KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Manşet Üstü
  4. »
  5. IŞİD (DAİŞ) Türkiye’ye karşı neden azdırılıyor?

IŞİD (DAİŞ) Türkiye’ye karşı neden azdırılıyor?

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 9 dk okuma süresi
348 0

IŞİD (DAİŞ) Türkiye’ye karşı neden azdırılıyor?
ömür
Ankara’da patlayan bombalar öncelikle İçişleri Bakanlığına bağlı güvenlik güçlerinin ve Milli İstihbarat Teşkilatının ne kadar başarılı olduğunu göstermesi açısından önemliydi! Yıllardır terör örgütlerinin silahlı eylemlerini veya canlı bombaların intihar saldırılarını önceden haber alan, takip eden ve etkisizleştiren emniyet teşkilatı ve MİT’in, bu son saldırılarda nal topladığı yorumları, canlı bomba eylemlerinin hemen sonrasında jet hızıyla kimlik tespitlerinin yapılmasına rağmen gündeme oturdu. Kamuoyunda bu iki kurumun başarısızlığı ve yöneticilerinin istifası tartışıldı.
Türkiye’nin başkentinde yaşanan terör olayları Ankara’nın Bağdat’tan ve Şam’dan pekte farklı olmadığına dair özellikle Avrupa başkentlerinde gündeme getirilen tezlere işlerlik kazandırdı denilebilir. Daha da önemlisi terörün, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak ve Suriye’ye yönelik sınır ötesi müdahalesinin önünü kesen bir misyonu oldu. “Kelin ilacı olsa kendi başına sürer” hesabı, Türkiye kendi başının derdine düşen kel adam imajıyla boğuşuyor. Hatta zaman zaman darbe söylentilerinin siyasi ve ekonomi çevrelerinde özellikle piyasada yol açtığı yol açtığı tedirginlik, TSK’nın darbe karşıtı basın açıklamalarıyla geçiştirilmeye çalışılıyor.
Türkiye’nin çözülmeyecek sorunu olmadığı iddiasıyla 3 Kasım 2002 seçimleriyle iktidara gelen Ak Parti ve mevcut hükümet, makas değiştirerek Türkiye’nin kurtuluş reçetesinin yeni bir anayasa, güçlü bir siyasi irade ve başkanlık sisteminden geçtiğini söylüyor. Oysa kamuoyu araştırmalarında vatandaşın önceliği terörün sonlandırmasından yana. Güçlü bir siyasi iradeden kasıt tek başına iktidar olmaksa, Ak Parti 14 yıldır tek başına iktidar. O zaman sorun nedir?
Gülen cemaati ile Ak Parti arasında anlaşmazlık iddiaları söz konusu olduğunda her iki tarafta bu iddiayı seslendirenleri fitne çıkarmakla itham ederdi. Benzer durum bugünde Beştepe ile Çankaya arasında yaşanıyor. Fars Haber Ajansının paylaştığı bir haber ayrıntısı bu anlaşmazlığın su yüzüne çıktığının en belirgin işareti. Haberde, Ruşen Çakır’a konuk olan gazeteci Levent Gültekin’in, Erdoğan’ın Davutoğlu’nu gönderme kararı aldığını söylediği belirtiliyor ve geçtiğimiz günlerde televizyon ekranlarında Nasuhi Güngör’ün “Davutoğlu’yla bu iş yürümüyor” sözlerinin de bir dışavurum olduğunu söyleyen Gültekin’in, “bu kavga büyüyecek” dediği belirtiliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’nun gitmesine ilişkin karar verdiğini ileri süren Levent Gültekin’in” Cumhurbaşkanı İl ve ilçe başkanlarını çağırıp teker teker konuşuyor, Davutoğlu’yla bu işin yürümediğini söylüyor” açıklaması servis ediliyor. Bkz. http://tr.farsnews.com/world/news/13950205000604 // http://medyascope.tv/2016/04/21/ahmet-davutoglu-gidiyor-mu-levent-gultekin-ile-soylesi/
22 Nisan 2016’da Diken. com yazarı Levent Gültekin, İMC TVde Ayşegül Doğan’ın sunduğu Gündem Müzakere’de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevinden ayrılacağı iddialarını değerlendirdi. Davutoğlu’nun Başbakanlık’tan ayrılacağı iddialarının artık kulis bilgisi olmadığını belirten Gültekin, Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki “kavganın” artık su yüzüne çıktığını ve AK Parti Kongresi’nin mayıs ayı içerisinde toplanacağını söyledi. Erdoğan’ın bir karar aşamasında olduğunu ifade eden Gültekin, ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın doğrudan Başbakanlık’a getirileceğini ya da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın makama getirilmesini ardından, Berat Albayrak’a bu görevi devredeceği yorumunda bulundu.
Daha öncede STAR yazarı Nasuhi Güngör, A Haber’de katıldığı ‘Toplumsal Hafıza’ programında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu hedef almış ve “Artık AK Parti Davutoğlu ile yoluna devam edemez” demişti. Aslında bu sözlerin bir şahsi kızgınlık sonucu olduğu da iddia ediliyor. Daha önce TRT’deki görevinden de alındığı öğrenilen Nasuhi Güngör’ün, görevden alınmasına kızdığı için tepki gösterdiği kaydediliyor. Nasuhi Güngör’ün bu sözleri çalıştığı Star Gazetesi’nden ayrılmasıyla sonuçlandı. Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Serdar Arseven geleneğe uyarak Nasuhi Güngör’ü, “fitne çıkarmakla” suçlayarak, tepki göstermişti. Evet Türkiye’de yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu doğru. “-Dolmabahçe mutabakatı da nereden çıktı?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine basa basa “iktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir” açıklamasını durup dururken neden yapıyor?
Konya’da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı programa “canlı bomba” saldırısı için keşif yaptığı belirlenen 3 Suriye uyruklu kişinin gözaltına alınmasına ne demeli? Gözaltındaki IŞİDli şüphelilerin ifadesinden IŞİD’in; Ahmet Davutoğlu’nun Konya’da katıldığı İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya Tanıtım Programı ve Kutlu Doğum Özel Programı’nda canlı bomba saldırısı düzenlemeyi planladığı ortaya çıktı. Birkaç gün öncede IŞİD’in Suriye’nin Rakka kentinde Türkçe olarak aylık yayınladığı Konstantiniyye dergisinin son sayısında, geçen sene Kilis sınırında kaçırdığı Iğdır nüfusuna kayıtlı 22 yaşındaki Türk askeri Serter Taş’ın fotoğraflarını yayınlamıştı.
Son zamanlarda özellikle Kilis merkezi hedef alan IŞİD’in işgali altındaki Bab bölgesinden, Katyuşa roketatar ateşi açılıyor. Her geçen gün sivil can kaybında artış yaşandığı ortada. ABD ve Rusya’nın hava saldırılarıyla bunalan IŞİD’in adeta kaşınırcasına Türkiye’yi tazyik eden, tahrik eden bu saldırılarının arka planında Türkiye’deki mevcut yönetimi dizayn etmek isteyen yerli bir aktörün yani güç odağının, asıl görev alanına dikkatini çekmesi istemek olabilir mi? Kafkassam başkanı Dr. Hasan Oktay, IŞİD’in bu saldırılarıyla Türk ordusunun Suriye’ye müdahalesine zemin hazırlamaya çalışıldığını söylüyor. Yabana atılmayacak bir iddia bu. PKK kaynaklı teröre nefes aldırmak isteyen o küresel güçlerin işi olduğu aşikâr. Bkz. parstoday.com/tr/radio/programs-i14380-kilis’te_yaşanan_gelişmler_üzerine_sayın_dr._hasan_okatay’ın_görüşleri
Yani “-sen içeriyi bırak dışarıya bak senin işin bu” mu demek isteniliyor? Çünkü Türkiye’nin silahlı kuvvetleri kendi sınırları dahilindeki terörle mücadele ederken sınırötesi operasyonlara pek sıcak bakmadıklarını göstermekten de geri kalmıyor. Dokunulmazlıkların kaldırılması kimin talebi olabilir? IŞİD (DAİŞ) Türkiye’ye karşı neden azdırılıyor? Bu saldırıların arkasında Türkiye içindeki erklerin iktidar mücadelesi mi var? Eğer Türkiye yıllar öncesinde Kürt milletvekillerinin TBMM’den yaka paça derdest edilmesi görüntülerinin yeniden yaşayacaksa, bu Ak Parti’nin en büyük çelişkisi olmayacak mı? Hangi güç Ak Parti’ye özellikle Kürt sorununda söylediklerinin ve yaptıklarının tam tersini dayatıyor? Birileri ya şimdi çıksın konuşsun ya da sonsuzluğa kadar sussun!
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir