KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’da uçak kazası Miami’de intihar İstanbul’da gazete satışı!

İran’da uçak kazası Miami’de intihar İstanbul’da gazete satışı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 24 dk okuma süresi
932 0


11 Mart 2018 Pazar günü İstanbul’a gelmek için Birleşik Arap Emirliklerinden havalanan Başaran Holding’e ait özel Türk uçağı, İran’ın güneybatısındaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrikürd kentine bağlı Durk Enar köyü yakınlarına düşmüş, kazada üçü mürettebat toplam on bir kişi hayatını kaybetmişti. Uçağın ait olduğu holding sahibinin kızı 28 yaşındaki Mina Başaran, gelecek ay evlenmeye hazırlanıyordu. Başaran Holding’in veliahtı Mina, 2013 yılından beri şirkette aktif rol alıyordu. Mina Başaran pek çok dergiye seyahat yazıları da yazıyordu. Sinem Akay’ın Casa di Denim markasının kurucusu olduğu belirtilirken, Ayşe And’ın klinik psikolog, Burcu Urfalı’nın Bug Uniform’un kurucusu olduğu ve kurumlara üniforma tasarlıyordu. Aslı İzmirli, Gia Jewels’ı kurarak mücevher tasarımı yaparken, Liana Hananel ise Lily and Rose mayo markasının tasarımcısıydı. Jasmin Baruh’un da Baguette Jewellery isimli tasarım şirketi bulunuyordu.(1) 14 Mart 2018’de İran Adli Tıp Kurumu, 11 Mart 2018 Pazar günü İran hava sahasında düşen Başaran Holding’e ait jette yaşamını yitiren yolcular üzerinde yaptığı DNA testi sonucu cesetlerin sadece 10 kişiye ait olduğunu açıklamış, ancak kaptan pilot Beril Gebeş’in adı verilmemişti. Beril Gebeş kayıptı. İran Adli Tıp Kurumu’nun açıklamasında, “Yapılan gerekli tahlillerin ardından kuruma teslim edilen 11 cenazeden birinin aslında diğer kişilere ait parçalar olduğu tespit edildi ve bir kişi hala kayıptır” bilgisinin paylaşılması kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Türkiye Adli Tıp Kurumu aracılığıyla kazazedelerin Türkiye’deki birinci dereceden aile fertlerinden de numuneler alınarak İran Adli Tıp Kurumu’na gönderildikten sonra cesetlerin kimlik tespitinin yapıldığı anlaşılıyor. İran Adli Tıp Kurumu’nun kamuoyu ile paylaştığı 10 yolcu; Mina Başaran, Sinem Akay, Jasmin Baruh Siloni, Burcu Gündoğan Urfalı, Liana Hananel, Ayşe And, Asligül İzmirli, Zeynep Coşkun, Melike Kuvvet, Eda Uslu. (2)
Hatırlarsanız 2008’de İHH’nin organize ettiği ‘Gazze’ye yardım’ kampanyası kapsamında saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde bulunan aktivistlerden 9 kişi İsrail ordusunca katledilmişti İsrail’in saldırdığı Mavi Marmara gemisinde AKP’li milletvekillerinin de bulunacağı, ancak parti yönetiminin buna vize vermediği gündeme gelmişti. “AK Parti’den 15 milletvekili de gemiye binecekti son anda vazgeçti, acaba ne oldu?” sorusuna o günlerde cevap aranmıştı. Ak Partili Milletvekillerinin İHH’nin organize ettiği yardım kampanyası kapsamında saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisine binmelerini kim engellemişti? Bazı AK Partili milletvekilleri ve bir köşe yazarının MİT istihbaratı doğrultusunda gemiye binmediği öne sürülmüştü.(3) 11 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında ‘Mavi Marmara’ katılacaklar listesinde isimlerinin yer almasına rağmen binmeyen milletvekilleri gibi Mina Başaran’ın, Dubai’deki bekârlığa veda partisine davetli olmalarına rağmen katılmayan üç kişi var. Burcu Delibalta, Selen Somer ve Sevgi Akyol’un son anda uçağa binmekten vazgeçmiş olması düşündürücü. Burcu Delibalta’nın küçük bir uçakla yolculuk yapmamak için, diğer iki ismin ise işleri nedeniyle son anda Dubai’ye gitmekten vazgeçtikleri ortaya çıkmıştı.(4) Bir bilgi kaynağım cesedine ulaşılamayan birinci kaptan pilot Beril Gebeş’in uçak yere çakılmadan önce kokpitten dışarı fırlamış olabileceğini söyledi. Eğer böyle ise diğerleri gibi bedeni yanmış veya parçalanmış olamaz. O halde sorulmaz mı? Beril Gebeş’in neden cesedine ulaşılamıyor? Yaşıyorsa onu saklayan güç hangi güç, öldüyse cesedi neden yok? Davetli oldukları halde düşen uçağa binmekten son anda vazgeçenlerin bir bildiği var mıdır?
Uçak kazasında hayatını kaybeden Mina Başaran’ın babası Hüseyin Başaran 7 Şub 2017’de; Bahreyn’de çok köklü, kraliyet mensubu bir aileye ait 38 yıllık bir banka olan Bahreyn Middle East Bank’ı satın aldıklarını, bankanın 60 milyon dolar ödenmiş sermayesi bulunduğunu, 40 milyon dolar sermaye artırımına gideceklerini, her türlü bankacılık işlemini yapma yetkisine sahip olan bankanın bölgede ofislerinin bulunduğunu, ticari işlemlere aracılık edeceklerini, Türkiye’ye yönelik yatırımları fonlayacaklarını söylemişti.(5) Başaran Holding’in satın aldığı Bahrain Middle East Bank’ın yönetim kurulu İngiliz CEO Wilson S. Benjamin -Murat Solak – Ebrahim AS Bu Hendi -Prof. Awadh Kh. Al-Enezi -Yohannan Abraham -Jawad Naser Jawad Jaafar -Bay Karunaker Nampalli -Govindan Swaminathan’dan oluşuyor. Bahreyn Middle East Bank İcra Kurulu Başkanı Korhan Alev; İstanbul Üniversitesi mezunu ve Denver Üniversitesi’nden tam zamanlı MBA derecesi mevcut.(6) Uçak kazasının sabotaj ihtimali nedir? Başaran Holding’in ticari bağlantıları hedef alınmış mıdır?
O üç olay zincirinin ikinci halkasını Ali Koç’un yakın arkadaşı sosyetenin ünlü ismi, Deniz Badrutt’un, geçen hafta evinin balkonundan atlayarak intihar etmesi oluşturuyor. Ne hikmetse medyada intihar eden kadının ismi, Ali Koç’un ismi ön plana çıkarılarak servis edilmişti. Habere göre; “Yıllar önce St. Moritz’deki ünlü Badrutt Palace Hotel’in sahibi Johannes Badrutt ile evlenip İsviçre’ye gelin giden sosyetenin ünlü ismi, Türkiye’den Ali Koç, Şebnem Dinçgör, Sahir Erozan, Zeynep Mutlu, Sezai Taşkent, Can Akçay ve Aliye Simavi’nin yakın arkadaşı, dünya jet-set’inden de pek çok ünlü isim ile dost olan Deniz Badrutt, geçen hafta Miami Lincoln Caddesi’ndeki evinin balkonundan atlayıp intihar etmişti!”(7) Deniz Barrutt; Almanya’da yaşayan gurbetçi bir Türk ailesinin kızı olarak dünyaya geldi. Tatilini sürekli Türkiye’de geçiren Badrutt, ünlü bir ailenin (k…ç) oğluna aşık oldu. Fakat bu aşktan umduğunu bulamadı. Yakışıklı genç, Deniz’le evlenmedi. Genç kız o yüzden intihara bile teşebbüs etti. Ardından Türkiye’den ayrıldı. Dünyaca ünlü turizmci Johannes Badrutt ile evlendi. Şu anda 16 yaşında Andrea adlı bir oğlu olan Badrutt, son yıllarda kocasıyla şiddetli geçimsizlik yaşadı. Kendini içkiye verdi. Boşanma aşamasına geldi. Kocası terk etti. Mahkeme kararına rağmen kocasını rahatsız edince, birkaç gün hapse gönderildi. Hem para sıkıntısı çeken, hem de evlilikte umduğunu bulamayan bir zamanlar jet sosyetenin ünlü isimleri arasındaki Badrutt, Miami’deki evinin balkonundan atlayarak hayatına son verdi. Geçen yıl yaz tatilinde Bodrum’a gelen ve zayıf haliyle dikkat çeken Badrutt’un boynunda yanıklar olduğu görüldü.(8) Deniz Badrutt 50 yaşındaydı. Kışın Miami’de, yazın da St. Tropez’de yaşıyordu. Yıllar önce İsviçre Alp beldesinde bulunan St. Moritz’deki ünlü 1856’da işletmeye açılan Badrutt Palace Hotel’in sahibi Johannes Badrutt ile evlenip İsviçre’ye gelin gitmişti. Kocası Johannes Badrutt 53 yaşında ve 12/16/1964 tarihinde doğdu. Şu anda, Miami Beach, FL; ve daha önce West Palm Beach, FL’de yaşıyor.(9)
Johannes Badrutt, amcası Hansjürg Badrutt’la veraset sorunu yaşamış, Kasım 2004’te miras anlaşmazlığından dolayı mahkemelik olmuş ve mahkeme kararıyla yönetimiyle bir anlaşmazlıktan sonra Nobelherberge’i terke etmek zorunda kalmıştı.(10) johannes Badrutt Mart 2017’de, Miami Beach’in Apogee South Beach’de Güney-Beşinci Mahallesi’ndeki evini 8.2 milyon dolara satmıştı.(11) Deniz Barrutt’un yakın dostu Ali Yıldırım Koç, 2 Nisan 1967’de İstanbul’da doğdu. Annesi Çiğdem (Simavi) ve babası Rahmi Koç’un en küçük oğludur. Ömer Koç ve Mustafa Koç abisidir. Londra’da Harrow School’dan mezun oldu. Harvard Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans yapan Ali Koç, 2012 yılından bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor. Kamuoyunda toplumsal kimliğiyle öne çıkan Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün gelecek olağan kongresinde başkanlığa aday olabileceğini açıklamıştı.
Ali Koç aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün de eski yöneticisidir. Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir ve 1907 Fenerbahçe Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır. Ali Koç aynı zamanda Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu üyesi. Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin asıl adı Çiğdem Meseretçioğlu. 1957’de Rahmi Koç ile evlenen Çiğdem Meserretçioğlu’nun bu evlilikten 3 çocuğu oldu. 1960’da Mustafa Koç, 1962’de Ömer Koç, 1967 ise Ali Koç dünyaya geldi. Rahmi Koç ve Çiğdem Meserretçioğlu tam tarihi bilinmemekle birlikte 1970’lerde boşandı. Rahmi Koç’tan ayrılan Çiğdem Hanım bir süre sonra Türk basınının duayen ismi Sedat Simavi’nin büyük oğlu Haldun Simavi ile evlendi ve Simavi soyadını aldı. Babası Sedat Simavi’nin ölümü sonrası 1953’te kardeşi Erol Simavi’yle birlikte Hürriyet gazetesinin yönetimini üstlendi. Rahmi Koç ile Çiğdem Meserretçioğlu’nun boşandığı süreçte; Vehbi Koç’un bir gazetelerinin olmamasından dolayı hayıflandığı ve Vehbi Koç’un bu isyanı üzerine Aydın Doğan’a Hürriyet ve Milliyet’i aldırdığı iddia edilmişti. (12)
Koç ailesinin Simavi’lerden gelinleri Çiğdem Meserretçioğlu’nun intikamını bu şekilde alıp almadıkları meçhul. Ama Erol Simavi’nin muhalifi olduğu dönemin başbakanı Turgut Özal’a suikast düzenletecek kadar gücü olduğunu da bilmek gerekiyor. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a başbakanlığı döneminde suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ cezaevinden yazdığı mektupla subaylar tarafından eğitildiğini öne sürmüştü. 8. Cumhurbaşkanı’nın uğradığı suikastın arkasında, dönemin Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nun yanı sıra medya patronu Erol Simavi’nin olduğu söylenmişti. Turgut Özal’a karşı gerçekleştirilen suikastın daha o yıllarda Emniyet ve MİT tarafından aydınlatıldığı ancak Özal’ın ortamı germemek için bu isimlerin kamuoyuna açıklanmasını istemediği yazılıp çizilmişti. (13) Vehbi Koç’un Aydin Doğan’a satın aldırdığı gazete şimdi yeniden satıldı ve neden satıldı?
Anlatmaya çalıştığım olayları zincirinin üçüncü halkasının kamuoyundan gizlenen bir sırrı var mıdır? Önce Hürriyet nasıl bir gazete ona bakalım? Erol Simavi 1991’de Hürriyet’i satmaya karar vermiş, ilgi duyan bir yabancı ile görüştükten sonra, onun teklif ettiği fiyatın neredeyse yarısına gazetesini Aydın Doğan’a devretmişti. Robert Maxwell ölene kadar dünyanın en büyük ikinci medya patronuydu. Operasyonu İngiltere merkezliydi, ama başka ülkelerde de gazeteleri ve yayın organları vardı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal aşırı muhalif Simavi’nin Hürriyet’iyle baş edemeyince Maxwell’i Türkiye’ye ısındırdı; Simavi-Maxwell görüşmeleri satış kararıyla sonuçlandı da. Ancak ne olduysa oldu, daha sonra yatından düşüp ölecek ve İsrail’de ancak en değerli kişilere ayrılan Zeytin Dağı eteklerindeki mezarlığa gömülecek Robert Maxwell Hürriyet’in sahibi olamadı. Bu ve nebezeri birçok olaydan yola çıkarak “Hürriyet aslında devletin gazetesidir” iddiasını seslendirenlerin sayısı da hayli fazla.(14)
Aydın Doğan deve dişi gibi bir adam. Onun gücü de Simaviyi aratmaz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çıkarılması projesi ona ait. 2011’de Umre ziyaretine giden Aydın Doğan, burada görüştüğü İhsanoğlu’na bir teklifte bulundu.2011 yılının Ağustos ayında Takvim gazetesinin genel yayın yönetmeni Ergun Diler, gazetesindeki köşe yazısında, Aydın Doğan’ın Mekke ziyaretinde, İhsanoğlu’na “Gül’den sonra Cumhurbaşkanı adayımız olur musunuz? Desteğimiz tamdır” şeklinde teklifte bulunduğunu, teklife İhsanoğlu’nun da olumlu baktığını yazmıştı. Ancak İhsanoğlu, daha sonra verdiği bir mülakatta, Aydın Doğan’ın teklifine olumlu cevap vermediğini savunmuştu.”(15) Şimdiki ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’de (İstanbul) kendi adını taşıyan bir iş merkezi var ve Türkiye ortağı Aydın Doğan Şirketler grubu.(16) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta adresinin hacklenmesiyle gündeme gelen ve bu e-postalar sonrası Doğan Medya’dan ayrılmak zorunda kalan Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ’ın, seçim gecesi Trump’ın yanında olduğu ortaya çıkmıştı. Seçim gecesini bile Trump’ın seçim merkezinde geçiren Yalçındağ, Hilton Hoteli’nde düzenlenen seçim kutlamasına da Türkiye’den katılan tek isimdi.(17)
TRT’yi 15 Temmuz darbecilerine kaptıran Ankara Yönetimi, ancak Aydın Doğan’ın sahibi olduğu CNN TÜRK üzerinden Cumhurbaşkanının darbe karşıtı ve halkı sokaklara çağıran konuşmasıyla iktidarı koruyabilmişti. 15 Temmuz Cuma gecesi yaşanan darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan, CNN Türk canlı yayınına sunucu Hande Fırat’ın telefonuyla bağlanmıştı. Hande Fırat ve CNN TÜRK, bu şirinlik ve kömekleriyle iki yıla yakın bir süre Doğan Medyayı ayakta tutabilmişti. Bu işi ve ilişkiyi kim kotardı en az sizler kadar merak ediyorum. Doğan Medya’nın satılması yani el değiştirmesiyle medyada yeni bir dönem başlayacağı söyleniyor. Aslında bu biraz geç kalmış bir operasyon. 15 Eylül 2015’te yazmıştım. Ben dâhil çoğu insan Doğan Grubunun Alman ortağının Alman sermayesinin ve devletinin temsilcisi sanır. Oysa hiçte öyle olmadığı ortada. Neden mi? 28 Kasım 2008 Cuma günlü gazete haberlerine bir bakın. Almanya’nın önde gelen medya grubu Axel Springer’in, Doğan Yayın Holding’e yüzde 10’a yakın oranda ortak olduğunu görürsünüz. Maliye Bakanlığı’nın vergi usulsüzlüğü sebebiyle yaklaşık 1 milyar TL’lik ceza kestiği Doğan Yayın Holding’in ortağı Alman Axel Springer Verlag AG’nin hisselerinin, yüzde 100’ünün İsrail devletine ait olduğu ortaya çıkmıştı. Bununla da kalmadı. Daha önce Alman ortağı Axel Springer’e hisse satışında usulsüzlük yaptığı tespit edilen ve yaklaşık 1 milyar TL’lik ceza kesilen Doğan Yayın Holding’in, Alman iç istihbaratı ile işbirliği yaptığı da iddia edildi.

3 Nisan 2009’da Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm imzasıyla Alman İçişleri Bakanlığı’na gönderilen, “Türk Medyası” başlıklı yazıda, Alman Axel Springer’in ortağı olan Doğan Yayın Grubu’na övgüler dizilirken, ‘dinci’ olarak nitelendirilen Kanal 7 ve Samanyolu TV için “Deniz Feneri davasında Anayasamıza aykırı haberler yayınlamışlardır” şeklinde ifadeler kullanıldığı kaydedilmişti. Bu bilgi doğru lakin eksik. Çünkü Doğan Medya Alman ortağı üzerinden CIA’nın kucağına düşmüş. CIA’in basın üzerinde kurduğu baskıları haberleştiren Alman gazeteci Udo Ulfkotte: Doğan Medya Grubu ve Alman ortağı Springer medya grubunun CIA ile bağlantılı olduğunu ileri sürmüştü. Udo Ulfkotte sıradan bir gazeteci değil. Frankfurter Allgemeine Zeitung eski editörü ve Kohl Hükümeti’nin Ortadoğu danışmanı olan Udo Ulfkotte, Amerikan merkezi istihbarat kuruluşu CIA’in dünya çapındaki gazetelere ve gazetecilere baskı kurduğunu ilk kez ortaya ifşa eden çıkartan araştırmacı gazeteci.
İşte bu Udo Ulfkotte; CIA’nin Türkiye’deki ana akım medyaya da sızdığını savunarak, Doğan Medya Grubu’nun CIA propagandalarını Türkiye’ye taşıyan yayın organı olduğunu iddia etmişti. Biz ne sanıyorduk? Doğan Grubu Alman Axel Springer SE grubu ile ortak. Oysa neymiş; adı geçen Axel Springer SE medya grubu İsrail yandaşı ve Amerikan istihbaratının patronu CIA’in otlattığı bir şirketmiş. Boşuna istihbarat çalışanları çalıştıkları kuruma şirket demiyormuş. Doğan Medya’nın ortağı İsrail yandaşı bu sözde Alman medya grubu nedir? Kimdir? Kimindir? Nasıl kurulmuştur? Axel Springer SE, 30’un üzerindeki ülkede 150’den fazla gazete ve dergiye sahip Avrupa’daki en büyük basım şirketlerinden biridir. Şirket 10.000’in üzerinde çalışana sahip. Yıllık karı 1 milyar Avro. Şirket 1946/1947 yılında Axel Springer tarafından gazete olarak kurulmuş. Naziler bu gazeteyi savaş boyunca kapattı. Axel Springer ise, Yahudi olmasına rağmen Almanya’dan ayrılmadı ve kamplara da gönderilmedi. Savaştan sonra yayın hayatına yeniden başlayarak, Axel Springer AG’yi kurdu ve İsrail’in en büyük destekçilerinden birisi haline geldi. Springer 1959-60’ta Almanya’nın bölünmesine karşı sembolik bir protesto olarak iş merkezini Hamburg’dan Berlin’e taşıdı.
İsrail Devleti’ni destekledi ve Alman-Yahudi uzlaşmasını sağlamaya çalıştı. Alman solcular ve Müslümanlar, İsrail’i açıktan desteklediği için bu şirketi eleştiriyorlar. Mathias Döpfner’ şirketin şu anki CEO’su. Mathias Döpfner; Axel Springer gibi Yahudi ve Siyonist olmaktan gurur duyduğunu açıklayan birisi. Bilderberg üyesi ve Bilderberg toplantılarının vazgeçilmez katılımcısı, Amerikan Yahudi Komitesi üyesi. Axel Springer Şirketi Avrupa’nın en büyük basımcısı ve Almanya’da günlük gazete pazarının %23’6’sını elinde bulunduruyor. Şirket Türkiye´de Doğan Yayın Holdingin dörtte birine sahip. Axel Springer AG’nin akredite Türkiye temsilcisi ve stratejik ortağı Global Connection. Global Connection, uluslararası yayıncılık yapan medya kuruluşu. Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde olan kuruluşun İstanbul ve Dubai ofisleri bulunuyor. 2012 yılında İsviçre’de kurulan Global Connection, küresel medya ağlarının Türkiye temsilciliğini ve stratejik ortaklığını yapmakta. Axel Springer SE’nın, Komsomolskaya Pravda ve Gulf News gibi dünyanın köklü ve lider medya kuruluşları ile stratejik ortaklıkları bulunuyor. Global Connection, ahtapot gibi sardığı uluslararası medya ortaklarıyla küresel çapta yayınlar yapıyor. Doğan Medya grubuna yapılan operasyon, eşeğini dövemeyen semerini döver atasözünü hatırlatıyor. Operasyon her ne kadar Aydın Doğan ve şirketlerine yapılıyor gibi görünse de asıl hedefin CIA kontrolündeki Siyonist medya devi olduğu ve operasyonunda bu deve karşı yapıldığını gösteriyor. Sahi bizim Amerika ile alıp veremediğimiz ne? (18)
Uçak neden düştü? Pilotu nerede veya cesedi neden bulunamadı? Deniz Brutt neden intihar etti? Ali Koç ile yakınlığı neden özellikle gündemde tutuldu? Doğan Medya grubu neden satıldı?
Bakınız:
1- http://www.salom.com.tr/haber-106149-turkiye_ucak_kazasinda_kaybettigi_11_can_icin_agliyor.html
2- https://tr.sputniknews.com/turkiye/201803141032623792-iran-turkiye-basaran-holding-beril-gebes/
3- http://www.gazete2023.com/gundem/mit-istihbaratiyla-mavi-marmaradan-inenler-kim-h10858.html
4- http://www.internethaber.com/kurtuldular-ama-kahroldular-son-anda-vazgecmisler-foto-galerisi-1854823.htm?page=6
5- https://www.dunya.com/sirketler/findikciliktan-dogdu-bahreynde-banka-aldi-haberi-348936
6- http://bmb.com.bh/ – http://www.4-traders.com/business-leaders/Korhan-Alev-0HZ3DZ-E/biography/
7- https://odatv.com/ali-kocu-sarsan-intihar-22031814.html
8- https://www.ucankus.com/detay/374345/sosyeteyi-yasa-bogan-intiharin-altindan-umutsuz-ask-cikti
9- https://www.mylife.com/johannes-badrutt/johannesbadrutt
10- https://www.aargauerzeitung.ch/panorama/vermischtes/gesalzene-rechnung-fuer-ururenkel-von-st-moritzer-hotelpionier-1254691
11- https://therealdeal.com/miami/2017/03/14/restaurateur-of-st-moritz-hotel-family-sells-apogee-condo-for-8-2m/
12-http://www.internethaber.com/mustafa-kocun-annesi-cigdem-simavi-kimdir-1559473h.htm
13- http://t24.com.tr/haber/suikastci-kartal-demirag-subaylar-tarafindan-komando-kampinda-egitildigini-acikladi,218374 – http://t24.com.tr/haber/ahmet-ozal-babam-is-arkasinda-erol-simavinin-oldugunu-dusunuyordu,100135
14- http://fehmikoru.com/hurriyet-satildi-mi-yoksa-el-mi-degistirdi-devlet-gazetesi-ne-demek/
15-https://www.timeturk.com/tr/makale/omur-celikdonmez/darbeci-sisi-turkiye-de-yandasini-sectirebilecek-mi.html
16- http://kafkassam.com/trumpin-saclari-lule-lule-obama-sana-gule-gule.html
17- http://kafkassam.com/trumpin-turk-danismanlari.html
18- Ömür Çelikdönmez/ http://fikrikadim.com/aydin-dogan-uzerinden-ciaya-operasyon/

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir