KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. “İranda Türkçe seferberliği…”

“İranda Türkçe seferberliği…”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
357 0

Türkçe öğrenme seferberliği
İranda son 500 yılda Türkçe’nin beli kırılmıştır. Bunu tedavi etmenin tek yolu modern Türkçe’yi özümsemektir, ikinci yolu yoktur. Bunun için ne etmeli?
1- Türkiye’de Türkçe tüm derslikleri (Türkçe, kimya, matematik, tarih, coğrafiya, fizik,… kitapları) internetten indirip okumalıyız. Sıfırdan dikkatlice başlamalıyız. Yani birinci sınıftan orta okul bitimine kadar. Ben öyle yaptım, öyle başardım.
2- Karşımızdaki 10 yılda hiçbir siyasi eyleme katılmadan 10 yıl boyunca yalnızca Türkçe okumayı yeyğleyin! Siyasi eylem için demokratik-seküler ortam gerekir. Meşruiyetini göklerden ve Tanrıdan almış saltanat ortamında nasıl siyasi eylemlerde bulunmak olur? Bu yüzden islamcı-şii rejimin zindanlarında çürümeden sessiz ve yeraltı Türkçe devrim gerçekleştirmeliyiz. Bu devrimi yetişkinlerle değil, çocuklarla gerçekleştirmeliyiz. Çocuklarımızın alğı yetisini ve zihnini Türkçeleştirmeliyiz. Karşımızdaki 10 yılda büyük olasılıkla bu rejim çökecek. O tarihi fırsatta bizim Türkçe düşünen, Türkçe penceresinden kainata bakan ulusal şahsiyetlerimiz olmazsa, yine de elimize geçecek olan fırsatı kaçıracağız.
3- Her Türkün en az 4-5 çocuğu olmalı. Siyasi mucadele yerine, çocuklarımızın sayını artırmalıyız. Korkmanıza gerek yok, her dünyaya gelen için Allah onun rızkını belirler. Çocuklarınıza Türkçe ad veriniz, bir de fazla değil, her gün sadece 10-15 dakika Türkçe örütler (metinler) okuyun. Böyle bir çocuk olgun yaşına erdiğinde Türkçe düşünebilen kişi olacaktır. Örütler (metinler) yalnız modern Türkçede olmalı, Türkiyedeki müfredat çocuklara okutulmalı.
4- Çocuklarım üzerine uyguladığım kendi deneyimimi söylüyorum. Bir çocuk Arap alfabesini 5 yıla, latın alfabesini 3 aya öğrenebiliyor. Çocuklarınız İranda okula gitmeden önce Türkçe 29 latin harflerini öğrenmeli. Özellikle küçük yaşlarda Türkçe cizgi filmlerine bakmalılar.
5- Azerbaycan TV-lerine bakmayı çocuklarınıza yasaklayın. Azerbaycandaki kitapları okumalarını yasaklayın. Çünkü Azerbaycanda dil Farsçayla o kadar kaynayıp karışmış ki, o dili iyi bilen İranlı bir Türk kolayca Farsça karşısında kendini kaybeder. Çocuklarınız olgun yastan sonra, yani artık Türkçe düşünme yetisi biçimlendikten sonra isterse, Azerbaycanla da ilgilenebilir.
6- Karşımızdaki 10 yılda büyük medeni devrim gerçekleştimeli ve 5-6 milyon arasında Türkçe düşünebilen, roman yazan, duyğularını beyan edebilen kuşak yetişmeli. En zararsız ve sonuç verici yol budur, diğerlerinin sonucu olmayacak ve de zararlı. Bu rejim Türkçe okuma izni verse bile, derslik hazırlayacak kadrlarımız yok. Hazırlanacak derslikler kendisi Türkçe için başkaca tuzak olacaktır. Umutlarınızı Atatürk ilkelerine bağlayın ve Atatürkün “Türk milleti çalışkandır” haykırışları damarlarınılzda dolaşarak yolbayınız (rehberiniz) olsun.
7- “Güney Azerbaycan”, Kuzey Azerbaycan”, “Bütöv Azerbaycan” gibi yalanlara, tarih dışı ideolojik söylentilere aklınızı kaptırıp hayatınızı cehennme dönüştürmeyin. Çünkü tüm ideolojiler insan yaşamı için tuzaklar silsilesidir.
8- Şimdiki tarihsel pozisyonumuza göre bizim Türkçe dışında hakikatimiz yok. Çünkü yok olan canlı bir varlıkla karşıkarşıyayız. Ömrümüzün hepsi değil, itidal ortamında bir kısmı Türkçe’ye adanmalıdır. Güntay Gencalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir