KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İranlılar için ne yaptınız?

İranlılar için ne yaptınız?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 11 dk okuma süresi
450 0

Nevruz Bayramı tatili için İranlıların akın ettiği Van’da otellerde yer yok. Bazı misafirhaneler, 1+1 daireler, rezidanslar ile birlikte yaklaşık 7 bin yatak doldu. Van’ın caddeleri, alışveriş merkezleri, restoranlar, eğlence yerleri İranlı turist kaynıyor.
Van bayram yeri gibi.
Her yer cıvıl cıvıl.
Caddelerde tebessümle yürüyen modern giyimli İranlı bir ailenin ellerinde abartısız söylüyorum en az 5-10 mağaza poşeti görmek sırdan görüntüye dönüştü. Ailesine, çocuklarına, yakınlarına, sevdiklerine yaz mevsimi için giysi, hediyelik eşyalar satın alan, yeme içme gezme için cömertçe para harcayan bir İranlının Van’da kaldığı süre içinde asgari 1000 dolar harcıyor.
İranlı turistlerin gözdesi haline gelen İlimiz ulusal medya tarafından da yakın takibe alındı. Geçen hafta Hürriyet Milliyet, Sabah, TRT, NTV, CNN Türk, Haber Türk ve daha birçok gazete ve televizyon kanalı Van’a geniş yer verdi. Turizm içerikli renkli Van haberleri gazete manşetlerinde, televizyon ekranlarında büyük ilgi çekti. Türkiye günleridir Van’ı konuşuyor. Van’a yatırım yapmayı düşünen girişimciler, Van’da gayrimenkul almak isteyen iş adamları ilimizdeki olumlu görüntülerden pozitif anlamda etkileniyor. Konut alan, iş ortaklıkları yapan İranlıları saymıyoruz.
Bir ayrıntıya dikkatinizi çekerim.
Geçen yıl şubat ayında İran’ın önde gelen medya kuruluşları ve resmi makamları Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığını iddia ederek vatandaşlarına başta Nevruz tatili olmak üzere seyahat için Türkiye’ye gitmemeleri çağrısında bulunmuşlardı. Bunu ciddiye almayan İranlı komşularımız Türkiye’ye ve Van’a akın etmişlerdi.
İranlı yetkililer bu yılda vatandaşlarına, “Türkiye’ye gitmeyin” çağrısında bulundu.İran Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına Nevruz bayramında Türkiye’ye yolculuk yapmamalarını ve dikkatli olmalarını istedi.
Bu çağrı havada kaldı.
İranlılar ne yaptı?
Söylenenlere kulak asmadan doğru bildiklerini yaparak Türkiye’ye geldiler.
Van’a genelde Azeri Türker gelirken bu yıl yüzde 20 civarında Fars turistte giriş yaptığı belirtiliyor. Yaklaşık 20 bin İranlı turist terör saldırılarını İranlı yetkililerin gerçek dışı anlamsız uyarılarını ve Van olarak bizim duyarsızlığımızı dikkate almayarak özel araçlarıyla, otobüslerle Van’a geldiler. Bunların 5 ile 7 bini Van’da 3-4 gün konaklayıp ülkelerine dönerken 15 bin İranlı turist Van’dan uçaklarla Antalya, İstanbul, İzmir, Bodrum gibi ı yerlere gidiyor. Van’a 15 Mart’tan itibaren her gün 20 uçak inip kalkıyor. 5 Nisan’a kadar dönüşümlü olarak 50 bine yakın İranlı turistin Van’da konaklaması bekleniyor.
İranlılar da yaşama sevinciyle korkuyu korkuttu.
İranlı turistler Türkiye’yi de Van’ı seviyorlar. Çünkü komşu topraklarda dil, kültür sorunu yaşamadan rahat tatil geçirebiliyorlar. Yaz öncesi sezonun marka moda giysilerini uygun fiyata bulabiliyorlar, yeyip içip eğlendikten sonra mutlu bir şekilde ülkelerine geri dönüyorlar.
Peki, İranlı turistler için Van olarak biz ne yaptık/yapıyoruz?
Hiçbir şey!
Ülkemize, kentimize ekonomik katkı sağlayan İranlılar hafta sonu ve her yıl 15 günlük Nevruz Bayramı tatili için ilimizi tercih ediyorlar. İranlıların ilimize gelişlerinde kimsenin herhangi bir etkisi, teşviki yoktur. İranlıların gelişinden kimse rol çalmaya, kendine başarı payı çıkarmaya kalkmasın. Bu nedenle abartılı ve tekrardan ibaret açıklamalar gerçekçi değil. İran’ın turizm fuarına bile katılmıyoruz.
İranlılar için siz ne yaptınız?
* Otogara benzeyen Ferit Melen Hava Havalimanı’nı modern görünüme mi kavuşturdunuz? Uluslararası hizmet verecek kalite ve kapasiteye mi ulaşırdınız?
* İranlıların kaldıkları süre içinde konaklama, alışveriş ve yeme içme yerlerini denetleyecek özel zabıta ve güvenlik ekipleri mi kurdunuz?
* Memnun ve mutlu olsunlar, tekrar gelsinler diye İranlıların sevdikleri ve yakından görmek istedikleri Sibel Can, Murat Boz, Mustafa Ceceli, Ebru Gündeş gibi ünlü sanatçıları mı Van’a getirdiniz?
* Araçlarını güvenle park edebilsinler diye İranlılar için özel otopark yerleri mi tahsis ettiniz?
* İranlı turistlerin soru ve sorunlarının çözümüne destek olmak üzere kentin belli noktalarına danışma stantları mı kurdunuz?
* İranlı turistlerin hoşça vakit geçirebilecekleri ekstra para harcayacakları kültürel ve sosyal etkinlikler mi düzenlediniz?
* İranlı çocuklar ve gençler için sirk mi getirdiniz, yoksa gösteri merkezi mi kurdunuz?
* İranlı kadınlara yönelik defile, moda günleri mi düzenlediniz?
Allah aşkına kendi gelen İranlı turistler için siz ne yaptınız da övünüyorsunuz?
Bence sizler Van’ın ekonomisi için can suyu olan İranlı turistlerin kıymetini hala yeterince bilmiyor, anlamıyorsunuz? İstanbul Laleli esnafı geçmişte yaptığı hataların, aymazlığın kazıklamanın nelere mal olduğunu iyi biliyor. Umarım bizde aynı felaket yaşanmaz.
Van’ın yöneticileri, turizm sektör paydaşları İran kaynaklı turizmi ciddiye alarak sorunların tartışılacağı, plan ve politikanın belirleneceği Turizm Çalıştayı düzenlemeleri gerekir. Kara düzenle, günlük kazanımlarla bu işler bir yere kadar gider. “Nasıl olsa İranlılar her hafta sonu ve her yıl Nevruz’da geliyor. Bir şey yapmaya gerek yok” mantalitesi bir gün alarm verir o zamanda kara tren Kapıköy’den çoktan geçmiş olur. Ya akılcı davranıp daha kaliteli hizmet ve yenilik yaparak turzim kültürü oluşturarak yol alırsınız. Ya da umursamayarak günü kurtarır, geleceği kaybedersiniz. Tercih sizin.

Van-İran Dostluk Şenliği
Geçen yıl Van Shopping Fest kapsamında Van AVM sponsorluğunda İrem Derici, Gripin, Fettah Can konserleri planlamıştı. Bölgede yaşanan olaylar ve Ankara’da meydana gelen bombalı katliam nedeniyle konserler iptal edildi.
Bu yıl da caddeleri ışıklandırıldı. Oteller dolu. Mağazalar, alışveriş merkezleri, restoranlar, taksiler, eğlence yerleri desen iyi para kazanıyor. Ancak İranlı var, huzur var ama bu kez tek bir etkinlik yok. İranlı turistler eğlenmek mutlu ve huzurlu tatil geçirmek üzere ilimize geliyorlar. Her yıl Nevruz tatili süresince gelenekselleşen etkinlik yapılabilir. Örneğin Türk ve İranlı ses ve gösteri sanatçılarının, sporcuların katılımıyla Van-İran Dostluk Şenliği düzenlenebilir. İlgi gören, tatile heyecan katan bu şenlik iki ülke ilişkilerine olumlu katkılar sağlar diye düşünüyorum. Daha fazla turist istiyorsanız fark yaratın, yenilik getirin. Bizden söylemesi.

Festival tarihi değişmeli
2015 yılında ilimizde alışverişi canlandırmak amacıyla Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Van Shopping Fest yani Alışveriş Festivali başlatıldı Festival İranlıların 15 günlük Nevruz tatiline denk getirildi. Düşünce doğru tarih yanlış. Neden diyeceksiniz? Nevruz Bayramı nedeniyle İranlıların yoğun olarak Van’a gelerek doğal olarak çılgınca alışveriş yaptığı bir dönemde yapılıp yapılmadığı belli olmayan indirimlerin olduğu alışveriş festivalinin bir çekiciliği olmadı, olması da mümkün değil. Festivali soran bilen de İranlı da yok. Esas amaç kentte ekonomik canlılık ise o zaman festival tarihi alışverişin durgun olduğu bir döneme çekilmesi daha yararlı ve doğru olur.

Şikayet var
Sevincimizden yere göğe sığdıramadığımız ama kibirlenerek gerçekte ilgilenmediğimiz İranlı turistlerin küçükte olsa bazı şikâyet ve sıkıntılar var. Sorduk, konuştuk araştırdık.
Dediler ki; Cadde ve sokaklarda sayısı az da olsa rahatsız edici basit taciz olayları yaşanıyor.Mağazalarda, alışveriş yerlerinde bazı satış temsilcileri kaba ve hoş olmayan davranışlarda bulunuyor.
Kimi alışveriş yerlerinde bir ürüne değerinin üstünde fahiş fiyat uygulanıyor. Kazıklama var. Havalimanında otogarda görülmeyen çile yaşanıyor. Yetkililer, ilgililer.. Sivil turizm denetim ve güvenlik ekipleri oluşturarak, ayrıca otellere şikayet kutuları kurarak söz konusu sorunların önüne geçmeniz gerekiyor. Turizmin temelinin güven, huzur olduğunu unutmayalım.

İkram Kali
http://www.vansesigazetesi.com/yazar-iranlilar-icin-ne-yaptiniz-4053.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir