Körfəzdə yeni “tanker müharibəsi” başlayır?

Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

İRAN’a YÖNELİK MÜDEHALE HAZIRLIKLARI SÜRERKEN

Gündem, İran 16 Mayıs 2019
474

İran’a yönelik ABD ve müttefikleri tarafından müdehale hazırlıkları tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Bir taraftan İran vatandaşı muhalif gruplarla görüşmeler devam ederken diğer taraftan Arap Dünyasın da sunni kesimin nerede ise tamamının desteği sağlanmış durumdadır.

Öbür yandan İsrail’in güvenliği ve radikalizmle mücadele başlığı ile Rusya Federasyonu’nun tepkisiz kalmasını sağlamaya yönelik adımlar atmaktadır.

ABD muhtemelen İran rejimini koruyan tüm unsurları etkisiz kılacak nokta operasyonlar ve bombardımanlarla rejimi savunmasız bırakarak muhaliflerin harekete geçmesine zemin hazırlayacaktır.

Bu sürece İran Vatandaşı; Araplar, Beluçlar, Kürtler ve rejim muhalifi Farslar açık destek vermektedir.

Ancak bu saymış olduğum unsurların değişim süreci için yeterli gelip gelmeyeceği konusunda ABD yönetiminin tereddütleri olduğu açık.

Aslında İran’da Farsların tek Alternatifi Azerbaycan Türkleridir.

Önemli olan Azerbaycan Türklerinin bu süreçte nasıl bir tavır takınacağı.

Bu konuda Azerbaycan Türkleri arasında yapılan bir araştırmada %60 dan fazla bir oranda Güney Azerbaycan’ın kendi kendini yönetme isteği çıkmıştır.

Yani Azerbaycan Türkleri; rejime güvenmediği gibi ABD’ye de güvenmemektedir.

ABD başarılı olmak istiyorsa, Güney Azerbaycan Türklerine İran yeniden yapılandırılırken 6 Azerbaycan Eyaletinin (Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Erdebil, Hemedan, Kazvin ve Zencan )birleştirileceği ÖZERK bir idari yapıyı Anayasal bir zeminde vereceğini garanti ederek destek istemesidir.

Diğer türlü ABD uzun vadede kaybedecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yanıbaşında yaşanan bu süreçte balkondan izlemesi anlaşılır bir durum değil.

Çünkü bir taraftan İran’ın %50 nüfusu Türk ve Türkiye İran’ın yeniden yapılandırılması durumunda; Türklerin Anayasal zeminde haklarının korunmasına yönelik ABD ve müttefikleri nezdinde girişimde bulunmalıdır.

Diğer yandan sınırında yapılan yeniden yapılandırma sürecine Irak ve Suriye örneğinde olduğu gibi sessiz kalır ve masa dışında tutulursa ulusal güvenlik riski ile karşı karşıya kalabilir.
prof. Dr Selçuk Duman

Yorumlar