KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran’a silah ambargosunun kaldırılması şiddeti artırır mı

İran’a silah ambargosunun kaldırılması şiddeti artırır mı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
333 0

ABD’nin İran Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kıdemli Politika Danışmanı Brian Hook, Tahran’ın uluslararası bir tehdit oluşturduğunu ve bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştığını belirterek Washington’un İran’a silah ambargosunun uzatılmasına yönelik çabalarının sürdüğünü açıkladı. Dün Katar’dan Kuveyt’e geçen Hook, Ekim ayında sona erecek olan İran’a karşı silah ambargosunun uzatılması için uluslararası desteği sağlamak amacıyla bölgesel bir tur gerçekleştiriyor. Brian Hook yaptığı açıklamada, BM’nin İran’a yönelik silah ambargosunun kaldırılmasının Ortadoğu’da şiddetin artmasına neden olacağı konusunda uyardı.

ABD’nin İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılması için baskı yapmaya çalışacağına söz verdiğini belirten Hook, İran’ın bölgedeki ihtilafları arttırdığına dikkat çekerek Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’de istikrar ve egemenliği sarsmaya çalıştığını ifade etti.

Dün Kuveyt’te gelen Brian Hook Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah ve Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed en-Nasır es-Sabah ile Seyf Sarayı’nda bir araya geldi. Kuveyt Haber Ajansı’ndan (KUNA) aktarılan habere göre toplantıda “Kuveyt ve ABD arasındaki yakın ilişkiler ve köklü tarihsel bağların yanı sıra, bölgesel ve uluslararası alanlardaki son gelişmeler ele alındı.

Hook, Kuveyt’e geçmeden önce Doha’daki gazetecilere ABD büyükelçiliği tarafından düzenlenen basın açıklamasında “Yasağın 13 yıldır yürürlükte olduğunu ve İran’ın silah aktarmasını sınırladığını” belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Körfezdeki ve dünyadaki yetkililerle konuştum ve hiç kimse İran’a savaş uçakları ve çeşitli füzeler veya silah satın alma ve satma özgürlüğü verilmesi gerektiğine inanmıyor. Eğer BM Güvenlik Konseyi yasağı 18 Ekim’e kadar uzatmazsa İran bu silahları serbestçe alıp satabilecek. Bu olursa, bölgenin nasıl görüneceğini hayal edin. Elbette Suriye ve Yemen gibi bölgelerde çatışmalar artacak.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada BM Güvenlik Konseyine, sanal toplantı sırasında “İran Ortadoğu’da ekonomik istikrarın sağlam bir kılıcı olacak” diyen İran’a karşı uygulanan silah ambargosunu uzatma çağrısında bulundu. Tahran’ın 2015’te büyük ülkelerle yaptığı ve ABD’nin 2018’de çekildiği nükleer anlaşmaya göre Tahran’a uygulanan silah ambargosu 18 Ekim’de kaldırılacak. Diğer taraftan, ABD Başkanı anlaşmadan çekilmeye karar verdikten sonra İran’a uygulanan ekonomik yaptırımları yeniden canlandırdı.

Mirza el-Huveylidi
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir