EVLADI FATİHAN YURDU: KUZEY MAKEDONYA

​Irak ve Lübnan: Kan devrimi

Güney Azerbaycan Türkleri Uyardı, Ermenileri Dışarı Çıkamadılar!

Վահե Դավթյան: Ապահովելով Ադրբեջան-Նախիջևան տարանցիկ ճանապարհի անվտանգությունը՝ փաստացի դառնում ենք գործիք թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար

İran`ın bu bölgede etkisi artacaktır

İran 26 Haziran 2017
431

Bunu siyasi istikrar sitesine özel demecinde siyasetbilimci, İran üzerine uzman, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi`nin öndegelen bilimsel çalışanı doç.dr. Sübhan Talıblı söyledi. Uzman genel olarak Yakın ve Ortadoğu`nun İran’ın dış politikada özel bir yere sahip bölge olduğunu vurguladı. S. Talıblı bu bölgelerde İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi, ideolojik, dini, ekonomik, güvenlik çıkarlarının mevcut olduğunu sözlerine ekledi:

“Tabii, sözkonusu coğrafyada gelişen süreçlerin İran’a etkisi çok büyüktür. Bu yüzden de İran herzaman bölgede kendi ağırlığını ve çıkarlarını korumak için çaba harcıyor. Hatta bu yüzden kimi durumlarda Rusyayla, kimi durumlardaysa bir takım ülkelerle değişik işbirliklerinin yapılması da gözlemlenmektedir. Gerek Irak, gerek Suriye, gerekse de Katar konusunda biz buna tanık oluyoruz. Filistin konusunda İran’ın yardımı bunun en önemli kanıtıdır. Son olarak söylemeliyim ki, önümüzdeki dönemlerde de İran’ın bu bölgede ilgisi ve etkisi artacaktır. Zira, bölge İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikası ve ulusal güvenliği açıdan çok önemlidir.”

Yorumlar