KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Türkiye ile Rusyayı karşı karşıya getirmeyi başardı mı

İran Türkiye ile Rusyayı karşı karşıya getirmeyi başardı mı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
206 0

Esad rejiminin İdlib’deki saldırısında 33 askerimiz şehit oldu. Rusya İdlib’de 33 askerimizin şehit olduğu saldırıyla ilgili geç te olsa bir açıklamada bulundu.
Reuters’ın haberine göre Rusya’nın açıklamasında “Suriyeli muhalifler çatışmasızlık bölgesinde büyük bir saldırı planlıyordu. Türkiye bu bölgede Türk askerlerinin olduğu konusunda bizi bilgilendirmedi. Hava saldırısında Rus uçağı görev almadı. Rusya ateşkesin sürmesi için elinden geleni yaptı” dedi. Rusya olayı soğukkanlı bir şekilde takip edip değerlendirirken Türk kamuoyunda ise Rusya karşıtı söylemler artmaktadır. Akşam saatlerinde İstanbul’da Rus konsolosluğunun önünde gösteri yapan topluluğun olayları manuple eden kamuoyunun insanlar üzerindeki olumsuz etkisini göstermesi açısından son derece önemli bir göstergedir. İdlipteki son bir ayda meydana gelen gelişmeleri dikkatli bir şekilde takip edilirse karşımıza derin bir İran operasyonu çıkmaktadır.

Kasım Süleymani öldürüldükten sonra Suriye’de bozulan dengeleri lehine çevirmek için canhıraş bir hamle yapan İran Suriye’de Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirdi. İran bir taraftan yapısal sorunlarla boğuşurken diğer taraftan da Çin ile giriştiği stratejik işbirliğinin sonucu ülkesine gelen korona virüsü ile boğuşuyor. Bu iki büyük sıkıntı devam ederken Kasım Süleymani sonrası başta Suriye olmak üzere Yemen Lübnan Irakta yürüttüğü dış operasyonlarda büyük kayıp vermektedir. Bu mücadeleyi kaybederse İran’da büyük değişim yaşanacağı için Suriye’de idlip operasyonunu Beşar Esad’ın orduları içerisindeki güçleri ile İdlip harekâtını başlattı.

Yani İran Suriye’deki milislerini Esad’ın ordusu gibi harekete geçirdiği için resmiyette Esat güçleri ile Türkiye arasında bir savaş görüntüsü ortaya çakmıştır.
Türkiye, Suriye rejim güçleri içerisindeki İran unsurlarının ülkenin batısını doğusuna bağlayan stratejik M4 karayoluna ulaşmak için yeni bir saldırı başlatmaya hazırlandıkları bilgisiyle birlikte İdlib bölgesine yönelik askeri takviyeyi artırmıştı.
Moskova’nın, büyük bir yanılsama içerisinde Şam rejimi görüntüsü altında İran’ın İdlib’de gerçekleştirdiği operasyonun devamı için verdiği desteği yinelerken, aynı zamanda Ankara’ya da güven vermeyi hedeflemesi dikkatlerden kaçmadı. Rusya İran’ın İdlip oyununu görmemezlikten gelmemesi gerekir ve Suriye’de İran’ın açtığı bu hileli stratejiye düşmemelidir. Aynı şekilde Türkiye adına Suriye’de strateji geliştirenler Çin İran ittifakının Suriye’de Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirecek olan bu hamleyi iyi okumaları gerekir.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Suriye hükümetinin, Türkiye ile sınır bölgelerine ulaşma değil, terör saldırılarını durdurma misyonu olduğunu vurgulayan açıklaması Rusya’nın bölgedeki gelişmelerde İranın parmağını görmemeyi yeğlediğini göstermektedir. Suriye ordusu içinde konuşlanmış İran askerlerini Suriye ordusu olarak değerlendirmek ve bu idlip operasyonunu da rejim güçlerinin harekatı olarak görmek Rusya için ciddi sıkıntılara sebep olacak gibi gözükmektedir. 23 Şubat 2020 tarihinde https://kafkassam.com/5-martta-istanbulda-idlib-icin-buyuk-bulusma.html 5 Mart’ta İstanbulda İdlib için büyük buluşma olarak yaptığımız değerlendirmede İran unsurlarına açık bir şekilde dikkat çekmiştik. Göz göre göre Suriye’deki İran güçleri ve Türkiye’deki İran’a müzahir eski İrancılar Türkiye ile Rusyayı karşı karşıya getirmeyi başardınulllar.
Dr Hasan Oktay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir