KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’la Türkiye Arasında Suriye Konusunda Yakınlaşma

İran’la Türkiye Arasında Suriye Konusunda Yakınlaşma

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
415 0

ANKARA —
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’la ayrı ayrı görüştü. Zarif, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi sonrasında yapılan ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Rusya ile yeniden yakınlaşmasından duyduğu memnuniyeti yeniden dile getirdi.

Çavuşoğlu ve Zarif’in açıklamalarıyla Suriye’de Beşar Esat rejimini destekleyen İran’la, rejime karşı muhalif hareketlere destek sağlayan Türkiye arasında Ankara’nın yaşadığı darbe girişimi sonrasında uzlaşma sinyalleri geldiği gözlendi.

Bakan Çavuşoğlu, “Suriye konusunu daha yakın işbirliği içinde değerlendireceğiz. Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Suriye’de kalıcı bir çözüm için İran’ın yapıcı rolünün önemini başından beri vurguluyoruz. PKK-PEJAK-PYD arasında da bir ayrım görmüyoruz ve hepsinin de bölgenin ve özellikle Türkiye ve İran’ın tehdidi olduğunu biliyoruz. Bölgede DAEŞ, El Nusra gibi maalesef radikalleşen terör örgütleri var. Bunlara karşı birlikte mücadele etmemiz lazım. Suriye’de kalıcı barış için işbirliğini güçlendireceğiz,” dedi.

“Türkiye ve Rusya’nın işbirliğinden çok memnunuz. Bölgenin barış ve huzura ulaşması için çalışılması gerekir” diyen Zarif de, özellikle PYD-PKK-PEJAK üçlüsüyle, Suriye kaynaklı terör endişesine karşı Türkiye’nin güvenliğini İran’ın güvenliği gibi gördüklerini ifade etti. Zarif, Tahran – Ankara ilişkileri konusunda şunları söyledi: “Türkiye halkını darbeciler karşısında gösterdikleri direniş için tebrik etmek isterim. Bölge halklarının böyle darbelere, insanların demokrasi haklarının ellerinden alınmasına izin vermediklerini gösterdiler. İran halkı ve temsilcileri Türkiye halkının yanındadır. İran – Türkiye ilişkileri kalıcı ve geniştir…İki ülkenin liderlerinin belirledikleri ticari hacmine yetişmemize daha çok var. Ancak bugün bu amaca ulaşmak için görüşmeler yaptık. İki ülke liderlerinin siyasi iradesi sayesinde ilişkilerimiz daha da ilerleyecek. Elektrik, doğalgaz ve enerji konusunda işbirliğine hazırız…Terörizm ve aşırıcılıkla mücadele konusunda ortak bakış açımız var. Biz de aynı şekilde Türkiye’nin güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Hiçbir zaman Türk halkından uzaklaşmayacağız.”

Rusya ile Türkiye arasındaki diyaloğu da anımsatan Zarif, “İki önemli komşumuzun ilişkileri iyiye doğru gitti. Bölgesel işbirliğine doğru gidiliyor. İran’ın her zaman Türkiye ile Suriye konusunda pozitif diyalogları oldu. Bütün taraflar Suriye’ye güvenlik huzur ve çatışmaların bitirilmesine işbirliği yapmalı. Türkiye – Rusya arasında başlayan işbirliği için de çok mutluyuz,” diye konuştu.

İran’a doğalgaz fiyatı anımsatması

Bu arada Çavuşoğlu, Zarif’e, Türkiye’nin İran doğalgazıyla ilgili beklentisini de anımsattı. Çavuşoğlu, “İkili ticaretimizde biraz düşüş var ama 30 milyar dolar hedefimiz var. Karşılıklı yatırımların miktarını arttırma konusunda ciddi bir ilgi var. Ticaret hacmimizi arttırmayı düşünüyoruz. Bölgesel konuların içinde enerji işbirliği de var. Doğalgazın Türkiye’ye gelmesi, daha fazla almak istiyoruz. Fiyat konusunu da konuştuk tahkimlere bırakmadan, fiyat konusunda da anlaşabilmeliyiz. İran doğalgazının Avrupa’ya ulaşması, elektrik alanındaki işbirliğimizi değerlendirme fırsatı bulduk,” dedi.

Çavuşoğlu’nun turizm konusunda Türkiye’nin kapısını her zaman Tahran’a açık tuttuğu yönündeki mesajı üzerine Zarif, uçuşlarda sıkıntı olduğunu hatırlattı. Zarif, “Bütün uçuşlar dolu geliyorlar Türkiye’ye. Darbe girişiminden sonra ortaya çıkan sorunlar bazı uçuşların, turların gecikmesine neden oldu. Hükümet her türlü işbirliğine; İran turlarının yeniden başlamasına hazırdır” ifadesini kullandı.

ABD’ye Fethullah Gülen mesajı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin Fethullah Gülen’i iade etmesiyle ilgili beklentilerini de yineledi. Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yanı sıra ABD Başkan Yardımcısı John Biden’ın da Ankara’yı ziyaret etmelerini beklediklerini de belirterek, şunları söyledi:

“FETÖ’nün iadesiyle ilgili süreç devam ediyor. Darbe girişimi ile ilgili dosyayı Adalet Bakanlığımız hazırlıyor. Tüm gerekli delilleri de içeren dosya hazırlanıyor. Bizim yaptığımız çağrılar sonucu bazı olumlu sinyalleri de almaya başladık. 23-24 Ağustos tarihlerinde ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet Türkiye’ye geliyor. 22 Ağustos’ta gelecekler, 23-24’te görüşmeler yapılacak. Biden ve Kerry de gelecek. Bu ziyaretlerden sonra da Adalet Bakanlığımı’zla birlikte Washington’a gidip girişimlerde bulunacağız. İade için gerekli girişimlerde bulunacağız. Aramızda iade anlaşması var. Bu darbe girişiminin arkasında kimin olduğunu tüm dünya biliyor. Biz diğer resmi belgeler ve delilleri ulaştıracağız. Beklentimiz ABD’nin terörist başını Türkiye’ye iade etmesi.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir