KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran suriye ve Rus askerlerine koronavirüs bulaştırıyor

İran suriye ve Rus askerlerine koronavirüs bulaştırıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
253 0


Bengütürk tv de Cem Açıkgözün sunduğu Günün raporu proğramına katılan kafkassam başkanı Prof Dr Hasan Oktay gündemi değerlendirdi. Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlı bir şekilde içte ve dışta büyük özveri ile devam ettiğinin üzerinde durdu. İdlipte geçen hafta 2. Yapılan devriyenin Rus askerlerinin koronavirüs endişesi ile yapılamadığını belirten Oktay özellikle İranın dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı militanların hastalık taşıyıcısı olduğunu söyledi. Rus ordusunun ciddi anlamda tehdit altında olduğunu söyleyen Oktay Putinin hem Rusya genelinde ve hem de orduda olağan üstü tedbirler aldığının altını çizdi. Biraz önce ise dünya ajanslarına düşen haberler Hasan Oktay’ın geçen haftadan beri ısrarla üstünde durduğu konuyu büyük tehlike olarak vermeye başladılar.
Ajansların ifadesine göre Suriye’de Esed güçlerinin kendi aralarında gizli olduğu ifade edilen telefon konuşmaları ortaya çıktı. Bu haberi duyan Rus askerlerinin nasıl bir tavır alacağı ise merak konusudur. Konuşmalara göre, İran’dan gelen milisler, rejim güçlerine koronavirüsü bulaştırdı. Rejime ait 11 askerde korona tespit edildi.

Koronavirüs salgını dünyada yayılmaya devam ederken Suriye’de resmi kaynaklar 9 korona vakası tespit edildiğini açıkladı. Ancak son dönemde ortaya çıkan Esed rejimindeki askerler arasındaki gizli olduğu ifade edilen telefon konuşmaları, koronavirüsün rejim askerlerinde de görüldüğünü ortaya çıkardı. Ajans haberlerinin bu son dakika haberleri öncesi kafkassam başkanı Hasan Oktay Bengütürk bu konu ile alakalı teferruatlı bilgi vermişti.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir