Putin sonrası Rusya ve Türk Rus ilişkileri

Turkey: Could Ankara Go for Russia’s Jugular?

Rusya nükleer silah kullanabilir mi

ENERJİ POLİTİKALARI VE KIBRIS SORUNU

İran Türklerinden kitap var

İran 20 Ocak 2017
645
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

İran Türklerinin ünlü çocuk edebiyatı yazarı Semed Behrengi (Semed Emmi’, 24 Haziran 1939 – 31 Ağustos 1967)nin ‘Küçük Kara Balık’ eserindeki figürlerinden biri olan ‘Küçük Kırmızı Balık’; günümüz İran Türklerinin değerli genç çocuk edebiyatı yazarı, Kalemden Hedef Yayınları, Kültürel İhsan Derneği ve yeni kapatılmış SADAKAT dergisinin genel yayın yönetmeni olan Nazila Cavadbeyli tarafından ele alınmıştır. Bu eser ilk kez 2016 tarihinde İran’da basılmıştır.
Nazila Cavadbeyli’nin bu değerli eseri Türkiye’de MEB Talim Terbiye Kurulu Bakanlığı’nın 230/378 nolu kararıyla ilköğretim okullarında okutulması amacıyla Berikan Yayınları tarafından yayınlanmıştır.
Kitaptan alıntılar:
“Sonunu düşünen, kahraman olamaz…

Gece yarısıydı. Göletteki tüm canlılar derin uykuya dalmışlardı. Ara sıra sadece uzaklardan gelen kurtların ulaması göletin sessizliğini bozuyordu. Sevimli ayın suda yansıması görünüyordu. Küçük Kırmızı Balık yosunlar arasında durup, öylece gözlerini göğe doğru dikerek, derin derin düşüncelere dalmıştı.”
“Artık Küçük Kara Balık’ın parlayan yıldızını görebiliyorum. Onun yıldızı parladıkça deniz ışıklanacaktır. Artık karanlıktan korkmanıza gerek yok. Karanlık bizim cahilliğimiz, saflığımız ve bencilliklerimizdir. Biz bugün bu karanlığı yendik. Ama bu zafer bugünün zaferidir. Yarınlar için yeni savaşlar yeni zaferler lazımdır. Hayat mücadeleden ibarettir. Ama bu mücadele bencilliğimizin, gururumuzun mücadelesi değil, birlikte kalmanın, sevginin ve barışın mücadelesi olmalı. Su büyücüsü gitti. Ama güç toplamak için gitti bunu unutmayın. Birbirinizi bağrınıza basıp yürekten dost olunuz. Barışı ve huzuru koruyan tek şey, birlikte olabilmek ve dayanışma ruhudur. Bu deniz bir cennettir. Bu cenneti korumak size düşer. İlk adım bugün atıldı. Yarınlar sizindir. Elveda korku dolu günler! Elveda huzursuzluklar. Merhaba yeni hayat, Merhaba…”
Ebedi uykuya dalan Küçük Kırmızı Balık’ın gözleri yarı açık kalmıştı. Saygın Sucul onları kapatmak istedi, ama kapanmadı. Küçük Kırmızı Balık da kertenkele gibi gözleri açık gitmişti. En son deniz canlılarının arasından Küçük Mavi Balık’ın ağlayarak söylediği sözler duyuldu.
“Elveda Deniz Yürekli Balık! Elveda korkular! Merhaba özgür hayat! Merhaba aydınlık günler, merhaba…”

Yorumlar