KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İranda askeri geçit törenine saldırı

İranda askeri geçit törenine saldırı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
356 0

İran sıkıntılı günler yaşıyor Kerbela anma merasimlerinde heyecanına kapılıp temsili olarak canlandırılan sahne alanına Hüseyinin katli vakası anında kullandığı vinç kamyonu ile sahneye dalıp 15 kişinin ölüm haberinden sonra şimdi de askerler arasında çatışms haberleri geliyor.
İran’ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde askeri geçit töreni sırasında oluş şekli bilinmemekle beraber terör saldırısı olarak ifade edilen olayda ilk belirlemelere göre 8 asker hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

Ahvaz kentindeki Kutsal Savunma Haftası kapsamında yapılan askeri geçit töreni sırasında meydana gelen olayın resmi kaynaklarca terör saldırısı olduğu söyleniyor.

Asker üniformalı saldırganların geçit töreni yapan güvenlik güçlerine ateş açtıkları, 10 dakika süren saldırıda devrim muhafızlarına bağlı 8 askerin öldürüldüğü belirtildi. Yerel Haber kaynağının verdiği bilgi sansürlü bilgi gibi değerlendiriliyor zira İran resmi ajansı IRNA ise saldırıda 20 kişinin yaralandığını, saldırganlardan 4 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Saldırganların kimliği konusunda açıklama yapılmadığı için bu olayın askerler arasında bir hesaplaşma olabileceği kuşkusunu düşündürmektedir. Dış dünyadan İrana yapılan baskılar İran toplumunun pisikolojisini olumsuz etkilemektedir.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir