Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

İran’nın bölgede tehdidi artmıyor

Gündem 16 Mayıs 2019
45

İngiliz General; Fırat’ın doğusundaki güçler arttırılıyor, İran’nın bölgede tehdidi artmıyor
Irak’ta bulunan Birleşik Görev gücü İngiliz Tümgeneral Chris Ghika Iraktan Pentagon’a Uydu bağlantısı ile telekonferansa katıldı. Konferansa İşid’in günümüzde hücre ağı sisteminde çalıştığını, pusu ve adam kaçırma eylemlerine devam ettiğini beyan etmiştir. Bölgesel gerilemeye rağmen İşid’in hala başarılı olduğunu,ideolojisini dünyanın dört bir yanına yaymaya devam ettiğini söyleyen komutan SriLanka örneğini vermiştir. Küresel olarak bu yayılmanın durdurulması ve bu ideolojinin yeni nesillere yayılmasını önlemeliyiz şeklinde beyanda bulunmuştur.Irak’ta Irak devletinin daveti üzerine bulunduklarını ve güvenlik güçlerini eğitmeye yardımcı olduklarını belirten komutan,İşid savaşçılarını,liderlerini, finansörlerini nerede bulursak orada mücadele edeceklerini belirtmiştir. Irak ordusunun F-16 ve C-130 lar ile Ninova, Selahattin, Anbar ve Kerkük’te işid hücrelerine operasyon yaptığını, Hamrin dagı ve bölgesini temizlediklerini belirtmiştir. Suriye’nin kuzey doğusunda ve Irak’taki kamplarda radikalleşmiş bir genç neslin olduğu ve bunların evlerine geri dönmek istediklerine dikkat çeken komutan, yeni bir işid neslinin önlenmesine dikkat etmeliyiz şeklinde sözlerine devam etmiştir. İran’ın ırak’a yakın birliklerinde bir değişiklik görüp görmedikleri sorusuna herhangi bir değişiklik görmediklerini beyan eden komutan bu durumun devam edeceğini umduklarını söylemiştir. Görevlerinin bölgede işid’le mücadele olduğunu yenileyen komutan,İran’ın görev gücünün bir misyonu olmadığını,İran ile ilgili herhangi bir planın emirlerinde olmadığını belirtmiştir. Yine bir gazetecinin özellikle İran destekli güçlerin tehditlerinin artıp artmadığı sorusuna; Bölgede şii milisleri dikkatlice izlediklerini, olası bir tehdit seviyesin artışının algılanması durumunda önlemleri arttıracaklarını söylemiştir.ABD CNN muhabirinin ırak ve suriyedeki ABD birlikleri için İran tehdidinin açıkça belirtildiğini hatırlatması üzerine komutan; Bölgede ABD kuvvetleri ve koalisyon kuvvetleri için bir çok tehdit unsurunun olduğunu, ayrıntıya girmeyeceğini lakin ırak ve Suriye’de tehdit artışının olmadığını tekrar belirtmiştir.
Pentagon sözcüsü Sean robetson’un Rakka ve bölgede devriye amaçlı 40 bin kişinin gerekliliği söylendiğini hatırlatarak, Fırat nehri vadisinin yeniden inşası için çok önemli rakamlara ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir. General Ghika ise SDF Suriye’nin hassa bir konu olduğunu, azami 40 bin kişi olacağını, bölgede SDf’nin çok etkili olduğunu, bölgede bir çok yardım kuruluşunun bulunduğu ve bir çoğunun bölgenin imarı için uğraştığını bu sebeple tam bir rakam veremeyeceğini söylemiştir.
Sözcünün 40 bin sayısını hatırlatması üzerine: şu anda bölgede ortalama 10-20 bin kişinin bulunduğunu ve bunun sürekli arttırıldığını belirtmiştir. Anadolu ajansından Kasım İleri’nin bölgede siyasi tartışmalar söyleminin hatırlatılması ve bölgede Türk diplomatların ve SDf i‘li unsurların görüşüp görüşmedi sorusu üzerine komutan; ABD büyükelçisi Jim Jeffrey’in iki tarafla görüştüğü ve ortak bir yol bulmaya çalıştığını belirtmiştir. Suriye’nin kuzey doğusunda Arap bölgelerinde YPG’nin istenmediği protesto edildiği konusu sorulduğunda ise komutan; SDF ve SDC’nin ayn isa’ya gittiğini ve bölgede Arap liderleri ile görüştüğünü, bölgedeki gerginliğin aşiret ve etnik gerginliklerle ilgili olduğunu, güneydoğu Suriye de kaliteli yaşam ile ilgili olduğunu belirtmiştir.
Kafkassam

https://dod.defense.gov/News/Transcripts/Transcript-View/Article/1848167/combined-joint-task-force-operation-inherent-resolve-press-briefing-by-maj-gen/

Yorumlar