KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’da İŞİD Alarmı

İran’da İŞİD Alarmı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
350 0

Geçtiğimiz haftadan beri İran’ın başkenti, Tahran, İŞİD alarmıyla panik durumdadır. İran Özel Hareket Polisi, Tahran’ın bütün metro giriş ve çıkışlarını kontrol altına almış ve metroya binmek isteyen bütün vatandaşlar dikkatli aramadan geçiriliyorlar. Araznews’in yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre İran Devrim Muhafızları’na bağlı Besiç Örgütü milisleri şehrin bütün dört yollarında arama noktaları icat etmiş ve sivil polislerle beraber vatandaşları kontrol etmekteler. Bu kontrollerde özellikle Afgan uyruklu göçmenler kimlik kontrolünden geçiriliyorlar.
İran Polisi yaptığı açıklamada son bir haftada yapılanları muhtemel saldırıları önlemek amacıyla olduğunu belirtmiştir. Fakat bu durum devam edince halk içinde geniş seviyede yayılan habere göre İran İstihbaratı İŞİD Örgütünün önümüzdeki günlerde Tahran kentinde bomba patlatacağı bilgisine ulaşmış ve bütün bu güvenlik tedbirleri İŞİD terörünü önlemek için yapılmaktadır. İran vatandaşları içinde İŞİD Örgütü terörü korku psikolojine yol açmış ve İŞİD Örgütünün büyük bir terör eylemi hazırlandığı kesin gözle bakılmaktadır.
Araznews’in güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye göre geçtiğimiz hafta Tahran metrosunda bomba yelekli bir yabancı uyruklu erkek İran güvenlik güçleri tarafından tutuklanmış ve bunun üzerine 50 İŞİD teröristi Tahran’da gözaltına alınmıştır.
Bazı siyasi yorumcular İran ve Tahran’da böyle bir psikolojinin oluşmasını İran İstihbaratının ülkeyi daha da emniyeti şekilde kontrol etmesi için kurguladığı oyun olarak nitelendiriyorlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir