KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’nın DMO Tarafından Türk Ordusuna Peş Peşe Uyarı

İran’nın DMO Tarafından Türk Ordusuna Peş Peşe Uyarı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
313 0

Ahmedinejad döneminde İran’da savunma bakanı olan ve daha önce DMO’nun yurt dışı kolu sayılan Kudüs Ordusunun eski komutanı general Ahmad VAHİDİ, Türk ordusunu zeytin dalı operasyonundan dolayı uyardı.
DMO ‘ya bağlı olan Tasnim haber ajansına konuşan VAHİDİ, Türkiye’ni bölgesel hassasiyetlere dikkatli ve duyarlı olmasına uyardı. O Suriye’de atılan her adımın Suriye devletinin bilgi ve izni dahili olması hususunda Türkiye’yi uyardı. VAHİDİ ABD’nin Suriye’de meşru olmayan varlığını, Türk ordusunun Afrin operasyonuna mecbur kaldığını söyledi.
VAHİDİ’den önce İran’ın eski DMO komutanı ve halen dini liderin yüksek askeri danışmanı olan Orgeneral Yahya Rahim SAFAVİ, zeytin dalı operasyonunu ABD ve İsrail çıkarları doğrultusunda olduğunu iddia etmişti.
Bugün ise İran medyasında yayınlanan bir habere göre Kudüs ordusunun komutanı Kasım SÜLEYMANİ, Türkiye’nin genelkurmay komutanı Orgeneral Hulusi AKAR’a Kudüs ordusundan bir elçi göndererek, zeytin dalı operasyonu konusunda Suriye ve İran’ı bilgilendirme hususunda uyardığını yazmışlar. SÜLEYMANI Türk ordusunun Halep’e yönelik her hangi muhtemel askeri hareketlik konusunda onu kesinlikle bilgilendirilmesini AKAR’dan istemiş. Zira İran’a yakın olan militan guruplar ile Türk ordusu arasında atışmalar olabilir.
DMO tarafından peş peşe gelen bu açıklamalar, İran’ın medya üzerine Türkiye’ye bazı mesajlar vermeğe çalıştığı aşikardır. Zira bugün İran devletinin temsil eden Hasan RUHANİ ve onun hükümetine bağlı olan İran dış işler bakanlığı tarafından benzer açıklamalar bulunmamaktadır. Halbuki geçtiğimiz hafta içinde genelkurmay komutanı Orgeneral Hulusi AKAR, İranlı mevkidaşı Bakıri ile zeytin dalı operasyonu hakkında konuşup bilgilendirmişti.

Karim ASGHARİ. Kafkassam İran Masa Başkanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir