Rus uzman: DTÖ neden ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarına sesini çıkarmıyor?

Nikol Paşinyla Respublikaçılar Partiyası arasındakı gərginlik getdikcə qızışır

Türkiye’de dinlerarası diyolog fetöcülerden sonra Selefi RABITA tarafından yürütülüyor!

Rus televizyon: O gece NATO neden Erdoğan’a yönelik olası suikasta göz yumdu

İran’dan Türkiye’ye küçük düşürücü sözler

Gündem, İran, Türkiye 14 Şubat 2018
153

14 Şunat 2018’de İran meclisinde Senendiç ilinin Kürt milletvekili Mehdi Ferşadan, Afrin Harekatından dolayı Türkiye ve cumhurbaşkanı sn. Erdoğan’a hakaret edip, tehditte bulunup, PKK/PYD’ye destek verdi.

Ferşadan meclis konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk askerini katil olarak niteleyip, cumhurbaşkanını Saddam ile kıyasladı.

Anımsamak gerekli ki bundan önce İran’ın öteki Kürt milletvekilleri mecliste cumhurbaşkanına ve Türk askerine hakaret etmişlerdi. İran meclis başkanı ise bunlara müsaade etmektedir. İran yönetimi Suriye’de binlerce can kaybı verdikten sonra Türkiye’ye karşı Suriye olaylarında psikolojik olarak kaybetmiş gözüküyor. İran kırk milyon Güney Azerbaycan Türk’ü ile beş milyon öteli Türklerin gücünden çekindiğinden Türkiye’ye açıktan muhalefet edemiyor. 3-4 milyon nüfusu olan İran Kürtlerini, Türklere karşı kullanıyor. Türk kamuoyu tarafından İranın bu tutumu yakından izlenirken şunu gözden kaçırmamak gerekir ki
İran’ın en kritik dönemlerinde ve olaylarında, özellikle Amerika’nın İran’a ambargolarında Türkiye her zaman İran’a destek olmuştu. İran’ın yanında durdu ama İran her zaman Türkiye’ye karşı ikircikli politikalarını sürdürdüğü görülmektedir. Bu tutum iran tarafından bakalım ne kadar daha sürdürülecektir.

Elyar Makuyi

Yorumlar