KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’lı Uzmandan Türkiye’ye Örtülü Tehdİt

İran’lı Uzmandan Türkiye’ye Örtülü Tehdİt

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
281 0

İran’lı Uzmandan Türkiye’ye Örtülü Tehdit: Türkiye, Arabistan’ın Yemen’de Düştüğü Hataya Düştü
Türkiye’nin, Suriye’de mevcut terör yapılanmalarına karşı başlattığı Zeytin Dalı harekatı 20. Gününe ilerlerken, bölgesel ve küresel güçlerin söz konusu harekata yönelik olumlu ve olumsuz tepkileri de her geçen gün yoğunlaşmaktadır. Bu tepkilerin bölgesel boyutta kaynağını İran oluşturmakta, harekatın ilk günlerinden itibaren olumsuz tutumunu sürekli biçimde sürdürmektedir. Son yıllarda bölgede “güvenliği sağlayan aktör” imajı ile elde ettiği nüfuz gücüne karşı Türkiye’nin bu hamlesini ciddi bir tehdit olarak algılayan İran Zeytin Dalı harekatını bu açıdan yorumlamaktadır.
Resmi yetkililer tarafından bu konuda yapılan pek çok açıklamanın yanı sıra geçtiğimiz günlerde İran’ın önemli uluslararası ilişkiler uzmanlarından olan Hasan Hanizade’nin bu konuda ortaya koyduğu görüşler son derece önemli ayrıntılara sahiptir. Hanizade, Türkiye’nin Afrin’e yönelik harekatının Suriye’de ve Türkiye’de yaşayan Kürtleri Türkiye’ye karşı birleştireceğini vurgulamakta ve Türkiye’nin bu harekatı ile, Suudi Arabistan’ın Yemen’de düştüğü hataya düştüğünü ifade etmektedir. Bu yaklaşım, İran’lı bir uzmanın şahsında İran’ın Zeytin Dalı operasyonunun akıbetine yönelik temennilerini ve hedeflerini yansıtmaktadır.
Hanizade’nin ilk iddiası olan, Suriye’de ve Türkiye’de yaşayan Kürtlerin Türkiye’ye karşı birleşeceği yönündeki vurgu İran’ın, gerek Suriye’de ve gerekse Türkiye’de yaşayan ve bölgede PKK/PYD yapılanmasına karşı çıkarak Türkiye’nin yanında yer alan Kürtlerin çeşitli olaylar yoluyla Türkiye’ye karşı tavır almalarının hedeflendiğini ortaya koymaktadır. İkinci olarak, Türkiye’nin, Arabistan’ın Yemen’de düştüğü hataya düştüğü yönündeki iddia ise, Yemen’de desteklediği gruplar vasıtasıyla Suudi Arabistan ile mücadele eden İran’ın aynı hamleyi Afrin, Münbiç ve Kobani için de uygulayabileceği yönünde bir mesaj olarak okunabilmektedir. Genel bağlamda İran, söz konusu iki iddia ve hedef bir arada okunduğunda, kendisini Kürtlerin koruyucusu olarak konumlandırarak, Yemen’de desteklediği gruplar üzerinden tesis ettiği nüfuzu Kuzey Suriye’de Kürtler özelinde tesis edebilme planına sahiptir.

Çağatay BALCI

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir