KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İranlı Generalleri Suriye’de Rusya mı öldürüyor?

İranlı Generalleri Suriye’de Rusya mı öldürüyor?

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
282 0

İranlı Generalleri Suriye’de Rusya mı öldürüyor?
ömür
Bu aşamada kimse kalkıp ta (ben hariç) Rusya ile Türkiye arasında Suriye’ye müdahale konusunda gizli bir anlaşma olduğunu söyleyemez. Son gelişmelere bakıldığında Rusya’nın Suriye’de İran’ın üzerini kırmızı kalemle çizdiği, İran’ın yerine Türkiye’yi koyduğu düşünülebilir mi? Türkiye’nin hava sahasını ihlal Rus uçağını düşürmesinin ardından, Rusya’nın Türkiye sınırlarından havalanacak her türlü hava aracını mevcut Suriye rejimine ve kendisine yönelik saldırı olarak algılayabileceği endişesinden dolayı şimdiye kadar Türkiye, Suriye’ye ne hava ne de kara harekâtı yapabildi.

İşte bu nedenle Aydınlık gazetesinin; “Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türkiye’nin “kırmızı çizgi” ilan ettiği Fırat’ın batısındaki Cerablus’a girmeye hazırlanıyor” iddiası çok farklı açılardan analiz edilmeli. AK Parti kurucularından Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın, Rusya’nın tarihte 2 kere Türkiye’ye dost yardımı yaptığını ve ülkeyi işgal tehlikesinden kurtardığını gündeme taşımasını iyi okumak gerekir. Yalçıntaş, yardımların ilkinin 19. yüzyılda isyan çıkaran Osmanlı Devleti’nin Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’ya karşı, ikincisinin de Kurtuluş Savaşı’nda yapıldığını belirtiyor.

Rusların İranlılara hangi nedenlerden dolayı Suriye politikasında araya mesafe koyduklarını daha önceki yazılarımda tafsilatlı işlemiştim. Bu yazıya konu olan gelişmeler kimsenin inkâr edemeyeceği türden. İranlı yetkililer çok zaman Esad’ın iktidarda kalmasını kırmızı çizgileri olduğunu deklare ettiler. Son olarak İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası konulardaki müşaviri Ali Ekber Velayeti Suriye’yi ziyaretinde yaptığı açıklamada, ‘’Bize göre Suriye her zamandan daha güçlüdür, İran ve Suriye ilişkileri yakındır ve biz Suriye hükümeti ve milletinin tekfirci teröristlerle mücadelesini destekliyoruz’’ dedi.

Ancak bu beyana Rusya’nın itirazı gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı ‘terörle mücadele’de destekleseler bile, aralarında Türkiye ile ABD arasındaki gibi bir müttefiklik ilişkisi olmadığını söyledi. Sputnik’e röportaj veren Lavrov, “Esad bizim müttefikimiz değil. Evet, onu terörle mücadelede ve Suriye devletinin korunmasında destekliyoruz. Ama Esad bizim için, Türkiye’nin ABD için olduğu türden bir müttefik değil” dedi.

İran’la Rusya arasında yaşanan Suriye ihtilafı, sahada çatışmaya dönüşüyor olmalı ki, Suriye’de muhalif güçlere karşı rejim saflarında savaşan yabancı örgütleri koordine eden birçok İranlı generalin öldürülmesiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre Suriye’de öldürülen İranlı generallerin bazıları, cephelerde başarısız oldukları için İran istihbaratı tarafından infaz edildi. Ancak Suriye’de öldürülen rütbeli askerlerin ve gönüllülerin dost ateşinin kurbanı olduğu İran makamlarınca gündemde tutuluyor.

Suikastı andıran yönetmelerle öldürülen İranlı askerlerden en dikkat çekeni İran Kudüs Gücü komutanı olan Kasım Süleymani’nin yardımcısı Hüseyin Hemedani. Diğer yandan Halep’in kuzeyinde görev yapan Muhsin Kaçaryan ile Halep’in Güneyinde görev yapan Hasan Ali Şamsabadi de gizemli bir şekilde öldürüldü. İran Devrim Muhafızları, bu iki generalin Halep’teki çatışmalarda öldürüldüğünü açıklasa da ne tarih, ne çatışma, ne de düşman bilgisi verdi. General Kaçaryan’ın kendisiyle birlikte 6-7 kişilik yakın kurmay ekibinin de aynı gün öldürüldüğü ancak bunun İran kamuoyundan saklandığı da ortaya çıktı. Suriye’den İran’a gönderilen raporlarda Kaçaryan’ın öldürülmesine ilişkin “dost ateşi kaynaklı” ve “pusu kaynaklı” gibi çelişkili bilgiler yer aldı.

İranlı kaynakların ‘dost ateşi’yle anlatmak istedikleri ya Suriye güçleri ya da Ruslar olmalı. Suriyelilerin İran’a böyle bir yanlış yapmaları mümkün değil. Geriye Ruslar kalıyor. Nitekim Rusya Hava Kuvvetleri, Halep’in Han Tuman bölgesinde ve civarında muhalifleri bombaladı. Halep’in Han Tuman bölgesi geçtiğimiz günlerde muhaliflerin eline geçmişti. Suriye ordusu karşı saldırılarına rağmen bölgeyi almayı başaramamıştı. Rusya’ya ait 5 uçak, Halep’te hava saldırıları gerçekleştirirken, uçakların Han Tuman ve civarındaki bütün uçaksavar sistemlerini imha ettiği açıklandı. Rusya’nın 8 hava saldırısı düzenleyerek çok sayıda hedefi vurduğu, 2016 yılında ilk kez 5 Rusya uçağının birden saldırı düzenlediği belirtiliyor.

İşte ajanslara düşen “Halep’e bağlı Hantuman bölgesinde İran Devrim Muhafızları’ndan 100 kişilik askeri grubun Suriyeli muhalifler tarafından pusuya düşürülmesi sonucu çıkan çatışmada en az 20 İranlı asker öldü. İran Devrim Muhafızları Komutanlığı’na mensup Tuğgeneral Cevad Durbin’in Suriye’nin Hantuman bölgesinde öldürüldüğü bildirildi. Haberlerde, Albay Rahim Kabili, Binbaşı Muhammed Balbasi’nin de Hantuman bölgesinde hayatını kaybedenler arasında oldukları bilgisi yer aldı.” haberlerinde hayatını kaybedenlerin Rus hava güçlerinin bombardımanında öldükleri anlaşılıyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir