Kardeş kardeşe borç vermez

Çubays: petrol fiyatların düşmesi Rusya için “imdat can sesidir”

Azerbaycanlı deputat : Koronavirus pandemiyası səmərəli dövlət idarəçiliyi qarşısında əlacsızdır

İran’da Geçekleştirilen DAEŞ Saldırıları, Katar Krizi ve Ortadoğu’nun Geleceği

İran’da halkın 75% Mutsuz ve Umutsuz

Gündem, İran 15 Ocak 2018
140

İran Cumhurbaşkanlığına Bağlı Araştırma Merkezi: İran’da halkın 75% Mutsuz ve Umutsuz
İran’da yayınlanan Kanun Gazetesinin yazdığı bir yazıya göre İran halkının sadece 24% geleceğe umutla bakıyorlar.
13.01.2018 tarihinde yayınlanan bu yazıya göre, İran Cumhurbaşkanlığına bağlı stratejik araştırma merkezinin yayınladığı bir araştırmaya göre İran halkının 75% geleceklerine doğru çok endişeli ve karamsar bakıyorlar. Araştırmaya göre ayrımcılık ve işsizlik İran gençlerinin en önemli sorunları olarak belirlenmiştir.
Araştırmanın 75. Sayfasında ki bu yazı dikkat çekiyor: ‘’Geleceğe doğru umutsuzluk, İran halkının en önemli psikolojik baskılarından biridir. 2015 araştırma sonucuna göre İran halkının sadece 24% geleceğe umutlu ve olumlu bakarken, 75 % göre gelecekleri ya hiç değişmeyecek veya daha kötü olacaktır.’’
Aynı araştırmaya göre devletin dünyadaki siyasal sorunları, yanlış iç ve bölgesel politikalar İran halkının umutsuzluğuna en önemli faktörlerden sayılmaktadır.
İran’lı sosyolog Nayyere Tavakkooli’ye göre İran’da son yaşanan olaylarda gençlerin ve özellikle öğrencilerin bu umutsuzluğu görünmekteydi.
Kanun gazetesine açıklama veren diğer bir İran’lı sosyolg Amanullah Qarayi Moghaddam’e göre İran’da İntihar sorunun yüksek olmasının en önemli nedenlerinden güvensizlik ve çaresizliktir. Qarayi Moghaddam’e göre devlet yöneticilerinin halkın geçimi ile alakalı ilgisizlik ve seçici davranmaları itiraz ve isyana teşvik ediyor. Gençler işsiz ve evlenemiyor. Aynı zamanda devlet içinde ciddi yolsuzluğu görüyorlar.
İran’da son yaşanan olaylarda her hangi resmi açıklama bulunmamaktadır ancak gençler seslerini duyurmak için bunu iyi bir fırsat olarak gördüler.
<
Karim ASGHARİ Kafkassam İran Masa Başkanı

Yorumlar