KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı yarışında Zarifiye engel mi

İran’da Cumhurbaşkanlığı yarışında Zarifiye engel mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
356 0

Zarif’in röportajını sızdırdığından şüphelenilen 15 kişiye ülke dışına çıkış yasağı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in gizli röportajının sızdırılmasıyla ilgileri olduğu düşünülen 15 kişi hakkında ülke dışına çıkış yasağı getirildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya göre, Zarif’in ülkede gündeme oturan ses kaydının sızdırılmasına ilişkin mahkemenin aldığı son karar kapsamında, konuyla ilgileri olduğundan şüphelenilen 15 kişiye ülke dışına çıkış yasağı getirildi. Ancak söz konusu kişilerin kimliğine ilişkin bilgi verilmedi.

Zarif, Londra merkezli Iran International televizyonu tarafından yayımlanan ses kaydında, Dışişleri Bakanı olmasına rağmen İran’ın dış politikası üzerinde ‘sıfır’ etkiye sahip olduğunu söyledi.

Zarif ayrıca, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin İran ve dünya güçleri arasındaki nükleer anlaşmayı sabote etmek için Rusya ile birlikte çalıştığını da dile getirdi.

Hükümet ile Devrim Muhafızları arasındaki ilişkiye nadir bir şekilde ışık tutan sızdırılmış ses kaydı, olayı ‘casusluk’ olarak nitelendiren muhafazakarları öfkelendirdi ve çok sayıda milletvekili Zarif’in istifasını talep etti.

Diğer yandan, İran resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Hüsameddin Aşina’nın istifasını duyurdu.

Bunun ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bir ses kaydının sızdırılmasıyla ilgili son yaşanan hadiseler ve Hüsameddin Aşina’nın bu konuyla ilgili istifasının ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ali Rebii’yi Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak atadı” denildi.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Danışmanı olan Aşina, Zarif’in 7 saatlik söz konusu röportajında yanında hazır bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Ruhani, bir süre önce konuya dair açıklamasında, Zarif’in ses kaydının sızdırılmasının, nükleer anlaşmayı canlandırmak amacıyla Viyana’da görüşmeler yapıldığı dönemde ülke içinde anlaşmazlık yaratmayı amaçladığını söyledi.

Zarif, 18 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olma niyetinde olmadığını söylese de, ılımlı siyasi eğilimin önde gelen isimleri seçimlere olası bir aday olarak ismini önerdi.

Bazı eleştirmenler, Zarif’in açıklamalarının zor ekonomik koşulların yanı sıra siyasi ve sosyal özgürlüklerin yokluğunda yaşayan İranlıların oylarını kazanmayı amaçladığını öne sürdü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir