KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İranda tansıyon artıyor

İranda tansıyon artıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
243 0

Cumhurbaşkanı Ruhani Hamaneyi’ye meydan okudu.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani:
İranda birisi Millet tarafından konuşacaksa o Cumhurbaşkanıdır
Başkaları değildir diye sert tepki gösterdi.
7 Mart Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Ruhani bakanlar kurulu toplantısında konuştu, konuşmalarnda “Ülke sorunlarıyla ilgili tüm rejim sorumluları millete cevap ve izahat vermeleri gerekir böyle değilki her kes konuşsun ve sadece devlet sorumlu gösterilsin. İranda Millet tarafından birisi konuşacaksa o Cumhurbaşkanıdır nedenki Cumhurbaşkanını doğrudan millet seçmiştir” söyledi.
12 şubatta İran 1979 devriminin yıl dönümü gösterilerinde Cumhurbaşkanı Ruhani millete seslenişinde referandum isteğinde bulundu ancak bu isteğe karşı İranın dini lideri Hamineyi başta olmak üzere bazı Devrim muhafizlari generallerı ve radikal sağcı millet vekilleri, rejim sorumluları Ruhani’ye tepki göstermiş ve milletin rejim yanlı olduğunu söyleyip referanduma ihtiyac yok ifadelerini kullandılar . Ayrıca Ruhani’ye gözdağı olsun diye mecliste 5 bakana genel soru yapmağa kalktılar ,Ruhani ise basın açıklamasında devlete eleştiri yapanları geri zekalı olarak adlandırdı.
Bu arada eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ortamı kullanıp Hamaneyi’ye mektup yazarak Cumhurbaşkanı ve meclis seçimlerinin öne çekilmesini ve Yargı başkanı Laricani’nin görevinden alınmasını istedi.
Bunların hepisinin yanı sırası Ocak 2018 iranın ekonomi durumuna ve Suriye, Lübnan, Filistin, Yemen hosileri ‘ne verilen desteklerine itiraz ayaklanmaları ve Şubat ayında 9 kişi ölen Tahrandaki Dervişler ayaklanmasını göz önüne aldığımızda İran rejiminin içten karışmasına şahit oluyoruz.
Bunuda unutmamamız lazım ki İran yönetimi Suriyedeki kayıpları binlerce olduğu ve buna rağmen hiç bir başarı elde etmemesi ve kendi milleti tarafından baskılara maruz kalması Türkiye Afrın harekatını çekemiyor ve Afrin hareketini kötü göstermek amaçlı İrandaki kürtler ve hatta bazen Türkiye ve Iraktaki kürtleri tahrik ediyor .

Elyar Makuyi
GAMOH Genel Başkan Yardımcısı
İstanbul Ülkü Ocakları İl Yöneticisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir