KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’da idam edilen Sünni Kürt Alimin kızının yazısı

İran’da idam edilen Sünni Kürt Alimin kızının yazısı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
398 0

İran’da idam edilen Sünni Kürt Alimin kızının yazısı:
+ Cezaevinde habersiz idam ettiler, cenaze törenine bile izin vermediler!
+ İdam kararına imza atan Şia din adamı babamın en büyük silahının kalemi olduğunu söyledi
“Babamın idam kararını Ayetullah Reyşehri imzalamıştı. Nevruza iki gün kala 19 Mart 1990’da babam idam ediliyor. Ailem, babamın tutuklandığı 7 Haziran 1989’dan beri onu görememişti ve idam edildiğini bilmiyordu, onunla görüşmeye izin verilmediğini düşünüyordu.
İdamından 1.5 ay sonra amcamı arıyorlar ve Senendec (Senedej) Mahkemesine gelmesini istiyorlar. Amcama idam haberini veriyor ve onu cenaze töreni için izin verilmediği konusunda uyarıyorlar.
(Bize söylemeden) Kendi kafalarına göre babamı Kurve şehrinde defnediyorlar!
Bu olaydan sonra babamın 25 yol arkadaşı ve düşünce ortağı bu idama itiraz etmek için Ayetullah Reyşehri’nin yanına gidiyorlar. Gidenlerin arasında birisi ‘Nasir Süphani eline silah almadı, hiçbir silahlı örgütü yoktu, konuşmalarında da çeşitli konularda teorilerini söylüyordu ve hiçbir devlet makamına ya da mezhebinizin kutsalına saygısızlık yapmadı. Neden onu öldürdünüz?’ diye soruyoır. Reyşehri cevabında ‘evet, Nasir Süphani’nin kendisini savunmak için bir tabancası bile yoktu ancak onun silahı bütün savaş silahlarından daha keskindi. Onun silahı elindeki kalemiydi. Biz kalemini kırdık’ demişti”
Mamoste Nasir Süphani’nin kızı Necibe Süphani’nin yazısı
http://on.fb.me/1XEBK36
Ustad Nasir Süphani İran’ın en meşhur Ehl-i Sünnet alimlerinden biriydi. Pave Şehrinde doğan İranlı Kürt alim İran’ın Ehl-i Sünnet alimlerinin oluşturduğu “İran Müslüman Kardeşler” tebliğ grubunun liderlerindendi. Şehit edildiğinde henuz 38 yaşındaydı.
İran’daki Sünni Müslümanların akidesini savunmak için oluşturulan ŞEMS (Şura-i Merkezi-yi Ehl-i Sünnet) grubunun oluşumunda aktif rol alan Şehit Nasir Süphani, İranlı çoğu Sünni alim ile birlikte Kirmanşah, Kum ve Tahran’da; yeni kurulan “İslam Cumhuriyeti” adındaki Şii rejimin din adamlarıyla İslam Birliği ve Kardeşliği konusunda çeşitli görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler İslah amaçlı olsa da Vahdetten bahseden Şii din adamlarının asıl amacı en etkin ve en güçlü Sünni alimleri tespit etmekti. Rejim tarafından şehit edilen Mamoste Süpjani birkaç defa yeni kurulan devletin anayasa konseyinde konuşma yapmış ve İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Şii din adamı Humeyni ile de görüşmüştü.
1987’de Türkiye’ye geldi ve Kürtlerin arasında İslam’ı güçlendirmek “Rabita-i İslami’yi Kürt” adında din derdi olan Kürt alimler konseyinin kurulmasını istedi. Bu kuruluş şehidin önerisiyle gerçekleşti.
İslam Bilgisi, Hitabet ve akıcı Arapçasıyla, Kuran ve Sünneti savunmasıyla ün kazanan bu Müslüman Kürt din adamının idami İranlı Sünni azınlığın en büyük kayıplarından biridir.
Üstad Nasir Süphani’nin idam kararını veren Şia din adamı Muhammed Muhammedi Reyşehri ise Humeyni’nin atamasıyla İran’da yıllarca Devrim Mahkemeler başkanlığı, İstihbarat Bakanlığı, Başsavcılık ve din adamları özel mahkemesi başkanlığını yaptı. Bir süre de “İran İslam Cumhuriyeti” kurucusu Ayetullah Humeyni tatarfından Hac Kurumu başkanı oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir