’nın güneybatısındaki Stavropol bölgesinde bir polis karakolu yakınında beş patlama gerçekleşti. Polis yetkilileri ilk belirtilerin intihar saldırısına işaret ettiğini söyleyerek olayda saldırganlardan başka ölen ya da yaralanan olmadığını duyurdu.
Sputnik’e konuşan bir güvenlik kaynağı, “İlk belirlemelere göre üç intihar bombacısı Stavropol’un Novoselitskoye bölgesindeki polis karakolu yakınında üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Teröristler öldü. Yaklaşık beş patlama sesi duyuldu” dedi.
Novoselitskiy köyündeki bir polis merkezine girmeye çalışan üç intihar bombacısı, giriş kapısına yakın bir noktada üzerlerindeki bombaları patlattı.
Sergey Karamişev adlı üst düzey polis yetkilisi, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Sabah toplantı yapıyorduk. O sırada beş patlama sesi duyuldu. Üç bombacı kendini patlattı” dedi.
Patlamalardan birinin el bombası atılması sonucu yaşandığı bildirildi. Beşinci patlama sesinin kaynağı ise bilinmiyor.
Bir polis sözcüsü ise üç saldırgandan sadece birinin kendini patlatarak öldüğünü, diğer iki saldırganın ise polis tarafından vurularak öldürüldüğünü söyledi.
SADECE SALDIRGANLAR ÖLDÜ
RİA haber ajansına göre, patlamalarda intihar bombacılarının dışında ölen ya da yaralanan olmadı.
Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu, saldırıların ardından Rusya’nın güney bölgelerinde ve başta Stavropol şehri olmak üzere civar kentlerdeki tüm kamu kuruluşların kapatıldığını ve güvenlik önlemlerinin artırıldığını bildirdi.
RİA ajansı, Stavropol şehrinde tüm okulların ikinci bir emre kadar kapatıldığını ve halka evlerini terk etmemeleri konusunda uyarıda bulunulduğunu duyurdu.
ÖNCEKİ SALDIRILARI IŞİD ÜSTLENMİŞTİ
Stavropol bölgesi, Kuzey Kafkasya yakınında yer alıyor. Kuzey Kafkasya’da bulunan Dağıstan’da son bir ay içinde polis kontrol noktaları ve karakollara iki kez saldırı düzenlenmişti. Bu saldırıları terör örgütü IŞİD üstlenmişti.
ÖLEN YA DA YARALANAN YOK
Stavropol polisi de saldırılar nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadığını duyurdu.
‘4. SALDIRGAN DA ÖLDÜRÜLDÜ’
Emniyetten bir kaynağın verdiği bilgiye göreyse, dördüncü saldırgan polis tarafından öldürüldü.

DAHA ÖNCEKİ SALDIRILARI IŞİD ÜSTLENMİŞTİ
Stavropol bölgesi, Kuzey Kafkasya yakınında yer alıyor. Kuzey Kafkasya’da bulunan Dağıstan’da son bir ay içinde polis kontrol noktaları ve karakollara iki kez saldırı düzenlenmişti. Bu saldırıları IŞİD üstlenmişti.
SALDIRGANLARIN SAYISINA DAİR FARKLI BİLGİLER GELİYOR
Bu arada saldırganların sayısıyla ilgili farklı bilgiler geliyor. Nitekim son olarak Stavropol polisi, saldırganların sayısını iki olarak verdi. Polise göre, saldırganlardan birisi üzerindeki patlayıcıları infilak ettirirken, diğeri kontrol noktasını geçmeye çalışırken polis güçleri tarafından öldürüldü.
Diğer taraftan Interfax’a bilgi veren Stavropol Valisi Vladimirov, bölgede güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirtip, patlamanın gerçekleştiği Novoselitskoye köyündeki anaokulu, okul ve hastanelerin tahliye edildiğini söyledi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir