S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

“ABŞ-la Türkiyə arasındakı ziddiyyət S- 400-lə bağlı deyil”

İran’lı Nükleer Fizikçisi Londraya Nasıl Kaçtı?

Gündem, İran 11 Şubat 2019
114

İngiltere menşeli 2 gazete 47 yaşlı İran’lı nükleer fizikçinin 3 ülkenin ortak operasyonu ile Londra’ya götürüldüğünü iddia etmişler.
Sunday Express ve Daily Mail gazetelerinin yayınladığı habere istinaden, Avrupa’ya geçen göçmen kafileleri arasında İran’lı bir nükleer fizikçinin Türkiye üzerinden kaçakçılık yoluyla Avrupa’ya kaçırılmıştır.
İngiliz gazetesi Daily Mail’in bugünkü haberine göre, bazı istihbarat teşkilatlarının son zamanlarda Avrupa’ya geçen göçmenlerden yararlanarak İranlı nükleer fizikçi bilim adamının kaçakçılığına karıştığı iddia edildi. Gazeteye göre, İran’daki nükleer kaçakçılık operasyonunun planlanması geçtiğimiz Ekim ayında başladı.
Sunday Express gazetesi tarafından dün yayınlanan haberde, İranlı göçmenlerin İngiltere’ye akışının, Sırbistan hükümetinin İran turistlerine vizesiz seyahat etme kararından sonra çoğaldığı ve birçok İranlının buradan Avrupa’ya kolayca ulaştığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Mossad’ın bu durumu istismar ettiği, bu nüklercinin, diğer 12 İranlı ile birlikte tekne ile Türkiye ve Fransa üzerinden İngiltere’ye kaçtığına işaret edildi. Habere göre olay, İngiliz dış istihbarat servisi MI6 ve ABD İstihbarat Sevisi CIA ile işbirliği içerisinde gerçekleşti.
Sunday Express haberinde ayrıca, dünyanın, İran’ın nükleer silah programına yönelik olarak bir çok detaydan bilgi sahibi olduğunu aktardı.
Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinde İran’ın gizli nükleer programını kanıtlamak için 55 bin belge olduğunu ve İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurdukları söylemine ilişkin dünyaya yalan söylendiğini açıkladı.
Kerim Askeri kafkassam İran masası Başkanı

Yorumlar