Türkiyənin YPG -PKK qarşı anti-terror əməliyyatı

Այսօր խոսել եմ մարդու իրավունքների դիսկուրսի շուրջ ստեղծված խեղաթյուրումների եւ արժեքների կեղծ պաշտպանության մասին, ելույթս երկար է, փոքր-ինչ հուզական, բայց կարեւոր հարցեր է բարձրացնում, ներկայացնում եմ նաեւ տեքստը՝ կրճատումներով։

Rusya, DAEŞ ve Türkiye

Olası Kuzey Suriye Harekatı

iranda reformist milletvekillerinden Korona virüs ile ilgili Rohani’ye karantina mektubu

İran 20 Mart 2020
51

reformist millet vekilleri Korona virüs ile ilgili Rohani’ye karantina mektubu
İran İslam cumhuriyeti parlamentosunda bulunan reformist millet vekillerinden bir kaçı İran cumhurbaşkanına korona virüs ile ilgili karantina konulu mektup yazdılar. Reformist vekiller ülkeyi saran virüsün daha fazla yayılmaması ve kayıpların asgariye inmesi doğrultusunda “süreli karantina” uygulamasının hükümet tarafından tüm ülkede bir an önce hayata geçirilmesinin altını çizerek çeşitli vilayetlerde valilere daha fazla yetki verilmesini istemişler. Millet vekillerinin mektupta Korona salgını ile ilgili bir an önce yeterli bütçenin ayrılması yönündeki istekleride göze çarpan önemli hususlardandır.
İran yönetimi ülke genelinde yapılmış olan son seçimlerde katılım oranını maksimize etmek için ülkede bulunan korona hastaları konusunda haber boykotu uygulaması ve bu konuda olan biteni halktan gizlemesi ve aynı zamanda yeterli önlem almamakla suçlanıyor. Aynı zamanda Devrim Muhafızları tekelinde olan Mahan havayollarının uçuşlarını Çin cumhuriyetine kapatmama ve bunun sonucunda Korona virüs hastalarının hiç bir denetim olmadan ülkeye yayılması halen İran kamuoyunda tartışılan konulardandır. 20 reformist millet vekilinin imzasını taşıyan sözkonusu bu mektup Korona pandemisinin İran’da yayılmasından yaklaşık bir ay geçmesine rağmen İran kamuoyunda halen gerekli önlemlerin alınmaması ve hükümetin bu konuda oldukça başarısız olması yönünde değerlendiriliyor.
Kafkassam İran masası

Yorumlar